Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!

Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyor!

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşa dün Kızıl Meydan’da yapılan Zafer Günü kutlamaları damga vurdu. Putin’in Ukrayna’ya yönelik savaşını aklamaya çabaladığı konuşmaları dikkat sürüklerken Amerika

Rusya’nın devam eden savaş süresince Ukraynalıları güçle Rusya’ya götürdüğü iddiaları daha evvel de ortaya atılmıştı. Bu defa ise aynı şeyler Pentagon Sözcüsü John Kirby tarafından gündeme getirildi.

Kirby, Amerika Birleşik Devletleri'nin ‘gerekli tahliye’ belirtileri bulduğunu söyledi. Mevzuyla ilgili raporlar daha evvel birçok Ukraynalının Rusya’daki kamplara gönderildiğini ortaya koymuştu.

Bu cins kamplara götürülen Ukrayna yurttaşlarının denetlendiği, üryan aramaya maruz vazgeçildiği, parmak izlerinin alındığı ve telefonlarının ve resmî belgelerinin Vladimir Putin'in güçleri tarafından hakimiyet edildiği aktarıldı.

Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyorMariupol'den kurtarılan siviller otobüslerle güvenli bölgelere taşınıyor

"KANITLARI GÖRDÜK"

Amerika Birleşik Devletleri’ye göre kendi rızaları dışında Rusya’ya götürülen Ukraynalıların rakamı bir milyon 200 bin kişi.

Amerika Birleşik Devletleri’li bir üst düzey korunma yetkilisi yaptığı açıklamada, Pentagon'un Rusya'nın işgaliyle karşılaşan Ukraynalıların anavatanlarından güçle çıkarıldığına ve Vladimir Putin'in eforlari tarafından hududun ötesine gönderildiğine dair ispatlar gördüğünü söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, bu kampların da savaş sürecine dahil olduğunu söyledi. Kirby gazetecilere verdiği beyanatta, "Kaç tane kamp olduğunu ya da neye benzediklerini söyleyemem" dedi ve "Ancak elimizde Ukraynalıların kendi istekleri dışında Rusya'ya götürüldüğüne dair işaretler var. Bu, akılalmaz ve mesul bir devletin asla kalkışmayacağı bir şey." ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de, nisan ayı başlarında, Rusya'nın ölümcül işgalini başlatmasından altı hafta sonra, binlerce Ukraynalının Rus topraklarına gönderildiğini söylemişti.Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyorDünyanın birçok yerinde Azovstal fabrikasında kalan son siviller ve askerlerin kurtarılması için gösteriler yapılıyor

SON SAYI BİR MİLYON 200 BİN!

Ancak Ukrayna ombudsmanı Lyudmyla Denisova, bu sayının o zamandan beri en az 200 bin çocuk da dahil olmak üzere bir milyon 200 bini aştığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Kirby, bu hudut dışı edilmeleri etnik temizlik olarak nitelendirmedi ve bu cins tespitleri yapmanın Pentagon'un işi olmadığını vurguladı. Ancak savaş sırasında 'Rus vahşetine' dair bol miktarda delil olduğunu söyledi.

Kiev yönetimine göre de Ukraynalıların kendi milletlerinden, genellikle Rusya'nın izole veya ekonomik olarak çöküntü bölgelerine, hudut dışı edilmesi, Putin'in 'Ukrayna egemenliğini basitçe kabul etmeyeceğinin ve saygı dinlemeyeceğinin' bir başka göstergesi.

Ukrayna’dan Rusya’ya güçle götürülenlerden bir kısmı AFP haber ajansına verdikleri beyanatlarda üryan arandıklarını, parmak izlerinin alındığını ve telefonlarını ve belgelerini hakimiyet ettirdiklerini söyledi.

Mariupol'un Azovstal çelik fabrikalarından tahliye edilen Natalia, "Bize Rusya'ya gitmek mi yoksa kalıp Mariupol şehrini yeniden inşa etmek mi istediğimizi sordular. Ama onu nasıl yeniden inşa edebilirim? Mariupol şehri artık yoksa oraya nasıl dönebilirim?” dedi ve bütün isminin gizli yakalanmasını istedi.Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyorRusya'nın kaçırdığı Ukraynalıların arasında minik çocukların da olduğu söyleniyor

UKRAYNA SİMGE HALİNE GELEN AZOVSTAL'I KORUNUYOR

Ukrayna güçleri bu günlerde çelik fabrikalarını korunmaya hazırlanıyor; burası sefil edilmiş Mariupol şehrindeki son kaleleri. Görgü şahitleri, buraya sığınan sivillerin Azovstal'dan tahliye edildiğini söyledi.

Şehirde bulunan bir AFP muhabiri pazar günü yaptığı açıklamada, 40'ı Azovstal'dan tahliye edilen 174 sivili taşıyan sekiz otobüsün Ukrayna kontrolündeki şehre geldiğini söyledi. Muhabir "Ukrayna ve Rusya'dan edindiğim en son bilgilere göre orada daha fazla sivil yok Azovstal, ancak bunu doğrulayacak vaziyette değiliz. BM'nin Ukrayna'daki insani takviye koordinatörü Osnat Lubrani, "Biz fabrikanın içinde değildik" dediğini anlattı.

BM, 600'den fazla sivilin çelik fabrikalarından ve Mariupol'un diğer bölgelerinden güvenli bir şekilde tahliye edildiğini söyledi. Bu da, Azovstal'ın genişleyen tüneller ve barınaklar ağında yalnızca minik bir Ukrayna askeri güçi kaldığı anlamına geliyor.

Fabrikada çalışan ve Zaporizhzhia'ya gelenler arasında yer alan 41 yaşındaki Vladymyr Babeush, "Her gün bir tahliye olmasını umduk ama artık beklemeyi bitirdik. Bizi kurtarmak için işleme katılan herkese çok müteşekkiriz.” sözlerini kullandı.Rusya-Ukrayna savaşında korkunç iddia: Putin, Ukraynalıları Rusya’ya kaçırıyorAzovstal çelik fabrikasının AP tarafından paylaşılan uydu resmi...

HAKİMİYET RUSYA'YA GEÇERSE...

Şehirdeki Ukrayna direnişinin son kalesi olan çelik fabrikası, simgeik bir değer kazandı. Mariupol'un bütün hakimiyetinin Rusya’nın eline geçmesi Moskova'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım yarımadası ile Rus yanlısı ayrılıkçıların yönettiği doğu bölgeleri arasında bir kara köprüsü oluşturmasına izin verecek.

Bu bölgelerden biri olan Lugansk'ta Ukrayna güçleri hali hazırda, eskiden 100 bin popülasyonlu bir sanayi şehri olan Severodonetsk'in son korunmasını yapıyor…