Sadece bir taşı yerinden oynattı! İki ülke karıştı

Sadece bir taşı yerinden oynattı! İki ülke karıştı

Belçika ile Fransa arasında 1819 senesinde tanımlanan hudut, Belçikalı bir çiftçi tarafından farkında olmadan değiştirildi. Belçikalı yetkililer, Erquelinnesli çiftçiyle görüşerek, hudut taşını…

Belçikalı çiftçinin, tarlasını sürerken traktörü ve pulluğuna mani olduğu bahanesiyle iki ülke arasındaki hudut taşını takribî 2,5 metre ileriye taşıması üzerine Belçika toprakları azıcık daha gelişti. Belçika'nın Hainaut eyaletinde Fransa hududunda bulunan Erquelinnes kasabasında yaşayan çiftçi, tarlasında bulunan taşın, beynelmilel bir diplomatik meseleye yol kalemtıraşını düşünemedi. Belçika medyasına göre çiftçi, tarlasındaki hudut taşını 2 metre 29 santim öteye taşıyarak, 1819 senesinde işaretlenen hududu "yine çizmiş" oldu.

YÜRÜYÜŞ YAPARKEN FARKETTİ

Belçika ile Fransa arasındaki 620 kmlik kara hududu, Waterloo hezimetinden 5 sene sonra 28 Mart 1820'de Fransız İmparatoru Napolyon ile Hollanda Kraliyeti tarafından imzlanan uyuşmayla resmen tanımlanmıştı. O yarıyılda, Belçika, Hollanda Kraliyeti'nın bir parçasıydı. Hududun karşı tarafındaki Fransız kasabası Bousignies - sur -Roc kasabasında yaşayan yerel bir tarih meraklısı, orman yürüyüşü sırasında hudut çizgisindeki farklılığı farketti. Erquelinnesli çiftçi tarafından çizilen yeni hudut çizgisi sayesinde Belçika'nın, savaşmadan ülke topraklarını genişlettiği, Fransa'nın toprak kaybettiği tanımlandı.

'BU İYİ BİR FİKİR DEĞİL'

Erquelinnes kasabasının Belediye Başkanı David Lavaux, vakayı Fransa medyasına mizahlı bir dille anlattı. Belçikalı belediye başkanı, "Mutluydum. Kasabam daha büyüktü ama Bousignies - sur - Roc belediye başkanı aynı fikirde değildi" dedi. Lavaux, "Çiftçi yurttaşımız Belçika'yı geliştirdi, Fransa'yı küçülttü. Bu iyi bir fikir değil" diye konuştu. Fransız kasabasını Belediye Başkanı Aurélie Welenok da aynı şakacı üslupla, "Yeni bir hudut savaşından sakınmalıyız" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILABİLİR

Belçikalı yetkililer, Erquelinnesli çiftçiyle görüşerek, hudut taşını daha önceki yerine taşımasını isteyecek. Şayet çiftçi bunu yapmayı yalanlarsa hakkında legal soruşturma başlatılacak. Bu gidişatta hudut çizgisi iki ülke dışişleri bakanları devreye girerek, 1930 senesinden bu yana ilk defa hudut komitesini göreve çağırmak zorunda kalacak. Belediye Başkanı Lavaux, Belçika medyasına, çiftçinin iyi hedef göstermesi gidişatında sualin dostane bir biçimde çözüleceğini söyledi.

BBC TÜRKÇE