Sağlıklı kalmak elimizde

Sağlıklı kalmak elimizde

Doğru zamanda yaptıracağımız hakimiyet ve testlerle kendimizi koruyabilir, muhtemel rahatsızlıkları engelleyebilir ya da en azından daha güçlü bir bedenle karşılayabiliriz.

Önleyici sağlık; rastgele bir sağlık meselesiyle karşılaşmadan, muhtemel hastalıkları erken teşhis etmek, ilerlemelerini yavaşlatmak ya da durdurmak için yapılan testleri ve hakimiyetleri içeriyor. Sağlık Bakanlığı, aile hekimlikleri ve muhtelif merkezler aracılığıyla yurttaşlara hemen her alanda fiyatsız tarama ve danışmanlık hizmeti verirken özel sigorta firmaları da alıcılarının sağlıklı kalması için ek servislerini çeşitlendiriyor.

Aile hekimliklerinde hangi hakimiyetleri fiyatsız yaptırabiliyoruz?

Uzm. Dr. İsmail Çifçi, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Eğitim Komiteyi azası

*Hepatit B, tüberküloz, zatürre, difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit A aşıları uygulanıyor.
*Gebelere rutin olarak tetanos, yaşlı veya kronik hastalığı olanlara zatürre aşısı yapılıyor.
*Yenidoğanlarda rutin olarak yapılan topuk kanı örneklemesiyle doğumsal hastalıklar taranıyor.
*Gebe, bebek ve çocukların bedenen ve ruhen yaşadıkları başkalaşım ve gelişimler yakından takip ediliyor, tetkik ve muayeneler yapılıyor. Demir ve D vitamini gibi destekler veriliyor. Buna ek olarak doğurganlık çağındaki kadınlara kapsamlı bir aile tasarılaması hizmeti sunuluyor, faize sıhhati danışmanlığı veriliyor.
*Alınan kan misalleriyle konutluluk evveli yarıyılda berişici hastalıklar, akdenizanemisi talasemi ve spinal müsküler atrofi SMA gibi genetik kökenli hastalıklar taranıyor.
*Kalın bağırsak, meme ve rahim ağzı kanseri taramaları yapılıyor.
*Tansiyon, kan şekeri, kolesterol, tiroit işlevleri ve obezitenin hakimiyeti için hastalara beden ölçümleri ve laboratuvar testleri yapılıp rutin olarak
hakimiyet tasarlanıyor.
* B Vitamini, demir hakimiyeti, hemogram, biyokimya, hormon sayımı, seroloji, idrar muayeneyi, gebelik testleri, kan grubu tespiti ve konutluluk evveli thalassemi testleri fiyatsız yapılmakta.

Hangi yaşta, hangi hakimiyetler yapılmalı?

Uzm. Dr. Yavuz Öztürker, iç hastalıklıları uzmanı

*18 yaşından büyük kadın ve erkeklerde hipertansiyon tanısının erken konabilmesi için senede en az bir kere kan basıncı ölçülmeli.
*18 yaş üzerindeki tüm şahıslara en az bir kere sağlıklı beslenme danışmanlığı verilmeli.
*18 yaş üzerindekilere beden kitle indeksi ve bel etrafı ölçümleri yapılmalı. Beden kitle indeksi 25’deri ve bel etrafı kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm’den geniş bireylerde 45 yaşından itibaren 3 senede bir açlık kan şekeri ölçümü yapılmalı.

Diyabet, tiroid, HPV...

