Rusya'yı kızdıran karar! 'Derhal kaldırın'

Rusya'yı kızdıran karar! 'Derhal kaldırın'

Litvanya’nın, Kaliningrad Bölgesi üzerinden Rusya’ya yaptırım mahsullerinin geçişini menetme kararına hem Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov hem de Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki geldi.

Rusya’nın Ukrayna’ya atakları sebebiyle Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara Litvanya’dan destek geldi. Litvanya, AB Dış Bölgesi olarak belirlenen Rusya’nın Kaliningrad bölgesi üzerinden yaptırım mahsullerinin geçişini menetme kararı Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Mevzuyla alakalı açıklama yapan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Bu kararın gerçekten eşi eşi yok ve her şeyin ihlali anlamına geliyor. Bunun AB’nin yaptırımların transit geçişler için de geçerli olması doğrultusundaki kararıyla irtibatlı olduğunu kavrıyoruz. Bunu yasadışı görüyoruz. Gidişat ciddi. Rastgele bir tedbire ve karardan evvel çok derin inceleme yapmak gerekiyor. Birkaç gün içinde gidişat netleşir. Ortak bir davranış için üniteler arasında buluşmalar asıllaşacak" ifadelerini kullandı.

"ŞİPŞAK KALDIRIN"

Rusya Dışişleri Bakanlığı’da yaptığı yazılı açıklamada Litvanya’nın kararını provokatif bir karar olarak değerlendirirken, "20 Haziran’da, Litvanya maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Litvanya topraklarından Kaliningrad bölgesi üzerinden muhtelif mülklerin demiryolu ile sevkiyatının evvelden bildirmeksizin Vilnius tarafından uygulanan yasakla alakalı protesto verilerek bu kısıtlamaların şipşak kaldırılması arz edildi.

Litvanya’nın beynelmilel legal mükellefliklerini ihlal ettiğini provokatif ve düşmanca kararını dikkate aldığımızı belirttik. Bu bağlamda yakın zamanda Kaliningrad bölgesi ile Litvanya üzerinden Rusya Federasyonu topraklarının geri kalanı arasındaki malzemelerin geçişi tamamen geri yüklenmezse Rusya’nın milli çıkarlarını gözetmek için harekete geçme hakkını gizli yakaladığı belirtildi" denildi.