Rusya'dan flaş talep: Uçuşlar tekrar başlasın

Rusya'dan flaş talep: Uçuşlar tekrar başlasın

Rusya Tur Cerrahları Birliği ATOR aralarında Türkiye'nin de bulduğu Rus turistlerin yoğun alaka gösterdiği ülkelere uçuşların tekerrür başlamasını istedi.

ATOR tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakan Takviyecisi ve Rusya Koronavirüsle Gayret Merkezi Başkanı Tatyana Golikova'ya bir mektupla turizm sektörüne ait muhtelif arzların iletildiği belirtildi.

ATOR’un sitesinde yayımlanan mektupta, Türkiye ile uçuşların kısıtlanması nedeniyle turizm sektörünün hasar gördüğü vurgulanırken “Türkiye’ye müteveccih kısıtlamalar sebebiyle işletmelerin turistlere mükelleflikleri 44 milyar rubleye çıktı. Takribî 1,3 milyon birey, kendilerinin ve turizm sektörünün hakimiyeti dışında büyüyen süreç sebebiyle tatillerini hakikatleştiremiyor.” ifadesine yer verildi.

Rusya’dan uçuşların asıllaştırılamadığı çok rakamda ülkede salgın gidişatının, uçuşların yapılabildiği çok rakamda ülkeden daha iyi olduğuna işaret edilen mektupta, “Türkiye’de olay rakamları düşüyor. Öte yandan, uçuşların açıldığı Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi ülkelerde olay rakamlarında ehemmiyetli çoğalış yaşandı.” ifadesi kullanıldı.

Salgınla alakalı sürecin, Rusya’nın koşullarını karşıladığı ülkelerle uçuşların tekerrür başlatılmasının istendiği mektupta, şunlar kaydolundu:

"Aşılanan Rus yurttaşlarını da belli koşullar altında kabul edeceğini açıklayan ve Rus turistlerin yoğun alaka gösterdiği bölgelere uçuşların tekerrür başlamasını öneriyoruz. Bu, turistlere tasarılı bir seyahat yapma fırsatı vererek sosyal gerilimi eksiltecek ve ayrıca tur cerrahlarının yerine getirilmemiş mükellefliklere ait birikmiş borçları eksiltmesine ve böylece harcayıcılarla yaşanacak güçlüklerden sakınmasına imkân tanıyacaktır. Ayrıca Rusların aşılanma sürecini de süratlendirecektir."

Mektupta, Türkiye'nin yanı gizeme Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerin Rus yurttaşlarını kabul edeceklerine müteveccih açıklamalar yaptıkları anımsatıldı.