Salgına rağmen servetlerine servet kattılar! En zenginler listesinde zirvedeki isim değişmedi...

Salgına rağmen servetlerine servet kattılar! En zenginler listesinde zirvedeki isim değişmedi...

Forbes'un 35'inci kere yayımladığı Milyarderler Listesi'ne göre salgına karşın milyarderlerin miraslarında çoğalış yaşandı. Listede ise doruk değişmedi.

Amerikan iş dünyası mecmuası Forbes'un Milyarderler Listesi'nde bu sene rekor rakamda ad yer alırken, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşın milyarderlerin toplam mirası 5 trilyon dolarlık çoğalışla 13,1 trilyon dolara erişti.

Forbes'un bu sene 35'inci kere yayımladığı Milyarderler Listesi'ne göre, salgın sürecinde milyarderlerin rakamı 660 birey çoğalarak 2 bin 755'e yükseldi.

Kovid-19 salgınına karşın milyarder rakamı rekor seviyeye erişirken, Milyarderler Listesi'ne bu sene 493 yeni ad girdi.
Dünyanın en zenginlerinin toplam mirası ise bu sene 5 trilyon dolarlık çoğalışla 13,1 trilyon dolara erişti.

LİSTENİN DORUĞUNDAKİ AD DEĞİŞMEDİ
Amerika Birleşik Devletlerili e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 177 milyar dolarlık mirasıyla 4'üncü kere dünyanın en zengin insanı oldu. Bezos'un mirası Amazon paylarının çoğalmasının neticeyi geçen seneye mukayeseyle 64 milyar dolar arkasıydı.

Salgına rağmen servetlerine servet kattılar En zenginler listesinde zirvedeki isim değişmedi...

Geçen sene listede 31'inci sırada yer alan Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk ise 151 milyar dolarlık mirasıyla listede 2'nci sıraya yükseldi. Musk, Tesla paylarındaki yüzde 705'lik yükselişle son bir senede mirasını 126,4 milyar dolar artırdı.

Milyarderler listesinin 3'üncü sırasında ise 150 milyar dolarlık mirasıyla Louis Vuitton, Christian Dior ve Sephora gibi markaların sahibi Fransız iş insanı Bernard Arnault yer aldı.

Bu sene dünyanın en zengin bayanı ise 73,6 milyar dolarlık mirasıyla kozmetik devi L’Oréal'ın varisi Fransız Francoise Bettencourt Meyers oldu.

EN ÇOK MİLYARDERE SAHİP ÜLKE Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri, 724 milyarderle dünyada en çok milyardere sahip ülke olmaya devam etti. Amerika Birleşik Devletlerini 698 milyarderle Çin ve 140 milyarderle Hindistan izledi.

Milyarderler Listesi'nde bu sene Türkiye'den de 26 ad yer aldı. Yıldız Holding İdare Heyeti Başkanı Murat Ülker, 6,3 milyar dolarlık mirasıyla Türkiye'nin en zengin adı olurken, dünyanın 421'inci en zengin insanı oldu.

Ülker'i 4.4 milyar dolarlık mirasıyla Rönesans Holding İdare Heyeti Başkanı Erman Ilıcak ve 3 milyar dolarlık mirasıyla Doğuş Holding İdare heyeti Başkanı Ferit Şahenk takip etti. Türk milyarderlerin toplam mirası 53,2 milyar dolar olarak hesaplandı.