Samsun'da av yasağı öncesi balıklara yoğun talep

Samsun'da av yasağı öncesi balıklara yoğun talep

Samsun’da, yanaşan denizlerde av yasağı evveli tezgahlarda en fazla yer bulan mezgit, barbun ve somon balıkları yoğun arz görüyor.

1 Eylül’de başlayan denizlerde av yarıyılının sonuna yanaşılıyor. 15 Nisan tarihi itibari ile başlayacak av yasağı evveli yurttaşlar, tezgahlara yöneldi. Günlük yakalanan son taze balıkları harcayan yurttaşlar en çok alakayı mezgit, barbun ve somon balıklarına gösteriyor.

Balık sezonunun yavaş yavaş sonuna gelindiğini söyleyen balıkçı Emirhan İlhan, “Nisan aylarında av yasakları başlar. 1, 2 ay süresince iyi hamsi tutamadık, iyi hamsi olmadı. Hamsinin yerini mezgit, barbun ve somon gibi balıklar yakaladı. Yasaklardan sonra ne olur öğrenemiyoruz ama şu anda mezgit ve barbunumuz var. Onların yanında levrek, somon ve çupra gibi ızgara balıkları da var. Balıkların tezgaha bol gelmesi çok geç başladı. Yağışlar ve yasaklar olduğu için balıkçılarda alıcılarda azıcık mağdur oldu. Gıda bedeli yüksek olduğundan yurttaşımızın balığa alakası var. Maliyetler yükselmiyor ama indirim de yok. Çupra 40, levrek 50 liradan başlıyor. Mezgit balığının maliyeti 25-30 liraya kadar düştü. Barbun günlük geldiği için ölçüsüne göre maliyeti değişiyor. Şu anda barbun maliyeti 45 TL ama azıcık daha düşer diye ümit ediyorum” biçiminde konuştu.

‘KARADENİZLİ BALIK YEMEYİ BEĞENİYOR’

Son günlerde daha az balık yakalandığını belirten balıkçı Doğukan Yılmaz, “Şu anda en çok yakalanan ve arz gören balığımız mezgit. Barbun balığına da taze olduğu için yurttaşlar tarafından arz gösteriliyor. Deniz az da olsa bize bir şeyler veriyor. İşlerimiz yolunda Allah’a şükür olsun. 15 Nisan tarihi itibari ile yasaklar gelecek ama balık satışlarımız devam edecek. Yasaklardan sonra olta balıkçılığı başladığı için mezgit, barbun, levrek ve çupra gibi balıkların satışına devam edeceğiz. Yurttaşlar protein ve omega-3 gereksinimini gidermek için çokça balık harcıyor. Somon balığının protein bedeli yüksek olduğu için çok satılıyor. Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan insanlar balık yemeyi hoşlanıyorlar” dedi.