Sağlık Bakanlığı'ndan BioNTech-Pfizer aşısı açıklaması! -80 derecede özel koşullarda saklanıyor  

Sağlık Bakanlığı'ndan BioNTech-Pfizer aşısı açıklaması! -80 derecede özel koşullarda saklanıyor  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Meclis'te gazetecilerin suallerini cevaplarken ''BioNTech-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye geldiği doz ölçüyü 2.8 milyon oldu. Bir hafta, 10 gün içinde de 4.5…

Türkiye’de galibiyetli bir biçimde yürütülen aşı çalışmalarına BionTech aşısı da dahil oldu. Son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza erişen BionTech aşıları, özel şartlara sahip Sağlık Bakanlığı Ulus Sıhhati ambarlarına yerleştirildi.

NİSAN'DA 4.5 MİLYON DOZA ERİŞECEK

Tahlil çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşı Nisan’da 4.5 milyon doza erişecek. Ayrıca 30 milyon doz için işletme ile opsiyonlu uyuşma sağlandı. Şirketin yapım kapasitesinin çoğalmasıyla aşının ülkemize getirilme çalışmaları devam edecek.

-80 DERECEDE MUHAFAZA EDİLİYOR

Aşılar, Sağlık Bakanlığı ambarlarında gizleme şartlarına uygun olarak planlanan özel odalarda -80 derecede muhafaza ediliyor. Ülkemize has aşı güvenliğini sağlayan Aşı Takip Sistemi ATS ile lüzumlu olan karekodlama harekâtlarının bitirilmesiyle beraber şehirlerimize sevk edilerek uygulanmaya başlanacak. 

Son dakika... Sağlık Bakanlığından BioNTech-Pfizer aşısı açıklaması -80 derecede özel koşullarda saklanıyorSEVK SIRASINDA ÖZEL PAKET KULLANILACAK

Sevk sırasında özel paket ve sıcaklık kayıt aygıtları kullanılacak. Aşılar, şehir ambarlarında kuru buz dolu kutularda 5-15 gün oda sıcaklığında veya eksi 20 derecede 14 gün saklanabiliyor. Aşı uygulama merkezlerine 120 saat içerisinde uygulanabilecek doz rakamı kadar flakon sevk edilecek. Aşı uygulama merkezi teslim aldığı aşıları 2-8 derecede aşı dolabında gizleyecek.

Son dakika... Sağlık Bakanlığından BioNTech-Pfizer aşısı açıklaması -80 derecede özel koşullarda saklanıyor

Tüm ülkelerde zaman zaman tedarik meseleleri yaşanmış olmasına karşın ülkemiz, aşıya ulaşım ve uygulanma sayıları dikkate alındığında dünyanın önde gelen ilk beş ülkesi arasında yer alıyor. Türkiye, aşı gönüllüsü eforlu insan kaynağı ile aynı anda iki değişik soğuk zincir gerektiren pandemi aşı uygulamasını da galibiyetli bir biçimde yürütmeye devam ediyor.

Son dakika... Sağlık Bakanlığından BioNTech-Pfizer aşısı açıklaması -80 derecede özel koşullarda saklanıyor