Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı... Yaz hedefi: 18 yaş ve üstüne de aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı... Yaz hedefi: 18 yaş ve üstüne de aşı

Sağlık Bakanı Koca, aşı programıyla alakalı Hürriyet’e açıklamalar yaparken haziranda 30 milyon doz BioNTech geleceğini, Çin aşısının da tedarikte pozitif büyümelerle tasarlandığı biçimde devam…

Sağlık bakanı Fahrettin Koca “Yaz yarıyılında 18 yaş ve üstüne aşının bitirilmesi gerektiği kanısındayım. 65 yaş üstünü, yüzde 90’ın üzerinde aşılamayı kastediyoruz. Bayram sonrası için hadise rakamında 5 bin altı maksadının olabileceğine inanıyorum” dedi. Antalya, Isparta ve Burdur’da buluşmalar yapan Bakan Koca’nın Hürriyet’e açıklamaları şöyle:

BÜYÜK GÖÇ NASIL ETKİLEYECEK?

Bütün kapanma kararıyla beraber büyük şehirlerden sahillere büyük bir göç yaşandı. Bunun salgınla gayret sürecine tesiri ne olur?

Doğrusu kalabalık etrafların salgının seyrini negatif etkilediğini iyi biliyoruz. Dar bir zaman diliminde yoğun bir çıkışın yaşanmaması için perşembe günü haysiyetiyle uygulanarak geçişlerin daha balanslı olması kastedildi. Doğrusu bu biçimde yoğun çıkışların olması pozitif bir vaziyet değil. Ayrıca gidilen yerde kalabalık etrafların oluşması, bir tehlike taşıyor. O sebeple yurttaşlarımızın gittikleri etrafta birbiriyle teması olabildiğince önleyen bir tutum içinde olmaları gerekiyor. Bu virüsün insandan insana geçtiğini öğreniyoruz. Daha evvel bir buçuk metre mesafenin gözetebildiğini ama şimdi en az iki metre mesafe olması gerektiğinden bahsediyoruz. Dolayısıyla kapalı ve kalabalık etraflarda olunmaması noktasında bir çaba içinde olması gerekir. Bu anlamda, bu hareketliliğin bir tehlike taşıdığını söyleyebilirim ama önlem anlamında hassasiyet gösterilirse bu tehlikenin daha da eksileceği kanısındayım.

Sağlık Bakanı <strong>Fahrettin Koca</strong> açıkladı... Yaz hedefi: 18 yaş ve üstüne de aşı

SAHİLLERDE DAHA SIKI TEFTİŞ

Bu tehlikenin daha da eksilmesi için sahillerimizde yeni önlemler devreye sokulacak mı?

Özellikle 17 günlük zaman diliminde İçişleri Bakanlığımızın hakimiyetli teftişleri var. Bu teftişler tasarlandığı biçimde zati sürdürülecek ama yoğunluğun yaşandığı yerlerde teftişlerin daha da yoğun olabileceğini söyleyebilirim.

BODRUM DEĞİŞİNİMİ OLUR MU

İngiltere değişinimi, Hindistan değişiniminden sonra şimdi bir de Bodrum-Çeşme değişinimi benzetmeleri yapılıyor...

Bunun bir değişinime neden olabileceğini düşünmüyorum ama kapalı ve kalabalık etraflarda toplanmalarla, hadise çoğalış tehlikeyi taşıdığını söyleyebilirim.

Bütün kapanmadan sonra ne bekliyorsunuz?

Bütün kapanmayla beraber insanların teması minimalize edilerek, kalabalık etrafların oluşması önlenerek, hadise rakamının olması gereken seviyeye inmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 5 binin altı gibi bir niyetten bahsettiler. Ben bu rakamın bayram sonrasında olabileceğine inanıyorum. Şimdiden 30 binli sayılara inmeye başladı. Bu maksada erişebilmek için var eforumuzla çalışıyoruz.

