Rusya, Suriye’den çekiliyor mu?

Rusya, Suriye’den çekiliyor mu?

İsrail istihbaratı irtibatlı “DEBKAfile” internet sitesine göre Rusya, Suriye’deki takribî 6 bin askerini Ukrayna cephesine kaydırmaya başladı dahi.

İddia dört gün evvel ilk defa “DEBKAfile” sitesi, ardından Rusya’da yayımlanan “The Moscow Times” gazetesi tarafından dile getirildi. Adsız “askeri etrafların” kaynak gösterildiği haberlerde, “Ukrayna’da sıkışan Rusya, Suriye’deki askeri varlığını gözden çıkarmayı göze aldı. Hmeymim, Kamışlı, Deyrizor ve T4 hava üslerinde bir araya gelen Rus askerleri, hava yoluyla Ukrayna cephesine getiriliyor” iddiaları yer aldı. 2021 verilerine göre Suriye’de takribî 6 bin Rus askeri bulunuyor.

BOŞLUĞU İRAN DOLDURACAK

Suriye’den asker sürükleyen Rusya’nın alanı boş vazgeçmemek için ise İran ile uyuştuğu öne sürüldü. Bu noktada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın evvelki gün İran’a giderek dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşme dikkat çekti. Görüşmede İran Devrim Muhafızları Kudüs Eforu Komutanı İsmail Kaani de hazır bulunmuştu. Bu, Şubat 2019’dan beri Esad’ın İran’ı ikinci ziyareti olurken; Rusya’nın Hmeymim dışında Suriye’deki tüm üslerini kademeli olarak İran Hizbullahı ve Devrim Muhafızları’na devrettiği iddia edildi.

Rusya, Suriye’den çekiliyor mu

Ukrayna işgalinde umduğu ilerlemeyi sağlayamayan Rusya’nın Suriye’den 6 bin asker sürüklemeye hazırlandığı iddia ediliyor. Suriye Devlet Başkanı Esad’ın pazar günü İran’a yaptığı ziyaretin de bu tasarıyla alakalı olduğu konuşuluyor.

UKRAYNA YAKIN TAKİPTE

Türkiye, komşusunda yaşanan krize çözüm umuduyla Rusya ve İran’la 2017’de Kazakistan’ın Astana kentinde masaya oturmuştu. Şimdi Rusya’nın Suriye saldırısının Astana sürecini de etkileyebileceği konuşuluyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanlarından Aleksey Arestoviç, “Anlaşılan Rusya, Ortadoğu bölgesini terk etmek zorunda kaldı. Suriye’de yedi sene savaş oyunu oynadıktan sonra geri dönmeyecek biçimde çekiliyorlar. Rusya’nın çekilmesinin ardından bölgede İran irtibatlı ciddi büyümeler yaşanacaktır” yorumunu yaptı. Rusya’nın çekilmesiyle Suriye’nin güneyinde İsrail ile İran’ın doğrudan karşı karşıya gelebileceği dile getiriliyor.

ORALARDAN DA ASKER ÇEKTİ

Rusya’nın Ermenistan, Tacikistan ve Güney Osetya’dan da asker sürüklediği söyleniyor. Ukrayna Korunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Dairesi’ne göre Rusya, son Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında Ermenistan’ın Gümrü şehrine getirdiği “İskender” füzelerini geri aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilmesi üzerine hudutların korunması bahanesiyle Tacikistan’a asker yığan Moskova, buradaki askerlerinin büyük kısmını Rusya’ya geri çekti. 2008 ‘de beş günlük Rusya-Gürcistan savaşı sonrasında Güney Osetya’da konuşlandırılan Rus birlikleri de Ukrayna cephesine kaydırıldı.