Rusya'nın yeni silahını tanıttılar: Düşmanı kör ediyor!

Rusya'nın yeni silahını tanıttılar: Düşmanı kör ediyor!

Rusya'nın radara tutulmayan yeni savaş gemisi devlet medyası tarafından tanıtıldı. Radar emici kaplamaya konut sahipliği yapan gemi 'düşmanı âmâ ediyor' yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Son yarıyılda 'Batı' ve Amerika Birleşik Devletleri ile tarihinin en gergin yarıyılını yaşayan Rusya, silahlanmaya yaptığı yatırımları da artırmış gidişatta.

Rusya'nın stokuna girmeye hazırlanan yeni nesil bir taşıt Rus devlet medyası tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Mevzubahisi askeri gemi düşman gemileri tarafından tespit edilmekten sakınabilecek ilk saklı savaş gemisi olarak dikkat topluyor.

Devlet medyası, savaş gemisinin seyir füzeleri, uçaksavar füzeleri ve toplarla silahlandırıldığı bilgisinin de altını çizdi.

Radar emici kaplamaya konut sahipliği yapan gemi 'düşmanı âmâ ediyor' yorumlarının yapılmasına neden oldu. RIA'nın haberine göre, gövdesi bitirilen geminin önümüzdeki yı donanmanın stokuna girmesi bekleniyor.

PUTİN'DEN NATO UYARISI

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun, ülkesinin hudutlarına yakınlaştığını, bunun Rusya ve Rus yurttaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar ehemmiyetli husus olduğunu söyledi.

Putin, Rossiya-1 kanalına verdiği ziyarette, NATO'nun askeri faaliyetlerini ve Ukrayna'nın NATO'ya abone olma olasılığını değerlendirdi.

NATO'nun Rusya hudutlarının yakınlarında askeri altyapısını kuvvetlendirdiğine dikkati sürükleyen Putin, "NATO'nun hudutlarımıza yakınlaşması, Rusya ve Rus yurttaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar ehemmiyetli bir husus" dedi.

Putin açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

'NATO'nun doğuya doğru genişlemesi iki dalgada hakikatleşti. Bu, Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin ortaklık seviyede olduğu zamanda hakikatleşti ancak evhamlarımızın tümü göz arkasını edildi. Sert konuşmak istemiyorum ancak çıkarlarımızı çiğnediler. Bu iyi ilişkilerin olduğu zamanında hakikatleşti. Batı, kendi jeopolitik çıkarlarını insanların ve öteki milletlerin çıkarlarından üstün meblağ.'

Ukrayna'nın NATO azası olmak istediğine dikkati sürükleyen Putin, bunun boş bir mesele olmadığını vurgulayarak, "Polonya ve Romanya'daki Amerikan füzeleri, Rusya'nın merkez bölgesine 15 dakikada varabilir. Ukrayna'nın NATO azası olduğunu farz edelim. Amerikan füzelerinin Harkiv veya Dnipro kentlerinden Moskova'ya uçuş süresi 7-10 dakikaya düşecek" ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna yurttaşlarının bir haylisinin NATO azalığını istemediklerini söyledi.