Rusya'nın büyük gösterisi son anda iptal edildi!

Rusya'nın büyük gösterisi son anda iptal edildi!

Rusya'nın Başşehri Moskova'da tertip edilen Zafer Bayramı merasiminde Rus uçaklarının yapması beklenen şov son anda iptal edildi. Kremlin iptal için hava şartlarını öne sürse de baltalama iddiaları ön

Rusya 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla tüm dünyanın merakla beklediği askeri geçidini bugün düzenledi.

Rusya için kritik bir ehemmiyete sahip geçit merasimi için günlerdir provalar yapılıyordu. Medyaya yansıyan görüntülerde Rus uçaklarının Ukrayna savaşı sonrası propaganda simgeyi haline gelen 'Z' simgeyi biçiminde uçuşlar yaptığı görülmüştü.

Rusyanın büyük gösterisi son anda iptal edildi
'HAVA KOŞULLARI SURATINDAN İPTAL EDİLDİ' DENDİ ANCAK KUŞKU UYANDIRDI

Bugün merasime rakamlı saatler kala Kremlin makûs hava koşulları sebebi ile mevzubahisi şovun iptal edildiğini açıkladı. Ancak Moskova'daki hava gidişatı bugün ne rüzgarlı ne de yağmurlu olmadığı için açıklama kuşku uyandırdı.

Rusyanın büyük gösterisi son anda iptal edildi
Merasimden gelen resimlerde havanın iyi olduğu görülüyor

BALTALAMA KAYGISI Mİ?

Rus Hava Kuvvetleri'nin Moskova dışında Yekaterinburg, Novosibirsk ve Samara'da tertip edeceği eş şovların da iptal edildiği duyuruldu.

Peş peşe gelen iptal kararları Rusya'nın Ukrayna baltalamayı mevzusunda kaygılı olduğu istikametinde spekülasyonlara yol açtı.

Hava şovunun son anda iptal edilmesi günlerdir büyük bir gövde şovuna hazırlanan Rusya'da hayal kırıklığı ile karşılandı.

KORKULAN OLMADI, PUTİN'DEN TEHDİT YOK

Putin'in bugünkü merasimde yapacağı açıklamalar haftalar evvelinden dünya çapında evhamlara neden olmuş Putin'in bütün bir savaş bülteni yapacağı iddia edilmişti. Tüm temennilerin aksine Putin bugün bütün ölçekli bir savaş bülten etmedi. Kimilerinin korktuğu gibi Baltık ülkelerinin toprak tamlığına müteveccih yeni bir tehditte de bulunmadı.

Batı medyası Putin'in bugünkü konuşmasının her zamanki kan donduran standartlara göre bir hayli yumuşak olduğunu yazdı.

Rusyanın büyük gösterisi son anda iptal edildi
MARİUPOL'DEKİ GEÇİT MERASİMİ DE İPTAL EDİLDİ

İngiliz Telegraph Gazetesi Rusya'nın ele geçirdiği Mariupol kentinde yapılması tasarlanan geçit merasiminin de iptal edildiğini duyurdu. Gazete iptal kararının artta kentin bombardıman sebebi ile aldığı ağır zararın olduğunu iddia etti.

BU YIL BÜYÜK FARK VAR

Rusya Korunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgilere göre, bu seneki kutlamalar evvelki senelere mukayeseyle ehemmiyetli miktarda küçüldü.

Bakanlık, 129 adet askeri donanımın 9 Mayıs'ta Kızıl Meydan'dan geçeceğini belirtirken geçen sene bu sayı 191'di. Geçen sene merasime katılan 12 bin şahsa mukayeseyle bu seneki geçit merasiminde takribî 10 bin sivilin Kızıl Meydan'dan geçeceği hipotez ediliyor.

Uzmanlar, farklılıkları Rusya'nın Ukrayna ile devam eden savaştaki kayıplarına bağladı ve Putin'in Ukrayna'yı işgali tasarlandığı gibi gitseydi bugünkü şovların çok daha şatafatlı olacağını iddia etti.