Sağlık Bakanlığı'ndan Pfizer/BioNTech aşısı kılavuzu! Çok önemli detay: O kişilere ikinci doz yok

Sağlık Bakanlığı'ndan Pfizer/BioNTech aşısı kılavuzu! Çok önemli detay: O kişilere ikinci doz yok

Türkiye'de Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanımına başlanmasının ardından Sıhhat Bakanlığı BioNTech’in mRNA aşısının uygulanmasıyla alakalı rehberi de yayımladı. Aşıya…

Sıhhat Bakanlığı "Covid-19 mRNA Aşısı Uygulama Kaideleri" rehberi yayınladı. Rehberde, Türkiye'de uygulanmaya başlayan BioNTech/Pfizer aşısının nasıl uygulanacağına dair ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Sıhhat Bakanlığı'nın BioNTech/Pfizer aşısı rehberinde aşının hazırlanması, uygulama kaideleri ve uygulama hakimiyet listesi gibi ayrıntılara yer verildi.

Rehbere göre BioNTech/Pfizer aşısı en az dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanacak. Ayrıca etkin Covid-19 hastalarına, 180 gün içerisinde Covid-19 geçirmiş PCR testiyle doğrulanmış ve aşının uygulanmasından evvelki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir Covid-19 hadisesiyle temas etmiş bireylere aşı yapılmayacak.

USULCA 10 DEFA TERS SURAT EDİLMELİ

Rehberde "erimiş flakon sulandırılmadan evvel zarifçe ve usulca 10 defa ters surat edilmelidir. Netlikle çalkalanmamalıdır. Oda sıcaklığında iken sulandırılmalıdır" denildi.

ALERJİK TEPKİNE İKİNCİ DOZ YAPILMAYACAK

Aşı uygulama kaideleri içerisinde aşının ilk dozunun sonrasında anafilaksi hikayesi varlığında ikinci doz uygulanmayacağı da yer aldı. Ayrıca aşının içeriğinde bulunan rastgele bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik tepkin hikayesi varlığında aşının bir sonraki dozu uygulanmadan evvel bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerektiği de belirtildi.

Rehberde yer alan kaidelere göre aşının uygulanma talimatı şöyle:

Öteki aşılar ile arasında evvelinde ve sonrasında iki hafta müddet vazgeçilmesi seçim edilmelidir. Rastgele bir biçimde, mRNA aşısı bu aralıktan evvel uygulanmış ise her iki aşının da yinelenmesine gerek yoktur.

Kuduz, tetanos toksoidi kapsayan aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı vazgeçilmeksizin uygulanabilir.

Tüberkülin ten testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.

Aşı uygulamasından sonra mümkün alerjik tepkinler açısından şahıs bilgilendirilmeli ve 15 dakika müddetince sıhhat kuruluşundan ufalamamalıdır.

Alerji hikayesi olan bireyler 30 dakika müddetince sıhhat kuruluşundan ufalamamalıdır.

Daha sonraki yarıyılda da rastgele bir yan tesir gelişiminde en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etmesi söylenmelidir.

Aşı uygulaması evvelinde kesinlikle karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan şahsa ait bilgiler “AŞILA” mobil uygulamasına kaydolunacaktır.

Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen tesirler Ulus Sıhhati İdare Sistemi HSYS, Aile Doktorluğu Balaka Sistemi AHBS veya Sağlık Kurumu Balaka İdare Sistemi HBYS üzerinden bildirilecektir.

Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.