Samsun İl Sağlık Müdürü'nden ürküten bulaş açıklaması

Samsun İl Sağlık Müdürü'nden ürküten bulaş açıklaması

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs aktüel haritasında 5 haftadır popülasyona oranla en çok hadisenin görüldüğü Samsun’da, alınan temkinlere karşın olay çoğalışı sürüyor. İngiliz değişiniminin…

Sağlık Bakanlığı'nca 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında şehirlere göre 100 bin bireyde görülen Covid-19 olay rakamının aktüel haritası paylaşıldı. Popülasyona oranla en çok hadisenin görüldüğü şehir yeniden Samsun oldu. Kentte 20-26 Mart tarihleri arasında 100 bin bireyde 586,84 olan olay rakamı, 678,72’ye yükseldi. Kentte olay çoğalışıyla beraber teftişler de sıklaştırıldı. Kentin bir hayli noktasında Hayat Konuta Sığar HES kodu hakimiyeti yapılıyor.

BULAŞ VE YAYILIM HIZI 2 KAT ARTTI

Değişinimin çoğalması nedeniyle olayların artığına değinen Şehir Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, "İngiliz değişinimi olması çok süratli bir bulaş ve dağılma sağlıyor. Geçtiğimiz seneye oranla virüsün bulaş ve yayılım süratinin iki kat çoğaldığını görüyoruz. İngiliz değişinimi çok daha süratli dağılıyor. Temaslıların saklanması gibi bir gidişatta görüyoruz. Bu da değişik nedenler gibi olayların çoğalmasına neden oluyor. 5 haftalık çoğalışa baktığımızda şu an çoğalış ivmesinin azıcık yavaşladı. Geriye düşmeye ya da eksilmeye başlamadık ama çoğalış süratimiz eksildi. Önümüzdeki günlerde ihtiyatlara daha fazla riayet ederek bu çoğalışın iyice eksileceğini ve maviye döneceğimizi söyleyebilirim. Sahada gördüğümüz bir başka mevzu ise; aşıyı yapar yapmaz bir tembellik etrafı oluşuyor. Sanki bir şahsa aşı yapıldı, pandemi bitti, bulaş bitti gibi bir tembellik görüyorum. Biz yurttaşların belirli bir kısmını aşılamadan, bağışıklık kazandırmadan bu iş bitmiş değil. Son ferdimiz aşılanana kadar temkinlere riayet etmemiz gerekli” diye konuştu.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANLARI YÜZDE 70’İN ÜZERİNDE

Değişinim virüsün tesiri ve olayların çoğalmasının sağlık kurumu yükünü çoğaldırdığını söyleyen Oruç, "Basmakalıp servis yataklarında bir mesele yok. Yoğun bakımlarda yüzde 70'i geçen bir doluluk oranımız var. Önümüzdeki günlerde yurttaşlarımızın alacağı ihtiyatlar geçim, bizlerinde yoğun çalışmasıyla beraber rakamların daha da eksileceğini düşünüyorum. İhtiyatlara geçim ise buradaki tanımlayıcı unsur olacak. Maksimum ihtiyatlara geçim ile Ramazan’a daha rahat gireriz. Ramazan’da da toplu yemekler, iftarlar olmamalı. Kendi ailemizle iftarı yaparsak ve teravih namazını konutumuzda kılarsak Ramazan Bayramı'na daha rahat bir biçimde gireriz” dedi.

BİZ KENDİMİZİ DÜŞÜNMEZSEK KİMSE BİZİ DÜŞÜNMEZ

İnsanların kalabalıklarda yürüdüğü sürece hastalığın bitmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Cihan Çetin ise, "Biz kendi sıhhatimizi düşünmüyorsak bizi kimse düşünmez. Herkes kendi vazifesini yapmadığı için bu işin basit basit biteceğini düşünmüyorum. Sıkıntılılık var, yakın etrafımda hastalığa tutulanlar ve ölüm edenler oldu. İnsanlar maske taksa da ben ihtiyatlara uyduklarını düşünmüyorum. Bir tek maskeyle olmuyor. İnsanlar artık rahat, çok rahat. Cumartesi-pazar kısıtlamaları getirildi ama insanların kısıtlamaya uymadığını görüyorum, herkes caddelerde" diye konuştu.

YOKMUŞ GİBİ DAVRANDIĞIMIZ İÇİN BU HALDEYİZ

Pandemi sürecinin muntazam idarendiğini ama insanların rahatlığa alıştığını belirten Derya Özkan, "Artık üzerinden 1 yıl geçti, çok sıkıldı herkes. Belirli tavizler verilince insanlar tarafından, çoğalış oluyor. İnsanlar daha öncekisi kadar dikkat etmiyor. Hastalananlar temaslı oldukları şahısları söylemiyorlar. Can tatlı, insan tabi ki korkuyor. Elimizden geldiği kadar dikkat etmeye çalışıyoruz ama sağlık kurumular dolu olduğu içinde bir sıkıntılılık var. Biz Türk insanı olarak ilk başta çok sıkıntılı oluyor, fazla derecede dikkat ediyoruz. Ondan sonra salıyoruz, bırakıp basmakalıp yaşamımıza devam ediyoruz. Yokmuş gibi davrandığımız için bu haldeyiz" dedi.