Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan 'vur' emri

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan 'vur' emri

Rusya Korunma Bakanı Sergey Şoygu Ukrayna'ya hakikatleştirdiği ziyarette, Ukrayna'dan gelecek hücumları önlemek ve Batı'dan gelen silahları tahrip etmek için birliklerine 'vur' yönergeyi verdi. The New

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş 5. ayında devam ediyor. Rus birlikleri özellikle Donbas bölgesinde hamlelerini artırırken Rusya Korunma Bakanı Sergey Şoygu Ukrayna'ya sürpriz bir ziyaret reelleştirdi.

ŞOYGU YÖNERGEYİ VERDİ

Şoygu'nun Rus birliklerinin savaşta kaydettiği ilerlemeyi gözden geçirmek için yaptığı ziyarete merkez birliklerinin komutanları da eşlik etti. Şoygu ziyareti sırasında Ukrayna güçlerinin Donbas bölgesine rastgele bir atak başlatma ihtimalini ortadan kaldırmak için lüzumlu yönergeleri verdi.

Rus Ordusu'ndan mevzuya ait yapılan açıklamada Şoygu'nun 'vur' emri verdiği doğrulandı ve "Korunma bakanlığı, Kiev rejiminin Donbas ve öbür bölgelerdeki sivil altyapıya ve mesken yerlerine atak başlatma ihtimalini ortadan kaldırmak için lüzumlu yönergeleri verdi." ifadeleri yer aldı.

VUR EMRİNİN HEDEFİ BATI SİLAHLARI MI?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden son olarak takribî bir ay evvel Amerika Birleşik Devletleri’nin Ukrayna’ya topçu ve gelişmiş roket sistemleri için cephane de dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık güvenlik takviyeyi sağlayacağını duyurmuştu.

Son yarıyıllarda Batı'dan Ukrayna'ya yapılan silah dayanağının artırılması sebebi ile Rusya'nın öncelikli hedefinin Batı silahları olduğu konuşuluyor. Batı medyasında bugün yer alan haberlere göre Şoygu birliklerine hücumlarında uzun erimli füze ve topçu silahlarını tahrip etmeye öncelik vermelerini buyurdu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygudan vur emri
UKRAYNA: RUSYA YÜZDE 70 SİVİL ALANLARI VURUYOR

Rusya Ukrayna'yı sivil altyapıya atak yapmakla kabahatlerken, Ukrayna Korunma Bakanlığı sözcüsü Oleksandr Motuzyanyk Rus füze ataklarının yalnızca yüzde 30'unun askeri altyapıyı hedef aldığını ve çoğunlukla sivil mesken yerlerini vurduklarını belirtti.

RUSYA DAHA ASABİ BİR AŞAMAYA GEÇİYOR

The New York Times, Rusya'nın ilerleyen savaşta daha asabi bir aşamaya girebileceğini öne sürdü. Savaş Araştırmaları Enstitüsü'ndeki uzmanlar, yeni kararın Rus birliklerinin operasyonel duraklamalarından çıkması için alındığını iddia ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin,  bu ayın başında yaptığı bir açıklamada gerilimin tırmanacağının sinyalini vererek "Herkes öğrenmeli ki, genel olarak, henüz ciddi bir şeye başlamadık" ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygudan vur emri
İNGİLTERE'DEN ÇARPICI İDDİA

Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor.

İngiltere Korunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Rus güvenlik firmayı Wagner grubunun, Luhansk bölgesindeki çatışmalarda aktif olduğu belirtildi. Açıklamada, özellikle Lısıçansk ve Popasna'nın ele geçirilmesinde merkezi rol oynadığı belirtilen Wagner grubunun, çatışmalarda ağır kayıplar verdiği de kaydedildi.

İngiltere Korunma Bakanlığı'na göre bu sebeple Rus güvenlik firmayı personel alımında standartlarını düşürdü, hudutlu eğitim verilmiş mahkumları ya da kara listeye alınmış şahısları da cepheye sürdü.