Sadece bir cm büyüklüğünde ama o bir dev!

Sadece bir cm büyüklüğünde ama o bir dev!

Blim insanlarının yaptığı keşif büyük afallamışlık yarattı: Bulunan yeni bir bakteri cinsi bütün bir santimetre büyüklüğüyle bugüne kadar görülmüş en büyük bakteri oldu. Dev bakteriye Thiomargarita magnifica

Bir insan kirpiği büyüklüğünde ve biçiminde olan dev bir bakteri keşfedildi. Thiomargarita magnifica ismi verilen bu bakteri mikroskoba lüzum olmadan üryan gözle dahi görülebiliyor.

Artık dünyanın en büyük bakterisi olarak sınıflandırılan T. magnifica, Fransız Karayipleri'nde su altına defineli, çürüyen mangrov ağacı yaprakları üzerinde keşfedildi.

Tek hücreli bu organizmanın riskli olmadığı ve insanlarda hastalığa yol açmadığı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletlerindeki Lawrence Berkeley Milli Laboratuvarı Ortak Genom Enstitüsü'nden Jean-Marie Volland, "Bu bakteriler çoğu bakteriden takribî 5 bin kat daha büyük. Bir perspektife oturtmak gerekirse, biz insanlar için Everest Dağı kadar uzun bir insanla karşılaşmakla eşdeğer" diyor.

Sadece bir cm büyüklüğünde ama o bir dev Karaipler'deki mangrov ormanları Resim: Hugo Bret

Ancak bir santimetre uzunluğundaki T. magnifica, yeryüzündeki en büyük tek hücreli organizma değil. En büyük tek hücreli organizma, bundan 10 kat daha uzun olan Caulerpa taxifolia isimli bir cins su likeni

T. magnifica ilk olarak 2009 senesinde Ufak Antiller'deki Guadalup Adası'nda tespit edilmiş, ama bir kenara vazgeçilmişti.

Dr. Volland ve meslektaşları yakın zamanda onu detaylı araştırdıklarında elde ettikleri ehemmiyetli bir belirti, hücrenin içini tertip etme biçimiyle alakalıydı. Bakterilerin Deoksirübo Nükleik Asitleri olağanda hücreyi dolduran akışkan sitoplazma içinde özgürce yüzer.

T. magnifica ise genetik materyali kapsayan Deoksirübo Nükleik Asitleri, tahlilcilerin Fransızca meyve çekirdeği anlamına gelen pepin ismini verdikleri bölmelerde gizliyor.

Bu ehemmiyetli bir keşif, çünkü şimdiye kadar Deoksirübo Nükleik Asidin çepere bağlı bir bölme içinde yer alması, insanlar, değişik hayvanlar ve nebatlar gibi yüksek organizmaların yapı taşları olan ökaryot hücrelerin gözetmesi olarak kabul ediliyordu.

Ayrıca T. magnifica fazla ölçüde Deoksirübo Nükleik Aside sahip. Genomundaki tüm "harfler" ya da baz çifti sayıldığında 12 milyona yakın. Ancak her hücrede genomun yarım milyon kopyası olabilir.

Sadece bir cm büyüklüğünde ama o bir dev Mikroskop olmadan dahi görülebilen bakterinin resmi Jean-Marie Volland

Berkeley Enstitüsü'nden Dr. Tanja Woyke T. magnifica'nın "bir insan hücresine mukayeseyle kendi içinde birkaç kat daha fazla Deoksirübo Nükleik Asit depoladığı anlamına geldiğini" belirtiyor.

Woyke, tüm bu Deoksirübo Nükleik Asitte, organizmanın büyük ebadının sebeplerine dair ipuçları olduğunu da söylüyor. Uzama ile ilişkili bazı genlerin kopyalandığı ve olağanda dağılınmaya dahil olan bazı genlerin noksan olduğu görülüyor.

T. magnifica kemosentetik bir bakteri. Kendisine yakıt sağlamak için lüzum dinlediği şekerleri, mangrov bataklığının tortularındaki çürüyen organik maddelerin ürettiği sülfür bileşiklerini oksitleyerek elde ediyor. Yalnızca tutunacak sağlam bir şeye lüzum dinliyor.

Antiller Üniversitesi'nden mikrobiyolog Prof. Olivier Gros, "Onları istiridye kabuklarına, yapraklara ve dallara, aynı zamanda sırça şişelere, plastik şişelere veya iplere tutunmuş halde buldum" dedi.

Araştırma takımı bakteriye ait açıklamalarını Science Magazine'in bu haftaki rakamında yayımladı.

Tahlilciler, organizmanın işleyişine dair bilecekleri çok şey olduğunu belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menlo Park'taki Karışık Sistemler Araştırma Laboratuvarı'ndan Dr. Shailesh Date, "Bu proje, var olan keşfedilmemiş mikrobiyal spektrum mevzusunda gerçekten gözlerimizi açtı. Henüz yalnızca yüzeydeyiz ve kim öğrenir daha ne garip şeyler keşfedeceğiz" diyor.