Rusya yaptırımlara karşı çözümü ev aletlerinde buldu!

Rusya yaptırımlara karşı çözümü ev aletlerinde buldu!

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Gina Raimondo Rusya'nın Batı yaptırımları sonrası savaş alanında konut aletleri için planlanmış bilgisayar yongalarını kullanmaya başladığını duyurdu.

'Yarı geçirgenler' olarak da öğrenilen 'bilgisayar yongaları', konut aletlerinden savaş uçaklarına kadar çoğu çağdaş makineyi çalıştıran beyinlerdir. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı savaş sonrası dünyanın en büyük bilgisayar yongayı işletmeleri Rusya'ya teslimatları kesmeye başladı. Bu da yaptırımların kıskacındaki Moskova'yı seçenek yollar sınamaya itti.

ASKERİ EKİPMANLARDA KONUT ALETLERİNDEKİ YONGALARI KULLANIYORLAR

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Gina Raimondo Senato seansında yaptığı açıklamada Batı'nın peşe peşe uyguladığı yaptırımların ardından Rusya'nın askeri ekipmanlarda bulaşık cihazı ve buzdolaplarından gelen bilgisayar yongalarını kullandığını açıkladı.

Yakın zamanda Ukrayna başbakanı ile görüştüğünü belirten Raimondo "Ukraynalılardan, bulaşık aygıtlarından ve buzdolaplarından çıkan yarı geçirgenlerle dolu Rus askeri ekipmanları bulduklarına dair yeni raporlar aldık" dedi.

Rusya yaptırımlara karşı çözümü ev aletlerinde buldu
ŞUBAT AYINDAN BU YANA YÜZDE 70 DÜŞTÜ

Raimondo'ya göre, Şubat ayının sonunda başlayan yaptırımlardan bu yana Amerika Birleşik Devletlerinin Rusya'ya teknoloji ihracatı takribî yüzde 70 düştü. Raimondo kendileri dışında 3 düzine ülkenin daha Belarus için de geçerli olan eş ihracat yasakları uyguladığını vurguladı.

PEŞ PEŞE KAPANIYORLAR...

Amerika Birleşik Devletlerili bakan konuşmasında iki Rus tank üreticisinin bileşen beceriksizliği sebebiyle imali durdurmak zorunda kaldığını belirtirken Beyaz Saray da Uralvagonzavod ve Chelyabinsk Traktör Fabrikası'nın imali durdurduğunu duyurdu.

Raimondo "Emelimiz teknoloji kısıtlaması ile Rusya'nın askeri maharetlerini sakatlamaktı. Bütün olarak da bunu yapıyoruz" dedi.

RUS İHA'LARI BATI BİLEŞENLERİ İLE DOLU

Amerika Birleşik Devletleri ve öbür Batılı ülkeler, askeri kullanım için özel olarak planlanmış yongaların ve öbür elektronik bileşenlerin Rusya'ya satışını zati Ukrayna savaşı evveli tertip etmişti. Ancak savaşın resmen başlaması ile kaideler sıkılaştırıldı.

Yapılan araştırmalar Rus ordusunun uzun müddettir batı elektroniğine güvendiğini gösteriyor. Son senelerde Ukrayna üzerinden düşürülen Rus askeri insansız hava taşıtlarının Batı elektronik ve bileşenleriyle dolu olduğu gözlemlendi

TEKNOLOJİ VE KORUNMA SEKTÖRÜ DOĞRUDAN BALTALANACAK

Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı bağlaşıkları, Ukrayna işgali sonrası Rusya'ya eşi görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladı. Cezaların sürati ve yoğunluğu ilk düzeyde rubleyi çökertti, Rus borsasını kapanmaya zorladı ve Rusları banka hesaplarından dolar sürüklemek için ATM'lerde sıraya girmeye sevk etti. Putin'in tampon tasarıyı ile bu çöküşün önüne geçilebildi ancak risk hala devam ediyor.

Moskova artık mikroçipler gibi kritik yabancı mülkleri satın alamıyor. Bu kısıtlamalar, Rusya'nın teknoloji ve korunma sektörlerini doğrudan baltalayacak, silah veya suni zekâ gibi taşıtlar geliştirmeye devam etmeyi ve hatta zararlı tankları tamir etmeyi dahi güçleştirecek .