*18 yaş üzerindeki kadın ve erkeklere tetanos, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B, hepatit A, influenza, polisakkarit pnömokok, suçiçeği, meningokok aşıları uygulanmalı.
* 30 yaşından itibaren tip 2 diyabet tehlikelerinden en az bcerahate sahip tüm yetişkinlerde 3 senede bir açlık kan şekeri ölçümüyle diyabet taraması yapılmalı.
* 35 yaşından büyük kadın ve erkeklere 5 senede bir kan yağlarının ölçümüyle birlikte lipit profili taraması uygulanmalı.
* 35 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlerde 5 senede bir tiroit işlevlerine bakılmalı. Ailesinde tiroit bezi hastalığı mevcut bireylerde ilk tetkikte tiroit işlev testleri ve tiroit USG ile değerlendirme yapılmalı.
*50 yaş üzerindeki tehlikeli bireylerde, yürüme esnasında bacak sızısı yaşayanlarda ve 70 yaş üzerindeki tüm bireylerde periferik damar hastalığı açısından tetkik ve zorunlu gidişatlarda ultrasonla görüntüleme yapılmalı.
* Tüm yaş gruplarında kemik sıhhatinin korunması için yeterli ölçüde D Vitamini ve kalsiyum seviyeleri hakimiyet edilmeli.
* Tüm yaş gruplarında osteoporoz, osteopeni, kırık tehlikesinin önlenmesi için değerlendirmeler yapılmalı. 65 yaş üstü tüm bireylerde ve 65 yaş altında olup tehlike etkeni taşıyan yetişkinlerde en az bir kere biyokimsal testler, iyonize kalsiyum, bütün kan sayımı, kreatinin, alkalen fosfataz, TSH, 25- hidroksivitamin D ölçümleri önemsememe edilmemeli.
* 25-65 yaş arası kadınlara her 5 senede bir PAP Smear ya da HPV testi önerilmeli.
* Ten kanserleri açısından tüm yaşlarda tende oluşan kir, yara ya da süratli büyüyen lezyonlar ve tende mevcut nevüslerin takibi önerilir.

Aile geçmişi ehemmiyetli

*Ailesinde meme kanseri olan 20 yaş üzerindeki kadınlara kendine meme tetkiki hakkında balaka verilmeli. 25 yaşından büyük kadınlarda senede bir kere hekim tetkiki, 40 yaşından büyük kadınlarda 2 senede bir mamografi yapılması önerilmeli.
*Kolorektal bağırsak kanserleri için 50-70 yaş erişkinlerde senede bir kere gaitada saklı kan testi ve 10 senede bir kolonoskopi veya 5 senede bir sigmoidoskopi bağırsağın hortumla hakimiyet edilmesi yapılmalı. Ailede kolorektal kanser veya adenomatöz polip hikayesi olanlarda 40 yaşından sonra tarama zorunlu.
*Ailesinde prostat kanseri olan 40 üstü, olmayan 50 üstü erkeklerde rektal tuşe ehemmiyetlidir. Ayrıca prostat için kan bedeline PSA bakılmalı.

Sağlıklı kalmak elimizde

Önlemek rehabilitasyondan daha ucuz

Viktor Hodara, Demir Sağlık CEO’su

“Önleyici sağlık esasen şahsın doğru beslenme, iyi uyku, egzersiz gibi temel noktalara dikkat ederek muhtemel hastalıklardan korunması anlamına geliyor. Daha fazla su içmek, kumpaslı yürüyüş yapmak gibi son derece basit ve gidersiz tutumun pek çok kronik hastalığı önlediği ya da rehabilitasyon ettiği artık biliniyor. Hastalıkları önlemek, rehabilitasyon etmekten çok daha ucuz. ‘Dijital özel sağlık’ sigortasıyla alıcılarımıza sigarayı bırakma rehabilitasyonu, çevrimiçi diyetisyen, psikolog, mindfulness, stres ve çatışma yönetimi gibi birçok iyi yaşam hizmeti sunuyoruz. ‘İki Can’ mahsulümüzden faydalanan anne adaylarımız için online diyetisyen ve psikologlarımız mevcut. Ayrıca tüm sigortalılarımız seçimlerine göre kapsamı değişen check-up imkânlarından yararlanabiliyor.”

Konuta kadar hizmet

Tolga Gürkan, Allianz Türkiye CEO’su

“Önleyici sağlık hizmetlerimiz kapsamında, 40 yaş üstü alıcılarımızı arayarak meme ve prostat kanseri mevzusunda, erken tanı testleri hakkında balaka veriyoruz. Diyabetli alıcılarımızın 3 ayda bir kanları alınarak Dr. Allianz hekimleri tarafından takip ediliyor. Günlük kan şekeri takiplerini yapabilmeleri ismine şeker ölçüm makineyi yolluyoruz. KOAH tanılı sigortalılarımızın hastalık takibinde kendilerine destek veriyoruz.”

Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezlerde kanser taramaları fiyatsız yapılıyor

Sağlık Bakanlığı, meme, serviks rahim ağzı ve kolorektal kalın bağırsak kanser cinslerini erken teşhis etmek için fiyatsız tarama yapıyor. Taramalar, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezileri KETEM, Cemiyet Sıhhati Merkezleri TSM, Sağlıklı Hayat Merkezleri SHM, Aile Sıhhati Merkezleri ASM ve Mobil Kanser Tarama taşıtları da dahil olmak üzere sağlık kuruluşlarında fiyatsız asıllaştırılıyor.