Rusya'da akılalmaz seçim hilesi: Hangisi gerçek? Oyları bölmek için kılık ve isim değiştirdiler!

Rusya'da akılalmaz seçim hilesi: Hangisi gerçek? Oyları bölmek için kılık ve isim değiştirdiler!

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde bu ayın sonunda asıllaşacak belediye tercihleri yanaşırken yaşananlar dünyayı afallamışa çevirdi. Liberal Yabloko partisinden Boris Vişnevski'nin başına gelenler görülmemiş

Rusya'da tercih yarıyıllarında rakip adayların adını alarak yarışa katılıp seçmenlerin kafasını karışmak uzun zamandır kullanılan bir yöntem. ancak bu ayın sonunda St. Petersburg'da yapılacak belediye tercihlerinde bu şikeli strateji ebat sıçradı ve rakip parti yalnızca ad değil cisim de kopyalayarak herkesi afallamışa çevirdi.

Tercihe katılan liberal Yabloko partisinin kıdemli azası Boris Vişnevski adaylığı sürecinde büyük bir şok yaşadı. Rakip partiden iki aday seçmenlerin kafasını karıştırmak için adlarını değiştirdiler. Ancak şoke eden vaka bununla da bitmedi. Suratlarını da değiştirerek tercih afişi bastıran bu iki rakip sanki Vişnevski'nin ikizleri gibi görünüyordu!

Birbirinin tıpkı benzersi üç tane Boris Vişnevski'nin yer aldığı tercih afişi bir anda gündeme bomba gibi düştü. Boris'lerin hepsi saçsız, ağarmış ve birbiriyle nerdeyse aynı keçi sakallıydı.  Afişi Facebook hesabında paylaşan reel Vişnevski'nin dostu şu yorumu yaptı "Reel Vişnevski'nin hangisi olduğunu kavramak için hangisinin kravat takmayı us edebildiğine bakmanız yeterli."

Rusyada akılalmaz seçim hilesi: Hangisi gerçek Oyları bölmek için kılık ve isim değiştirdiler

Reel Boris Vişnevski bir görüşmede, “Tam bunlar seçmenlerin kafasını karıştırmak için yapılıyor, böylece seçmen sahte olanı reelle karıştırıyor ve reel Vişnevski yerine sahte olanlardan birine rey veriyor” dedi.

Görüş alınmak istenen iki sahte adaya ise ne yazık ki erişilemedi.

Sahte Vişnevski'lerin resim çekimi için sakal ve bıyık vazgeçmekle kanaat etmeyip resimlerle fotoşop yoluyla oynadığı da düşünülüyor. Daha evvel hiç böyle bir şey görmedim diyen Vişnevski bu vakayı 'Tercih sahtekarlığı' olarak değerlendirdi.

Sahte Vişnevski'lerden birinin St. Petersburg hükümet sitesinde bilgileri ve resmi yer alan Viktor Bykov olduğuna inanılıyor. ancak Viktor'un buradaki resmi tercih afişindekinden oldukça değişik. Çünkü kendisi Vişnevski'den bir hayli genç gözüküyor.

Boris Vişnevski, 'Neden bunu yapıyorlar kavrayamıyorum ama sanırım insanlar kendilerini parasıza bu kadar ablavut gidişata düşürmez.' diyerek münakaşaya noktayı koydu.

: İlginize Sürükleyebilir 'Mu' varyantı Türkiye'de! Yeni yarıyılda kısıtlama, gerekli PCR, surat surata eğitim...Ezber bozan yeni aşı kararı! Resmi açıklama geldiSoyağacı hizmetinde yeni uygulama