Sağlık Bakan Yardımcılığına Tolga Tolunay atandı - Doç. Dr. Tolga TOLUNAY kimdir?

Sağlık Bakan Yardımcılığına Tolga Tolunay atandı - Doç. Dr. Tolga TOLUNAY kimdir?

Sağlık Bakan Dayanakçılığına Tolga Tolunay atandı. Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Sağlık Bakan Dayanakçısı Meşe misyondan alındı,…

Doç. Dr. Tolga TOLUNAY 1977 senesinde Kilis’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te bitirdi. 1995 senesinde Gaziantep Anadolu Lisesi’ni tamamladı. 2003 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2004-2009 seneleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Muayenehaneyi’nde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitimini bitirdi. 2010-2014 seneleri arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Muayenehaneyi’nde Uzman Hekim olarak çalıştı. Aynı sağlık kurumunda 2014-2018 seneleri arasında Başhekim Dayanakçısı olarak misyon yaptı.

2018 senesinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Abonesi kadrosuna Destekçi Doçent olarak atandı. 2019 senesinde Doçent unvanını aldı.

Doç. Dr. Tolunay’ın uzmanlık alanları; biyomekanik, omurganın muayenehane biyomekaniği, implant tasarımı ve ortopedik ur cerrahisidir.

TİTCK İleri Rehabilitasyonlar ve Greft Danışma Komiteyi Aboneliği, TÜBİTAK TEYDEB USETEG Çağrı Programı Danışma Heyeti Aboneliği ve Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Stratejik Ürün Destek Programı Komite Aboneliği yapan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 2016 senesinden beri bilimsel kurullarda misyon almaktadır.

TÜBİTAK’ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerde bulunmuş; ayrıca kendisinin de birebir dâhil olduğu projelerde danışman ve analist olarak misyon almıştır.

Milli ve beynelmilel bilimsel mecmualarda yayınlanmış çok rakamda yazısı ve 70’in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır. Milli ve beynelmilel kitap kısım yazarlıkları vardır. Milli ve beynelmilel kurultaylarda laflı deklarasyonlar sunmuştur.

Patentli 4 adet Beynelmilel Tescili ve 2 adet Milli Tescil/Yararlı Model’i bulunmaktadır. 3 adet Milli Tescili ise patent düzeyindedir. Bu tescillerin tamamı tıbbi makineler üzerinedir.

2020 senesinin Ağustos ayında TİTCK Başkanlığı görevini ceddilmiştir.

İngilizce öğrenen Doç. Dr. Tolga Tolunay, konutlu ve 2 çocuk babasıdır.