Rusya sır gibi saklıyordu... Deşifre oldu! Büyük darbe

Rusya sır gibi saklıyordu... Deşifre oldu! Büyük darbe

Ukrayna'daki savaş son hız devam ederken Moskova'nın gizem gibi gizlediği bilgi deşifre oldu. İşte Rusya'nın aylardır aktüelleme yapmadığı savaş kayıpları...

Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat'tan beri Ukrayna'dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş son yarıyılda Ukrayna'nın doğu bölgelerinde yoğunlaşmıştı.

Neredeyse tüm eforu ile bölgeye saldıran Rusya kritik bir kenti daha ele geçirmiş, Ukrayna'nın 'son kale' olarak tanımladığı Lysychansk'ı ele geçiren Rusya, Luhansk'ta hakimiyeti sağlamıştı.

Ancak görünen o ki bu ilerleyişin Rusya'ya maliyeti bir hayli ağır oldu.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Sir Tony Radakin, Rusya'nın aylardır aktüellemediği askeri kayıplar ile alakalı dikkat toplayan bir açıklama yaptı.

Ukraynalı subaylarla görüş Radakin, Rusya'nın savaştaki ölü ve yaralı askerlerinin 50 bine eriştiğini açıkladı.

Rusya sır gibi saklıyordu... Deşifre oldu Büyük darbe Donetsk bölgesindeki Toretske kasabasına Rus hava hücumunun ardından bir kadın devrilen evinin önünde duruyor... Resim: AFP

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, Radakin, 'Rusya kara muharebe aktifliğinin yüzde 30'undan aşırısını kaybetti' dedi.

İngiliz komutan savaş boyuca takribî 1700 Rus tankı ve 4 bin zırhlı taşıtın yok edildiğinin de altını çizdi.

Ancak Radakin, ağır kayıplara karşın Rusya'nın İngiltere için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Rusya sır gibi saklıyordu... Deşifre oldu Büyük darbe Rusya Korunma Bakanlığı Basın Servisi tarafından yayınlanan videoda Rus birliklerinin Ukrayna unsurlarına roket hamlesi tertip ettiği görülüyor... Resim: AP

Radakin, 'Rusya nükleer efor olmaya devam ediyor, siber ve uzay hünerleri var' dedi.

RUSYA KAYIPLARINI HALA AÇIKLAMIYOR

Rusya ise aylardır askeri kayıpları açıklamaya yaklaşmıyor. Moskova mevzu ile alakalı ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Mevzubahisi açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu bilgi o tarihten sonra hiç aktüellenmedi.

300'DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

Rus hükümeti silahlı güçlerinin uğradığı vefatların rakamı hakkında seyrek aktüellemeler verirken, yerel idareler ve gazeteler tarafından yapılan ilanlar 300'den fazla subayın çatışmalarda can verdiğini gösteriyor.