Rusya şartlarını tek tek açıkladı... Ukrayna'dan net mesaj

Rusya şartlarını tek tek açıkladı... Ukrayna'dan net mesaj

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ediyor. Ülkenin doğusundaki ilerleyişini sürdüren Rusya barış için koşullarını açıkladı.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde...

Savaşın ilk gününden itibaren ana gayesini ülkenin başşehri Kiev olarak tanımlayan Rusya kenti abluka etmiş ancak ele geçirememiş, daha sonra ise gayesini Ukrayna'nın doğusuna çevirmişti.

Dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam eden Donbas'taki ilerleyişi süren Rusya barış görüşmelerine başlamak için koşullarını açıkladı.

İŞTE RUSYA'NIN 3 ŞARTI

usya Dışişleri Bakan Dayanakçısı Andrey Rudenko, barış uyuşmasına varılabilmesi için Ukrayna’nın 'tarafsız' ve 'nükleersiz' statüde olması gerektiğini belirtti.

Rudenko, Moskova'nın Kiev'den net bir cevap beklediğinin de altını çizdi.

Rus Interfaks ajansının haberine göre, Rusya'nın bir başka arzı ise Kırım üzerindeki Rus dominantlığının kabul edilmesi ve Donetsk ve Luhansk’taki ulus cumhuriyetlerinin statülerinin tanınması.

Rusya şartlarını tek tek açıkladı... Ukraynadan net mesaj Ukrayna askerleri Harkiv'de Amerika Birleşik Devletleri tarafından tedarik edilen M777 ile Rus mevzilerine ateş açıyor... Resim: AP

Haberde Rudenko'nun şu açıklamasına yer verildi;

'Uyuşma, Ukrayna’nın tarafsız ve nükleersiz statüsünü geçerli kılmalu ve Kırım ile Donetsk ve Luhanks Ulus Cumhuriyetlerinin statüleri dâhil mevcut toprak asıllıklarını kabul etmeli.' 

KULEBA UKRAYNA'NIN GAYESİNİ AÇIKLADI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba rastgele bir barış uyuşmasının bir parçası olarak Rusya'ya toprak vermeyi yalanladı ve Moskova ile Kiev arasında rastgele bir barış görüşmesinin yapılmadığını söyledi.

Kuleba, 'Ukrayna'nın bu savaştaki emeli, topraklarımızı kurtarmak, toprak tamlığımızı yine kurmak ve Ukrayna'nın doğusunda ve güneyinde bütün dominantlığı sağlamaktır' dedi.

Rudenko, Kuleba'nın bu açıklamasının ardından Rusya'nın koşullarını açıkladı. Bu sebeple açıklama Kuleba'ya cevap olarak açıklandı.

Ukrayna kurulunun başkanı David Arakhamia, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna ile Rusya arasındaki röportaj görüşmelerinin Ağustos sonunda yine başlayabileceğini söylemişti.

Rusya şartlarını tek tek açıkladı... Ukraynadan net mesaj Ukraynalı bir asker cephe hattında nöbet yakalıyor... Resim: AFP

'İSTANBUL'DA ÖNERİLENE EŞ BİR POLİTİK UYUŞMA DÜŞÜNEBİLİRİZ'

Rus birliklerinin 24 Şubat'tan evvelki konumlarına dönmeleri vaziyetinde Rusya ile minimum bir uyuşma yapılabileceğini ifade eden Arakhamia laflarına şöyle devam etmişti;

'İstanbul'da önerilene eş bir politik uyuşma düşünebiliriz. Misalin Kırım sorununa birkaç sene değinmeyecektik. Bunu askeri olarak değil, diplomatik olarak yapardık.'

Ukrayna Devlet Başkanlığı Büroyu Danışmanı Mihail Podolyak tarafından Mayıs ayında yapılan açıklamada, Rusya ile röportaj görüşmelerinin askıya alındığı duyurulmuştu.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, iki ülke arasındaki röportaj görüşmelerinin Rusya’nın gidişatından dolayı reelleşmediğini açıklamıştı.