Rusya'ya Donbas'ta soğuk duş! Ağır zayiat verildi

Rusya'ya Donbas'ta soğuk duş! Ağır zayiat verildi

Askeri birliklerini Başşehir Kiev ve etrafından sürükleyip Donbas bölgesine odaklanan Rus askerleri Lysychansk şehrini abluka etmek için harekete geçtiğinde hiç beklemedikleri bir atak ile karşı karşıya

Ukrayna'nın başşehri Kiev'i ele geçirme teşebbüslerinden netice elde edemeyen Rusya birliklerini buradan sürükleyerek tüm dikkatini Donbas bölgesine çevirmişti. Rusya'nın Donbas bölgesinde Ukrayna'nın elinde olan en büyük şehir Mariupol'ü ele geçirmesi bölgede avantajın Rus birliklerine geçtiği kaygısına neden olsa da Amerika Birleşik Devletleri istihbaratı Rus güçlerinin henüz net bir ilerleme kaydolamadığını açıkladı.

İLK ADIMDA SERT KAYAYA ÇARPTILAR

Putin'in savaştaki galibiyetsizliği unutturmak için Donbas'ta salt bir zafer istediği artık herkes tarafını öğreniliyor. Takribî 1 aydır bölgeye asker ve donanım yığınağı yapılırken bugün gelen görüntüler Rus birliklerinin daha ilk adımda sert bir kayaya çarptığını ortaya koydu.

Donbas'taki Lysychansk şehrini abluka etmek isteyen Rus güçleri Bilohorivka'daki Donets nehrini geçmeye çalışıyordu ancak burada hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştılar.

UKRAYNALI MÜHENDİSİN PLANI KURTARDI

Ukraynalı bir askeri mühendis Rusya'nın 7 Mayıs'ta nehri geçmeye çalışabileceği en mümkün noktayı tanımladı. Komutanlarına geçişi takip etmeleri için duba köprüsünü iten römorkör motorlarının sesini dinlemelerini önerdi.

Ertesi sabah Rus askerleri tarlaları yakıp, sis bombası atarak nehrin kenarını dumana boğdu. Ukraynalı mühendisin lafını dinleyen komutanlar yalnızca motor seslerini dinleyerek Rus askerlerinin geldiğini kavrayıp atağa başladı.

Rusyaya Donbasta soğuk duş Ağır zayiat verildi
Vaka sonrası Donets Nehri böyle görüntülendi/Ukrayna Korunma Bakanlığı

AĞIR ZAİYAT VERİLDİ

Uydu görüntüleri, düzinelerce Rus vasıtasıyla beraber köprünün devrildiğini ve ağır zayiata yol açtığını ortaya koydu.

Ukraynalı generaller, Rusya'nın Donbas'taki hücumunun büyük miktarda durduğunu ve Rus askerlerinin geri çekilerek Harkov'un kuzeyindeki korunmaya geçmek zorunda kaldığını belirtti.

Rusyaya Donbasta soğuk duş Ağır zayiat verildi
Atak sonrası Rus tanklarının enkazları/Ukrayna Korunma Bakanlığı

"BİN 500 RUS ASKERİ CAN VERDİ" İDDİASI

Hücumu tasarlayan mühendis mevzuya ait yaptığı açıklamada "Rus güçlerine ait vahşice 30 ila 50 arası vasıta nehrin Ukrayna tarafında geri dönüşü olmayan bir biçimde mahsur kaldı. Askerler ilk olarak kırık köprüyü kullanarak kaçmaya çalıştılar, sonra yeni bir köprü kurmaya çalıştılar. Dedikodulara göre 1.500 Rus askeri can verdi. Stratejik gayeleri nehri geçmek ve ardından Lysychansk'ı abluka etmekti. Fena halde galibiyetsiz oldular." dedi

Batı medyası Ukrayna'nın nehri geçme teşebbüsünü galibiyetle yasaklaması, düzinelerce vasıtayı yıkım etmesi ve Rusya'nın ağır zayiat vermesini 'Putin savaş alanında bir defa daha rezil oldu' yorumu ile duyurdu.

Rusyaya Donbasta soğuk duş Ağır zayiat verildi
PEŞ PEŞE SALDIRILAR

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus birlikleri geri itmek için 'insanüstü bir biçimde çabalayan' Ukrayna birliklerine minnettar olduğunu belirterek, “Devletimizin Silahlı Güçleri, Harkov bölgesinden iyi haberler verdi. İşgalciler kademeli olarak geri itiliyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Korunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanik ise Rus ordusunun son 24 saatte Harkov ve Donetsk bölgelerine 48 hava atağı tertip ettiğini belirtti.