Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması Avrupa güvenlik mimarisinde Soğuk Savaş’tan bu yana en radikal büyümelerden birini tetikledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, ortak bir açıklama yaparak, “Finlandiya, gecikmeksizin NATO azalığına müracaat etmeli” dedi. Aboneliğe hem ulus hem de meclis destek veriyor. Finlandiya’nın adımı, Rusya lideri Vladimir Putin’in konuttaki hesabını çarşıda bozan cinsten olmasıyla da dikkat topluyor. Finlandiya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği ile Arkadaşlık, İşbirliği ve Karşılıklı Takviyeleşme Antlaşması imzalayarak ittifaklardan uzak durdu ve bugüne kadar Moskova’yı provoke edici adım atmamaya özen gösterdi. İsveç de iki asırdan fazla müddettir askeri olarak tarafsız. Bu sebeple iki ülkenin mümkün NATO azalıkları Avrupa’daki jeopolitik haritanın yine çizileceği anlamı taşıyor.

Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

ULUS DAYANAĞI TIRMANDI

İki liderin açıklaması uzun sayılabilecek bir değerlendirme sürecinin ardından geldi. Rusya’nın 2008’de Gürcistan’a, 2014’te Kırım’a müteveccih ataklarına karşın Ukrayna’nın işgalinden birkaç ay evveline kadar Finlandiya’da NATO azalığına destek yüzde 30’un altındaydı. İşgal başladığında bu oran yüzde 53’e yükseldi. Son anketlerde ise yüzde 82’ye kadar tırmandığı görüldü.

Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

TAKVİM SÜRATLİ İŞLEYECEK

Finlandiya ve İsveç’in İngiltere’yle imza attıkları ve Londra’nın mümkün bir hücum vaziyetinde zorunlu askeri dayanağı vereceği vaadinde bulunduğu uyuşmadan bir gün sonra gelen NATO saldırısının ardından süratli bir takvim işleyecek. Marin’in partisinin yarın, ortak yönetim hükümetindeki partilerin de pazar günü kararlarını açıklamaları bekleniyor. Münazaranın daha yavaş ilerlediği İsveç’te ise iktidar partisinin birkaç gün içinde kararını açıklaması gündemde. Meclislerin onay vermesi halinde resmi azalık müracaatının bu ay içinde yapılacağı hipotez ediliyor.

Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

Rusya’nın saldırgan tutumu komşularının tehdit ve güvenlik algılarını esastan değiştirdi. Finlandiya, İttifak’a katılım güzergahında bir adım daha attı. İsveç’in de azalık sürecini başlatması beklenirken bu bütün de Rusya lideri Putin’in karşı çıktığı şeydi.

NATO KARARDAN MEMNUN

Finlandiya’dan gelen açıklama NATO’da memnuniyetle karşılandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bunun Finlandiya’nın egemen kararı olduğunun altını çizerek, “Finlandiya azalık için müracaat etirse NATO’da sıcak biçimde karşılanacak, katılım süreci pürüzsüz ve süratli olacak” dedi. Azalık için 30 NATO abonesinin onayı gerekiyor. Mümkün müracaat sonrasında sürecin klasikten daha süratli işlemesi bekleniyor.

Rusya tehdidi Finlandiya’yı harekete geçirdi: Adım adım NATO’ya

RUSYA’DAN TEPKİ: NİYETİMİZ OLUR

Finlandiya’nın açıklaması beklendiği gibi Rusya’nın sert tepkisine neden oldu. Moskova, NATO aboneliği halinde askeri ve teknik misilleme adımları atılacağı ihtarında bulundu. En büyük şikâyeti NATO’nun Rusya hududuna yanaşması olan Putin, şimdi bütün tersi bir tabloyla karşı karşıya kaldı. Finlandiya’nın Rusya’yla bin 340 kmlik kara hududu var. Artık burada yalnızca Finlandiya eforları değil NATO eforları da yer alacak. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya, Finlandiya hududunda temkin almak zorunda kalacak” dedi.

‘YANIT VERİRİZ’

Rusya meclisinin üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nden yapılan açıklamada ise “Finlandiya NATO’ya katıldığı an düşman ülkeler listesinde gayelerimiz arasında yerini alır” denildi. Bu arada Putin’in Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.