Rusya - Ukrayna gerilimi! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış için arabulucu olabiliriz

Rusya - Ukrayna gerilimi! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış için arabulucu olabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, Ukrayna-Rusya gerilimi için "Barışın olmasına arabulucu olabiliriz. Üzerimize düşen misyon neyse hazır olduğumuzu ifade

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'da bulunan Çamlıca Camii'nde kıldı. Erdoğan cuma namazının ardından Çamlıca Camii'nde imali devam eden İslam Uygarlıkları Müzesi'ni gezdi. Erdoğan'a Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Etraf Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İrtibat Başkanı Fahrettin Altun ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya eşlik etti. 

Gözden KaçmasınErdoğan: Dört önemli başlık sürekli gündemimizde Yatırım, istihdam, ihracat, üretim...Erdoğan: Dört ehemmiyetli başlık aralıksız gündemimizde! Yatırım, istihdam, ihracat, üretim...Haberi görüntüle

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Erdoğan tahlilleri sonrası gazetecilerin gündeme ait sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve Türkiye'nin arabuluculuğu mevzusunda, "Rusya ile Ukrayna arasında bölgede hudut ihlalinden yakalayınız rastgele bir işgale müteveccih bir büyümenin olması veyahut da bir savaş çıkması bölgenin huzuru için çok ciddi bir ihlal doğurur. Ve bu bölgeyi ciddi mantıkta rahatsız edeceği gibi bugün 40 milyona yakın bir popülasyonu olan Ukrayna'yla Rusya'nın zati gidişatı ortada. Bu kadar büyük bir popülasyona egemen ve diğer taraftan da Rusya'nın natürel alan olarak bölgenin en büyük ülkesi, en büyük devleti, efor olarak en güçlü devleti. Burada bir sıkıntılılığın doğmasını Türkiye olarak bizler kabul etmiyoruz. Çünkü Rusya'yla ilişkilerimiz gayet hoş bir biçimde devam ediyor. Başka Bir Deyişle tarihinde olmayan bir barış için, barış içerisinde Türkiye'nin Rusya'yla ilişkileri var. Başka Bir Deyişle bu politik bazda, askeri bazda, ekonomik, kültürel tam bu mevzularda Rusya Türkiye ilişkileri büyüyerek devam ediyor. Ukrayna'yla hakeza yeniden aynı biçimde politik, askeri, ekonomik, kültürel bu alanlarda, bu mevzularda Ukrayna'yla da ilişkilerimiz gayet iyi. Bu pozitif büyümeleri biz Rusya, Ukrayna arasında negatifliğe dönüşmesini kabullenemiyoruz. Rusya ve Ukrayna arasında bir barışın olmasına, bir barışın özellikle egemen olmasına biz arabulucu olabiliriz. Bu mevzuda üzerimize düşen misyon neyse bu misyonu yapmaya hazır olduğumuzu daha evvel de gerek Zelenski'yle, gerek Sayın Putin'e de ifade etmiştim. Şimdi önümde bir Ukrayna ziyareti var. Bu arada belki Sayın Putin'le ama telefonla ama belki bir Moskova ziyareti olabilir. Tam bunlarla birlikte biz bölgede barışın egemen olmasını, egemen olmasını istiyoruz. Bunun için de üzerimize ne düşerse bunu yapmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

OMİCRON

Erdoğan, omicron olayları mevzusunda ise, "Şu anda bir kez reelinde omicron daha da pozitif güzergahta büyümelere bir yerde vesile oldu. Başka Bir Deyişle hadise rakamlarında belki çoğalış oluyor ama pozitif güzergahta geçiş de süratli oluyor. Hemen yanı başınızda Sağlık Bakanım da var. Ama sağlık kurumularımızda bizim şu anda rastgele bir kasvetimiz yok. Sağlık Kurumularda bir kez gidişat pozitif hadise olarak söylemiyorum. Şu anda büyümeler de pozitif. Bu da natürel şunu gösteriyor; başka bir deyişle şu külfetli yarıyıllarda sağlık kurumu inşaatlarımızın ne kadar süratli gittiğini ve bu nedeniyle de gerek şehir sağlık kurumularımız gerekse öbür sağlık kurumularımızın inşası Türkiye genelinde dikkat edilirse süratle hakikatleşti. Şu anda sağlık kurumularımızda doluluk oranı da böyle anlatıldığı varsayıldığı gibi değil" diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya dönerek, "Öyle bir Fahrettin Bey" dedi. Koca ise "Öyle efendim" cevabı verdi.

Erdoğan daha sonra şunları kaydoldu:

"Başka Bir Deyişle böyle bir gidişattayız. Dolayısıyla buradan da evhamımız yok. Ama her geçen gün bence daha iyiye gidiyoruz. Fakat azıcık yurttaşlarımızın da dikkatli olması ehemmiyetli, malum, maske mesafe, paklik kaidelere dikkat etmemiz isabetli olur. Ondan sonra 'niçin böyle oldu?' dememek gerekli. Biz bundan dolayı da natürel yeisliyiz. Elimizden gelen tüm ihtiyatları alıyoruz, almaya da devam edeceğiz."