Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronovirüs aşısı açıklaması... Üçüncü doz yerli olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronovirüs aşısı açıklaması... Üçüncü doz yerli olacak

Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yapılan toplam aşı sayısı 24 milyon 70 bini aşarken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Yerli aşı hakkında detayları paylaşan…

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gündeme ait açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Yerli aşıda Erciyes Üniversitesi’nin inaktif aşısında Faz-2 çalışmaları sırasında gönüllülerin aşılanma evresi bitti. Faz-2 değerlendirmeleri yapılıyor. Faz-3 evresine geçmek üzere. Varsayıyorum bir iki hafta içerisinde Faz-3’e geçilmiş olur. Beklendiği gibi olursa, Faz-3 düzeyinden sonra imal ile beraber eylül-ekim ayında kullanıma geçeceğimizi düşünüyoruz.

6 AY SONRA ANDIRDIRMA DOZU

Birden fazla yerli aşının sene sonuna doğru kullanıma geçeceği bir Türkiye olabileceğini söyleyebilirim. En az 6 ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel başka bir deyişle andırdırma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu vaziyette rapel dozlarını, andırdırma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum. Yerli aşının, aynı zamanda gereksinimimizi de giderebileceğini düşünüyorum. Bunu Bilim Heyeti tanımlayacak, kimlere, ne zaman rapel-andırdırma tek doz aşısı yapılması gerektiğini.

Popülasyonun 3 katı için aşı kontratımız var

Şu an popülasyonumuzun 3 katı kadar kontrata bağlı aşı var. 100 milyonu Çin, 50 milyonu Sputnik. Sputnik’in tedarik tasarılı birkaç hafta içerisinde netleşmiş olacak. Ayrıca 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplam 240 milyon. Başka Bir Deyişle popülasyonumuzun 3 katı kadar doz ile alakalı yapılmış kontratlarımız var.

PARTİZANCA MUHALEFET KİMSEYE ŞİFA OLMAZ

Yeni Şafak gazetesinde yer alan  haberde Bakan Koca ayrıca şu ifadelerde bulundu:

Sağlık üzerinden, hele pandemi gibi bir mevzuda siyasetçilerin politik hesapları kimseye şifa olmaz. Sağlık mevzusunda partizanca muhalefet hiç bir politikacıya şifa olmaz.

Bakan Koca’nın hassasiyet gösterdiği bir başka mevzu ise yerel idareyicilerin ve politikacıların da bu to

plantılara katılımını sağlamak. Evvelki gün Edirne’deki buluşmaya CHP’li Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Milliyetçi Hareket Partisi Şehir Başkanı’nın katılması bu anlamda dikkat çekiciydi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan koronovirüs aşısı açıklaması... Üçüncü doz yerli olacak