'Sala' skandalının ardından Christophe Galtier kendi taraftarına ders verdi: 'Gelsinler, yüzlerine de söylerim!'

'Sala' skandalının ardından Christophe Galtier kendi taraftarına ders verdi: 'Gelsinler, yüzlerine de söylerim!'

Nantes ile reynanan Fransa Kupası finalinin ardından Nice ekibi taraftarları büyük bir skandala imzalaydı. Burak Yılmaz'ın da Lille'den daha önceki öğretmeni olan Nice Teknik Direktörü Christophe Galtier,

Nice Teknik Direktörü Christophe Galtier, Saint Etienne ile reynanan karşılaşma sonrası sanki küplere bindi.

Nice ekibinın taraftarları, 7 Mayıs'ta Nantes ile reynanan Fransa Kupası finalinin ardından inanılmaz bir skandala imzalaydı. Nantes'a 1-0 mağlup olarak kupanın dışında kalan Nice'te tribünler, Nantes'tan Cardiff City'e transfer olmak için bindiği özel uçağın düşmesi sonucu ölüm eden Emiliano Sala ile dalga geçti.

Tribünler hep bir ağızdan "Arjantinli iyi yüzemiyor, Emiliano Sala suyun altında" tezahüratı yaptı.

Dün gece reynanan Saint Etienne karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında bu konuya değinen Christophe Galtier, ders niteliğinde açıklamalar yaptı.

YÜZLERİNE DE AYNI ŞEYİ SÖYLERİM

Sözlerine "Dinlediklerimi tanımlayacak laf bulamıyorum. Soyunma odasına girdiğimiz an gündemimiz galibiyeti kutlamak değildi, oyuncularımın dinlediği tezahüratlardı." şeklinde başlayan Galtiler ifadelerini şöyle sürdürdü:

"Kulübün konuya ilişkin bir açıklama yaptığını biliyorum. Tüm oyuncuların ve ekibim adına Emiliano Sala'nın ailesinden ve Nantes Kulübü'nden özür dilemek istiyorum. Bir stadyumda çok şey duyabilirsiniz. Burada tezahürat yapanlar birkaç birey ama seslerini duyabilirsiniz. Üç birey değillerdi. Bu söyleyeceğimden rahatsız olurlarsa antrenmana gelsinler. Yüzlerine de aynı şeyleri söylerim."

 ÖLÜLERE KÜFÜR ETMEK İÇİN MAÇA GELMESİNLER, ONLARSIZ DA KAZANIRIZ

"Tribünler cemiyetin aynasıdır derler. Bizim cemiyetimiz buysa şayet, inanın bana b...n içindeyiz demektir. Dinlediklerim kabul edilebilir şeyler değildi. Oyuncularımıza sözler atıldı, kupa maçının hakemi sayın Frappart'a küfürler oldu. Oysa ki kupayı bize kendisi kaybettirmedi, biz kendimiz kaybettik. Tüm bunların arasında, üzgün bir kazada yaşamını yitiren birinin isminin neden geçtiğini anlayamıyorum. Gerçeküstü bir hadise benim için. Diyecek laf bulamıyorum. Evlerinde kalsınlar! Böyle şeyler dinlememeliyiz. Evlerinde kalsınlar! Ölülere küfür etmek için geleceklerse şayet hiç gelmesinler. Şişe atmak için geleceklerse, evlerinde kalsınlar! Bu bireyler olmadan da kazanırız."

Sala skandalının ardından Christophe Galtier kendi taraftarına ders verdi: Gelsinler, yüzlerine de söylerim

 

NİCE KULÜBÜ'NDEN TEPKİ: AKILALMAZ VE PERİŞAN PROVOKASYON

Nice Kulübü, Emiliano Sala'nın vefatıyla alakalı dalga geçecek biçimde tezahürat yapan taraftarlara tepki gösterdi. Resmi bültende "Emiliano Sala'yla alakalı duyulan tezahüratı en sert biçimde kınıyoruz. Taraftarlarının bir azınlığının bu akılalmaz ve perişan provokasyonunda ne kendi ne de Nice ailesinin değerlerini tanımadıklarını belirtiyozu. Nice, Emiliano Sala'nın ailesine ve yakın olanlara desteğini gönderiyor" ifadeleri yer aldı.

EMİLİANO SALA NASIL CAN VERMİŞTİ

Nantes'ta gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Emiliano Sala, Cardiff City'nin radarına girmiş; Cardiff City, 2019 yılının ara transfer ve patent döneminde 17 milyon euro bedelle Emiliano Sala'yı kadrosuna katmıştı.

21 Ocak 2019 günü Fransa'dan İngiltere'ye hareket ettiği uçakta kazaya karışan Emiliano Sala, kaptan David Ibbotson'la birlikte ölüm etmişti.

