Salgında görülmemiş kâbusu yaşıyorlar... Brezilya'da rekor can kaybı korkutuyor!

Salgında görülmemiş kâbusu yaşıyorlar... Brezilya'da rekor can kaybı korkutuyor!

212 milyonluk popülasyonuyla dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Brezilya, Kovid-19 kâbusundan bir cinsli uyanamıyor. Ülkede mart ayı süresince koronavirüs vefatları rekor seviyede izlerken…

Yeni tip koronavirüs aşılama sürecinin yavaş ilerlediği Latin Amerika'da hadise ve ölü rakamları çoğalırken Brezilya'da günlük 4 bine yanaşan Kovid-19 kaynaklı vefat rakamları ve yoğun bakım hasta rakamlarındaki sert yükseliş sanki ülkeye kâbusu yaşatıyor.

Bir seneden uzun müddettir dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 salgınından Amerika Birleşik Devletlerinin ardından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya'da son haftalarda azami Kovid-19 kaynaklı ölü ve hadise rakamları görülüyor. Ülkede 31 Mart'ta 3 bin 869 şahsın yaşamını kaybetmesiyle azami ölü rakamı, 25 Mart'ta 100 bin Kaydolunmasıyla Da günlük azami hadise rakamı kayda geçti.Salgında görülmemiş kâbusu yaşıyorlar... Brezilyada rekor can kaybı korkutuyorRio de Janeiro'da bulunan Latin Amerika'nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz Fiocruz, Brezilya'yı oluşturan 26 eyalet ve başşehir Brasilia'yı içeren federal bölgelerden 17'sinde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu açıkladı. Ülkenin sadece Amazonas ve Roraima eyaletlerinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in altına izliyor. Ülkenin kuzeyinde bulunan ve çoğu yağmur ormanlarından oluşan Amazonas'ta bu oran yüzde 76, Roraima'da ise yüzde 62 olarak duyuruldu.

Fiocruz uzmanları, virüsün dağılmasını yavaşlatmak ve yoğun bakım birimlerini hafifletmek için en az 14 günlük sıkı karantina uygulamasını önerse de Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kapanmanın getireceği ekonomik kayıplardan huzursuz oluyor. Bolsonaro, 31 Mart'ta Brezilya'da salgına karşı alınacak tedbirlerin konuşulduğu bir buluşmanın ardından gazetecilere, salgının konutta kalmakla çözülemeyeceğini söyleyerek en kısa zamanda olağana dönülmesi arzında bulundu.

BOLSONARO: BU MESELEYİ KONUTTA KALARAK ÇÖZEMEYİZ

Salgının başından beri virüsü hafife almakla yargılanan ve yurttaşların tüm tenkitlerine karşın ihtiyatları küçümseyen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, dün ülkesinde yeni tip koronavirüs kaynaklı günlük en çok vefatın yaşanmasına karşın "Bu meseleyi konutta kalarak çözemeyiz." dedi.

Brezilya'da yayın yapan ortak yayın kuruluşu G1'in haberine göre, ülkede, salgına karşı alınacak ihtiyatları tartışmak üzere kurultay ve hükümet tarafından oluşturulan komisyonun ilk buluşması yapıldı.

Buluşmanın ardından Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, senato ve temsilciler meclisi başkanları ile gazetecilere açıklamalarda bulundu.Salgında görülmemiş kâbusu yaşıyorlar... Brezilyada rekor can kaybı korkutuyorDaha evvel Kovid-19'u küçümseyen ve alınan ihtiyatları tenkit eten Bolsonaro, "Bu meseleyi konutta kalarak çözemeyiz." dedi.

Bolsonaro, sosyal mesafe siyasetinin hali hazırda özümsenmesini tenkit eterek, "Onun emeli, insanlar tıbbi eksiklik sebebiyle can vermesin diye yoğun bakım birimleri hazırlamak, solunum aygıtı almaktı. Hiçbir ülke bu tip siyasetleri uzun zaman uygulamıyor ve aşı mevzusunda yaptığımız gibi salgına karşı temkinler arayarak gerçekten en kısa zamanda olağana dönmek istiyoruz." diye konuştu.

Ülkenin salgın yarıyılında vazifeye gelen 4. ve yeni Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga ise konuşmasında sosyal mesafenin ehemmiyetine değindi.

Queiroga, yanaşan paskalya bayramı tatilinde kalabalıklaşmanın önüne geçilmesine işaret ederek, "Maske kullanmak ve mesafeyi gözetmek son derece ehemmiyetli. Daha sert temkinler arz etmeyin." ifadelerini kullandı.

Ülke son haftalarda hem yoğun bakım birimlerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19'un daha bulaşıcı cinsi P1'in dağılması sebebiyle güç günlerden geçiyor.

BREZİLYA'DA KOVİD-19'UN YENİ BİR CİNSİNE RASTLANDI

Brezilya'nın Sao Paulo eyaletinde biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsü Başkanı Dimas Covas, yeni tip koronavirüsün Kovid-19 yeni bir cinsine tesadüftüklerini duyurdu.

Bölge medyasında çıkan habere göre, Covas, tertip ettiği basın buluşmasında, yapılan tahliller sonucunda Sao Paulo eyaletine bağlı Sorocaba kentinde Kovid-19'un Güney Afrika varyantı ile eş özelliklere sahip yeni bir cinsine tesadüftüklerini açıkladı.

Covas, virüsün görüldüğü şahsın, Güney Afrika'ya seyahat etmediği ve oraya seyahat eden rastgele bir bireyle de temas halinde olmadığı, bu sebeple yeni cinsin, ülkenin Amazonas eyaletine bağlı Manaos şehrinde ortaya çıkan daha bulaşıcı cinsinin değişinime uğramış hali olabileceğini söyledi.Salgında görülmemiş kâbusu yaşıyorlar... Brezilyada rekor can kaybı korkutuyorVirüsün görüldüğü birey ile temasta bulunanların karantinaya alındığını belirten Covas, bu cinsin henüz bir bireyde görüldüğünü ve aynı cinsin neden olduğu hadiselerin varlığının araştırıldığına sözlerine ilave etti.

Takribî 700 bin popülasyonlu Sorocaba kenti, Brezilya'da Kovid-19'dan en çok etkilenen Sao Paulo eyaletinin iç kesimlerinde yer alıyor.