Rusya'dan flaş Karadeniz kararı: Erişime kapattılar!

Rusya'dan flaş Karadeniz kararı: Erişime kapattılar!

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden ve tüm bölgeyi etkileyen gerilimde flaş bir büyüme yaşandı. Rusya, Karadeniz'in üç bölgesine ulaşımı kapattı. Devlet Başkanı Putin de son yaptığı açıklamada…

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden Donbas krizinde tansiyon düşmek öğrenmiyor. İki ülke de hududa askeri yığınağa devam ederken Amerika Birleşik Devletlerinde De kriz hakkında peş peşe flaş açıklamalarda bulunuyor. Askeri uzmanlar evraktaki gerilimin bir savaşa neden olabileceği ihtarında bulunuyor.

Öte yandan Rusya evvel Kırım'daki eforlarını geri sürükleyerek Ukrayna hududu yakınlarında bulunan askeri birliklerin kalıcı üslerine geri yollamaya başladığını duyurmuş, Rusya'nın bu kararını değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, 'Rus birliklerinin üslerine dönmesi Donbas'taki krizi çözmek için yeterli değil' demişti.Rusyadan flaş Karadeniz kararı: Erişime kapattılarYaşanan bu büyümelerin ardından Rusya Korunma Bakanlığı, Rusya'nın Karadeniz'e kıyısı olan üç bölgesini öteki ülkelerin savaş gemileri dahil olmak üzere ‘ticari olmayan tüm gemilere’ kapatacağını duyurdu.

Bugün akşam saat 21.00’den itibaren başlayacak sınırlamaların 31 Ekim’e kadar takribî 6 ay süreceğini ifade eden Korunma Bakanlığı, bu tarihlerde Rus donanmasının deniz tatbikatlarına da başlayacağını duyurdu.

Kırım'ın batısında Sivastopol'dan Hurzuf'a kadar uzanan kıyı şeridini ve Kerç Yarımadası’nın yakınlarında tatbikatların tertip edileceği Opukskiy Doğa Koruma Alanı’nı geçişlere kapatan Rusya Korunma Bakanlığı, Kerç Boğazı’nın ise  kısıtlı bölgeler arasında yer almadığına ilave etti.

Sınır krizinde tansiyon düşmüyor İşte Ukrayna ve Rusyanın askeri güçleriHudut krizinde tansiyon düşmüyor! İşte Ukrayna ve Rusya'nın askeri eforları

PUTİN'DEN SERT 'İHTİYAT'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülkelerin "arkadaşça olmayan" eylemlerine karşı temkinlerin alınması ile alakalı karar imza attı.

Kremlin Sarayı'nın internet sayfasından yayımlanan karara göre, Rusya'ya karşı "arkadaşça olmayan" eylemlerde bulunan Amerika Birleşik Devletleri ve öteki yabancı ülkelere müteveccih ihtiyatlar açıklandı.Rusyadan flaş Karadeniz kararı: Erişime kapattılarKarar gereği, ülkenin güvenliğini ve çıkarlarını gözetmek için bu cins ülkelerin diplomatik temsilcilikler, konsolosluklar ve devlet müesseselerinin Rusya'da bulunan reel şahıslar ile çalışma kontratı yapması hudutlandırılacak, gerek dinlendiğinde ise menedilecek.

Rus hükümeti, arkadaşça olmayan eylemlerde bulunan ülkeler listesini, Rusya'da uyuşma yapabilecek reel bireylerin rakamını ve temkinlerin müddetini tanımlayacak.

Mevzubahisi sınırlama, bu cins ülkelerden Rusya'ya gelen diplomatik misyon temsilcileri için geçerli olmayacak.