Sağlık Bakanı <strong>Fahrettin Koca</strong> açıkladı... Yaz hedefi: 18 yaş ve üstüne de aşı

KAPANMA SONRASI HAKİMİYETLİ GEÇİŞ

Bütün kapanmadan sonra bütün açılma mı olacak? Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Bunun balanslı bir süreç olmasını ama pratik yaşamı da zorlayan bir süreç olmaması için hakimiyetli geçişin daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

Yaz aylarıyla beraber tünelin ucunda bir ışık görüyor musunuz?

Önümüzdeki yarıyılın önlemlere geçimle beraber ve yoğun aşılamayla daha hakimiyetli, daha balanslı, salgının tesirinin daha eksildiği bir yarıyıla geçeceğimize inanıyorum. Yaz yarıyılı bunun olası olduğunu düşünüyorum. Hadise rakamlarının bayram sonrası emin bir seviyeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında hakimiyetli bir geçiş yarıyılıyla sürdürülmesi ve Haziran sonunda 40 yaş üstü yurttaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız. Devamında 18 yaş üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz yarıyılının daha hakimiyetli geçeceğine inanıyorum. Hem önlemler hem yaygın aşılama beraber olacak.

DÜNYANIN AŞI SAVAŞI

Aşıların sevkinde meseleler mi yaşanıyor?

Çok mesele yaşanıyor. Dünyada aşı savaşının olduğunu hep söylüyorum. Hiçbir ülke amaçladığı aşıyı tedarik edemedi. Buna aşı üreticisi olan Almanya gibi ülkeler de dahil. Erken yarıyılda alabileceğimiz aşılarla alakalı kontratları yapmak üzere yoğun çaba gösterdik. Kontratlara niçin uyulmuyor? İşletmelerin geçiminde mesele yok, fabrika imalde problem yok ama ülkeler öncelikle kendi yurttaşlarını aşılamak istedikleri için imali ağırlıklı içeride kullanıyorlar. Şayet kontrat gereği nisan sonuna 100 milyon aşı gelmiş olsaydı şu an hiçbir meselemiz yoktu. Çin aşısı, tedarikte yaşanan pozitif büyümelerle yakında tasarlandığı biçimde sevk edilmeye devam edecek. Ayrıca Sputnik V aşısının Acil Kullanım Onayı da bugün dün çıktı.

AŞILAMA YÜZDE KAÇA ULAŞMALI

Aşılamada yaz aylarında amacınız yüzde kaça erişmek?

Doğrusu yaz yarıyılında 18 yaş ve üstünün aşılanmasını bitirmekte kararlıyız. Belirlediğimiz niyet kitle 65 yaş üstünü, yüzde 90’ın üzerinde aşılamayı kastediyoruz.

UĞUR ŞAHİN’LE GECE YARISI TELEFONU

BioNTech ile alakalı vaziyet nedir?

Uğur Şahin Öğretmen ile gece yarım saatten fazla konuştuk. Zati devamlı olarak görüşüyoruz. Haziran ayında 30 milyon doz aşıda mesele olmadığını söyledi. Şu ana kadar BioNTech’deri 5 milyon doz aşı teslim edildi. İlave olarak mayıs ayı için 1 milyon 100 bin doz daha vermeyi tasarladılar. Toplamda 90 milyon doz aşının hangi aralıklarla teslim edilebileceğini konuşuyoruz. 

2.DOZ KARMAŞIKLIĞI

BioNTech’in 2. doz karmaşıklığı neden oldu?

Bilim Heyeti’nda dünyadaki misalleri değerlendirdik. 6-8 haftalık zaman diliminde tek doz aşının yüzde 80’e varan oranda gözettiğini değerlendiren çalışmalar var. Birçok gelişmiş ülke, 3-6 aylık uygulamaya geçti. Türkiye için 6-8 hafta arayla uygulanmasına karar verildi. Yeni uygulamadan faydalanmak isteyenlerin evvelki buluşmalarını değiştirebileceğini öğrendirdik. Ama bir irtibat meseleyi yaşandı ve giderildi.

SPUTNİK’TE 50 MİLYON DOZ İMZASI

Sputnik ile alakalı son vaziyet nedir?

50 milyon doz aşı 6 ay içinde teslim edilmek üzere uyuşma imza atıldı. Acil Kullanım Onayı da bugün dün İlaç ve Tıbbi Makine Müessesemiz tarafından verilmiş oldu.