Sala skandalının ardından Christophe Galtier kendi taraftarına ders verdi: Gelsinler, yüzlerine de söylerim

 

 

SALA'NIN NAAŞI BULUNDU, PİLOTUNKİ BULUNAMADI

Nantes - Cardif arasında uçan Emiliano Sala'nın uçağında kaptan dışında mürettebar yoktu. Dünyayı yasa boğan kazadan 18 gün sonra Emiliano Sala'nın cansız bedenine erişildi ancak kaptan David Ibbotson'un bedeni bulunamadı.

BONSERVİS DAVASI CAS'LIK OLDU

Cardif City, Sala'nın ölümünün hemen sonrasında yaptığı açıklamada Nantes'a anlaşılan bonservis bedelinin verileceğini, Sala ile anlaşılan senelik ücretin ise ailesine ödeneceğini duyurmuştu. Ancak golcü oyuncu boşluğunu Sala ile doldurmayı planlayan Galler ekibi, trajedik vakayın ardından sezon snu küme düşmüş ve Premier Lig'in yüksek gelirinden yoksun kalmıştı.

Cardiff City daha sonra Sala'nın bonservisini ödemeyeceğini duyurdu. FIFA'nın ve FIFPro'nun yaptırım baskılarına rağmen kulüp geri adım atmadı. Konu şu anda Nantes - Cardiff City ve Sala'nın ailesi üçgeninde Beynelmilel Spor Tahkim Mahkemesi'ndeCAS görüşülmeye devam ediyor.

KAZA DAVASINDA ORGANİZATÖR KABAHATLİ BULUNMUŞTU

Emiliano Sala'nın hayatını kaybettiği kazanın soruşturması ve devamındaki duruşmada hayatını kaybeden kaptan David Ibbotson'un gece uçuş eğitimini bitirmediği ve uçağın ticari uçuşlar için lüzumlu lisansa sahip olmadığı ortaya çıkmıştı.

Uçuşu organize etmek için Sala'nın menajeri ve ekibinin ilk olarak 67 yaşındaki kaptan David Henderson ile görüştüğü ancak Henderson'ın eşiyle Paris'te olması sebebiyle uçuşu hakikatleştiremediği belirtilmişti. Buna karşın uçuşu organize eden Henderson'ın görevlendirdiği Ibbotson'ın gece uçuş yapma ve ticari kaptanlık lisansının bulunmamasına rağmen uçuşu hakikatleştirdiği kaydolunmuştu. Henderson'ın Ibbotson'ı görevlendirirken 'Nantes'ta 3 gün geçirmek ister misin?' şeklinde sual sorduğu da kayıtlara yansımıştı.

Duruşma sonucunda kaptan ve uçuş organizatörü David Henderson 10'a 2 rey çokluğuyla kabahatli bulunmuştu.

CARDIFF CITY'DEN ŞOKE EDEN İSTEK: 95 MİLYON EURO

Sala'nın transfer için uçarken kaza geçirip hayatını kaybettiği kulüp olan Cardiff City, bonservis ödeme ve ücret ödemesiyle alakalı CAS'ta devam eden davanın duruşmasında Nantes'tan şoke eden bir arzda bulundu.

The Sun'ın haberine göre Galler ekibi, kazanın olduğu gün Sala'nın Premier Lig'de reynama izninin bulunmadığını, kontrata rağmen resmi izni alıp almayacağının bilinemeyeceğini iddia etti. Bunun yanı gizeme o dönem Premier Lig'de reynayan ve golcü problemini Sala ile çözmek isterken yaşanan kaza sonrası gol yollarında sıkıntısı devam edince küme düşmekten kurtulamayan kulübün parasal zararının da büyük olduğu vurgulandı.

Şu anda Championship'te kalma çabası veren Galler ekibi, bütün bu hasarları göze alarak Nantes'tan 95 milyon Euro tazminat arz etti.

DAYANAK NOKTASI: CARLOS TEVEZ

Cardiff City'nin 95 milyon euroluk tazminat talebinde 2007 yılında West Çiğ United'ın Carlos Tevez ve Javier Mascherano transferlerinde üç taraflı sahiplik yasağını çiğnemesi ve sezon sonunda küme düşen Sheffield United'ın dava açarak West Çiğ'a ceza aldırmasına dayandırdığı belirtildi.

2007 yılındaki davada Sheffiele United'a birkaç Premier Lig kulübü daha katılmış ve West Çiğ'ı şikayet etmişti ancak Londra ekibine 5.5 milyon pound ceza verilmiş ve ligden düşen ekiplerin mukadderatı değişmemişti.

Kulüp kaynaklarına göre Cardiff City, elindeki savın o dönemkinden daha iyi olduğuna güveniyor ve Nantes'tan tazminat alabileceğini düşünüyor.

CARDIFF İDDİAYI YALANLADI

Cardif City, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla bu haberi yalanladı.