Sahte poliçe ile milyonluk vurgun

Sahte poliçe ile milyonluk vurgun

Sigorta poliçelerini internet üzerinden yaptıran 5 bin birey mağdur oldu. Sahte poliçe verilen alıcıların 5 milyon lira dolandırıldığı iddia edildi.

Bazı sigorta acentelerinin internet sayfaları kopyalanarak hazırlanan sahte poliçelerle çok rakamda şahsın dolandırıldığı öne sürülerek, internetten poliçe alırken dikkatli olunması gerektiği ihtarında bulunuldu.

Antalya'da sigorta acentesi sahibi Ömer Şahbaz, sistemlerine bir günde çok fazla sigorta poliçesi girişi olduğunu, operasyonun çalışanları tarafından yapılmadığını fark etti. Bazı alıcıların internetten sigorta poliçelerini yenilediklerinin söylemesine karşın harekâtların sistemde görülmediğini kavrayan Şahbaz, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat ilanında bulundu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Kabahatleri Savcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 3 kuşkulu nezaretine alındı. Adliye sevk edilen zanlılardan biri hapsedildi, 2'si adli hakimiyet koşuluyla özgür bırakıldı.

Savcılık, öbür mağdurların da tespit edilmesi ve tüm kuşkuluların tutulması için soruşturmayı sürdürüyor.

"İNTERNETTEN POLİÇE ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLMALARI GEREKİYOR"

Antalya Sigorta Acenteleri Derneği ANSAD Başkanı İbrahim Kumpaslı, acenteler olarak iş yerlerinde poliçe kumpaslarken "değişmez IP" kullandıklarını ama salgın sebebiyle bu uygulamanın geçici müddet askıya aldığını söyledi.

Dolandırıcıların da bunu fırsat öğrenerek hazırladıkları sahte poliçelerle hem yurttaşları hem de sigorta acentelerini hasara uğrattığını belirten Kumpaslı, şunları kaydoldu:

"Hipotezimize göre 150 ortamında acente ve 5 bin sigortalı yurttaşımız mağdur vaziyette. Takribî 5 milyon liralık bir dolandırıcılık mevzubahisi. Yurttaşlarımızın internetten poliçe alırken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Dolandırıcılar 'armağan veriyoruz, indirim yaptık, maliyetimiz çok düşük' kandırmacalarıyla poliçe üzerinde oynama yapıp, sahtesini hazırlıyorlar. Bu poliçeleri yurttaşa veriyorlar."

Kumpaslı, yurttaşlara sigortalarını bildikleri acentelerden yaptırmaları, internetten sigorta poliçelerini yenileyenlerin e-Devlet üzerinden hakimiyet etmeleri ihtarında bulundu.

"DOLANDIRICILARIN SİSTEMİ İYİ ÖĞRENEN ŞAHISLAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Avukat Pınar Hakimoğlu da müvekkilinin sigorta acentesi sahibi olduğunu belirtti.
Salgın dolayısıyla konuttan çalışma sırasında acentenin internet sayfasının arayüzünün kopyalandığını söyleyen Hakimoğlu, bu usulle hem acentenin ve alıcılarının dolandırıldığını dile getirdi.

Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildiren Hakimoğlu, "Dolandırıcılığı yapanların muhtemelen sigorta işletmesinde çalışmış, sistemi iyi öğrenen şahıslar olduğunu düşünüyoruz. Hem alıcılar hem de sigorta acenteleri ne yazık ki dolandırılmaya devam ediyor." dedi.

Acente sahibi Ömer Şahbaz da dolandırıcılığın ardından hemen bağlı bulundukları sigorta firmasıyla görüşerek sistemlerini kapattıklarını söyledi.
Bu süreçte hem kendilerinin hem de alıcılarının mağdur edildiğini anlatan Şahbaz, hasarlarının giderilmesini istediklerini belirtti.