Rusya'dan korkunç hata... Askerler 'dost ateşi'nde yanarak can verdi

Rusya'dan korkunç hata... Askerler 'dost ateşi'nde yanarak can verdi

Ukrayna'daki savaş son hız devam ederken Rus birliklerinin 'arkadaş ateşi'nde kendi askerlerini hedef aldığı iddia edildi. Alev silahının kullanıldığı atak sonrası Rus askerleri yanarak can verirken,

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna'dan gelen haberlerde...

Rus ve Ukrayna orduları arasındaki savaş ülkenin doğu bölgelerinde son hız devam ederken İngiliz medyasından dikkat toplayan bir iddia geldi.

İngiliz Mirror gazetesi Rus ordusunun arkadaş ateşi ile kendi askerlerinin vefatına neden olduğunu sayfasına taşıdı.

Zaporizhzhya'da alana gelen vakada alev silahının kullanıldığı ve askerlerin yanarak can verdiği bilgisine yer verildi.

TOS-1, T-72 tank şasisine monte edilmiş, termobarik savaş başlıkları kullanabilen çoklu bazukadır.

Bir başka İngiliz gazetesi Express haberi 'arkadaş ateşi fiyaskosu' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Ukraynalı bir kaynağa katlandırılan habere göre, 8 Mayıs'ta bir Rus birliği kendi mevzilerine arkadaş ateşi açtı.

TOS-1A alev silahının kullanıldığı atakta Rus zırhlılarının da hedef olduğu belirtilirken asker kaybı ile alakalı net bir bilgi paylaşılmadı.

UKRAYNA RUSYA'YA TEŞEKKÜR ETTİ!

Vaka ile alakalı bir mektup yayınlayan Ukrayna ordusu, '97. Piyade Taburu liderliği, Rus işgalcilerin 8 Mayıs 2022'deki eylemlerinden dinlediği memnuniyetini ifade ediyor' denildi ve Ruslara 'takviyelerinden' dolayı teşekkür edildi.

RUSYA KAYIPLARINI HALA AÇIKLAMIYOR

Rusya'nın savaştaki asker kaybı ile alakalı pek çok değişik rapor bulunuyor. Moskova ise mevzu ile alakalı ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Mevzubahisi açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu bilgi o tarihten sonra hiç aktüellenmedi.

Rusyadan korkunç hata... Askerler dost ateşinde yanarak can verdi

EN AZ 317 SUBAY CAN VERDİ

Rus hükümeti silahlı güçlerinin uğradığı vefatların rakamı hakkında seyrek aktüellemeler verirken, yerel idareler ve gazeteler tarafından yapılan bültenler en az 317 subayın çatışmalarda can verdiğini gösteriyor.

Rusya eş bir askeri kriz ile Afganistan'ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı. Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979'da Sovyet lideri Leonid Brejnev'in emriyle sevk edilmiş, 10 sene süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri yaşamını kaybetmişti.