Salgınla beraber büyük değişim! Çok daha pahalı ama talep yağıyor

Salgınla beraber büyük değişim! Çok daha pahalı ama talep yağıyor

Salgınla birlikte çalışma modeli de konuttan sürdürülmeye başlamış, bir hayli firma devam etmişti. Ancak konutlarda konut aletlerinin çalışması hengameye neden olurken, ölçüm ve suskun aletlere…

Reelinde burası resmen bir laboratuvar. Duvarlarda ses izolasyonu yok, aksine çoğu çağdaş konutta olduğu gibi sesin yansıyabileceği pek çok sert yüzey var. Renkli grafikler yansıtan bir monitöre bağlı insan kafası biçiminde bir makine, konut aletlerinden çıkan her bir sesi kaydediyor.

Etrafsal danışmanlık firmayı Quiet Mark son 10 yıldır her ürün kategorisindeki en suskun alete Q logosu veriyor. Bunlar arasında saç kurutma makinaları, hava arınma makineleri, su ısıtıcıları ve çamaşır makinaları da var. Bu proje, 1959'da Hengame Eksiltme Topluluğu'nu kuran John Connell'ın torunu Poppy Szkiler'in yapıtı.

Szkiler koronavirüs pandemisiyle beraber insanların konutlarındaki hengameler hakkında daha fazla şuur sahibi olmaya başladığını söylüyor:

"Bu bir mega trend haline geldi. İnsanlar bir çatı altında çok fazla zaman geçirmeye başladığı için daha huzurlu konutlar yaratmak istiyorlar."

KONUTLARDA DAHA AZ HENGAME KASTEDİLİYOR

Quiet Mark'ın yeni niyeti hengameyi ölçme usulümüzü değiştirmek. Mevcut ölçümlerde bir desibel aygıtı ile çıkan hengamenin ölçüyü ölçülüyor. Szkiler 40 desibelin konut içinde kullanılan makineler için ideal olduğunu söylüyor. Fakat bu 40 desibellik sesin nasıl çıktığı da ehemmiyetli: Sabit bir mırıltı gibi çıkan bir hengame, ansızın yükselip alçalan veya tıkırdayan bir 40 desibellik hengameden daha değişik idrak edilir.

Günümüzde bir eko bilimci değilseniz harcayıcıları en az rahatsız edecek hengameleri ölçmenin bir yolu yok. Quiet Mark'ın niyeti bunu değiştirerek desibelin yanı gizeme hengame niteliğini de puanlandırmak. Szkiler "Misalin giysi kurutma makinalarını ölçerken çıkan hengame tipini, kot pantolonların demir düğmelerinin tambura nasıl vurduğunu ölçerek sesin niteliği, notası ve tınısını inceliyoruz" diyor ve ilave ediyor:

"Böylece konutumuzda en az hengameye ulaşmayı amaçlıyoruz."

Henüz bu hengame niteliğini değerlendirmek için bir terim dahi yok. Ama arz var. Quiet Mark işaretli ürünler şimdiden İngiltere'deki Argos, John Lewis ve Littlewoods gibi zincir mağazalarda yer alıyor. John Lewis teknoloji direktörü Laurence Mitchell, sitede her ay 10 binden fazla "suskun" araması yapıldığını söylüyor.

SUSKUN ÜRÜNLER DAHA PAHALI

Sitenin konut aletleri kısmında "suskun devrim" diye bir sekme var. O kısımda kullanıcılar en suskun konut aletlerini görebiliyor. Mitchell suskun ürünlerin daha pahalı olduğunu dikkat topluyor:

"Çamaşır makinalarında olduğu gibi daha suskun ürünlerin bir kısmı daha az hareketli parçaya sahip gelişmiş motorlara veya daha iyi bir ses izolasyonuna lüzum dinliyor ve bu da maliyeti artırıyor."

Hengameyi bu biçimde sınıflandırmanın bir güçlüğü de bu kadar fertsel bir tecrübenin karşılaştırılamaz olması. Birinin fark dahi etmeyeceği bir ses, bir başka bireyi gecelerce uykusuz vazgeçebilir. Öte yandan aralıksız yüksek hengameye maruz kalmanın kalp problemleri gibi bazı sağlık meselelerine yol açma ihtimalini artırdığını öğreniyoruz.

Nörodiversite yaşayanlar da bazı sesleri rahatsız edici olabilir. Misalin Milli Otizm Topluluğu'ndan Tom Purser otistik yetiştin ve çocukların duyularından gelen bildirimleri daha değişik işlediklerini, buna sesin de dahil olduğunu söylüyor:

"Bu surattan bazı otistik şahıslar için bazı tonlar veya frekanslar neredeyse acı vericidir. Bazıları da bazı seslerden çok sever ve hayatlarında o sesi arar. Her gün çok değişik ses ve hengamelere maruz kalırken bu çok güç bir tecrübeye dönüşebilir."

Poppy Szkiler suskunluğun kıymetini anlayanlardan olduğunu söylüyor. Konutu ne kadar suskun olursa onun için o kadar iyi. Üreticilerin bir gün daha suskun makinelere müteveccih arzı dinleyeceğini umuyor:

"Mühendislik çok geliştirdi. Eko mühendisliği enerji faydalılığı, görünüş veya performans kadar ehemmiyetlidir."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara