Salgın başlayalı neredeyse iki yıl oldu... Yeni Kaledonya'da Kovid-19'dan ilk ölüm gerçekleşti

Salgın başlayalı neredeyse iki yıl oldu... Yeni Kaledonya'da Kovid-19'dan ilk ölüm gerçekleşti

Pasifik Okyanusu'nda yer alan ufak isme Yeni Kaledonya tüm dünyayı neredeyse iki yıldır kasıp kavuran koronavirüs salgınında ilk vefatı yaşadı. Hükümet başkanı, yaptığı açıklamada ilk kovid-19 vefatını

Pasifik Okyanusu'nun güneydoğusunda yer alan Yeni Kaledonya’da, yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle ilk kere 1 bireyin yaşamını kaybettiği açıklandı.

Radyo Yeni Zelanda’da yer alan habere göre, son 24 saatte 51 yeni hadisenin tespit edildiği Fransa'ya bağlı özerk Yeni Kaledonya’da, Kovid-19’dan bir bireyin yaşamını kaybetmesiyle ülkede virüs kaynaklı ilk vefat kayıtlara geçti.

Yeni Kaledonya Hükümet Başkanı Louis Mapou, yaptığı açıklamada, Kovid-19’dan ilk can kaybını doğruladı.

Mapou, ülkede ilk Kovid-19 olayının kayıtlara geçtiği 18 Mart 2020'den bu yana 253 bireyin virüse tutulduğunu ve son 4 günde 117 yeni hadise kaydolunduğunu söyledi.

Ülkede, salgını durdurmak emeliyle 4 gündür caddeye çıkma yasağı uygulanıyor.

Fransa'nın 1853'te ilhak ettiği Pasifik Okyanusu'nun güneydoğusundaki Yeni Kaledonya, bu tarihten itibaren 1946'ya kadar koloni bölgesi oldu, 2003'e kadar da Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu içerisinde yer aldı.

Takribî 288 bin popülasyonlu ve 18 bin 576 kilometrekare yüzölçümüne sahip Yeni Kaledonya, 2003'te reelleştirilen tüzük farklılığı neticeyi Fransa'ya bağlı özerk bir bölge olarak belirlendi.

Salgın başlayalı neredeyse iki yıl oldu... Yeni Kaledonyada Kovid-19dan ilk ölüm gerçekleşti

ÜÇÜNCÜ KERE FRANSA’DAN BAĞIMSIZLIĞINI OYLAYACAKLAR

Pasifik Okyanusu'nun güneydoğusunda yer alan Yeni Kaledonya, Fransa’dan bağımsızlığını kazanmak için ilk ikisinden "hayır" oyu çıkan halkoylamasının sonuncusunu tertip etmeye hazırlanıyor.

Fransa'ya bağlı özerk Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlısı ve Fransa’dan ufalamayı yalanlayan gruplar, takribî 180 bin seçmenin bulunduğu İsme'da, 12 Aralık 2021’de yapılacak üçüncü ve son halkoylaması evveli kampanyalarına başladı.

Ülkenin bağımsızlığını korunan Kanak Sosyalist Milli Kurtuluş Cephesi FLNKS, ‘‘Evet’’ kampanyasını Yeni Kaledonya’nın başşehri Noumea'dan başlattı.

İlk iki halkoylamasındaki evet reylerinin yükseliş gösterdiğini anımsatan FLNKS’nin liderlerinden Aloisio Sako, geçen seneki halkoylamasında 25 bin bireyin rey kullanmadığını andırdırarak aralık ayında bir başarının muhtemel olduğunu söyledi.

Fransa’dan ayrılığa karşı çıkan ve "Hayırların Sesi" ismi altında birleşen bağımsızlık karşıtı gruplar ise kampanyayı Güney eyaletinin Bourail kentinden başlattı.

Son halkoylamasından da hayır çıkacağını ileri süren grubun liderlerinden Kaledonya Cumhuriyetçiler Partisi’nin lideri Sonia Backes, Yeni Kaledonya'nın Fransa'dan parçalamaya hazır olmadığını korundu.

: İlginize Sürükleyebilir Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı! Bulgular tamamen değiştiİşte 3. doz tasarıyı! BioNTech olanlar kasımdan itibaren...Balıkesir'de skandal görüntüler! Harekete geçildi