Sanatçılar TOBB çatısı altında bir araya geldi

Sanatçılar TOBB çatısı altında bir araya geldi

Koronavirüs salgını sebebiyle güç bir yarıyıl geçiren sanatçılar seslerini daha iyi duyurabilmek için TOBB bünyesinde teşkilatlandı. Lüzumlu adımlar atılmazsa bir sektörün yok olma riskiyle…

Kısıtlamalar sebebiyle güç bir yarıyıl geçiren sanatçılar, seslerini daha iyi duyurabilmek için, Ankara’da müessesesel bir yapıya bmahsuldü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB bünyesinde teşkilatlandı. TOBB Kreatif Sanayiler Meclisi’nde TÜRKEM bir araya gelen ve aralarında Haluk Bilginer, Demet Evgar gibi adların da yer aldığı sanatçılar, farklarını da meselelerini dile getirmek için yaptıkları sanatsal film ve çalışmalarla göstermeye başladı. TOBB Kreatif Sanayiler Meclisi Başkanı Ata Kavame, bugünlerde lüzumlu adımlar atılmazsa herkesin gözünün önünde bir sektörün yok olma riskiyle karşı karşıya kalacağını kaydediyor, bu sebeple de bir yol haritası çağrısında bulunuyor. Kavame, bugünler geçtikten sonra ise sektör olarak gayelerinin büyük olduğunu belirtiyor ve “Ülkenin çehresini değiştirmek istiyoruz” diyor.

HAYALLER VE HAKİKATLER

TOBB TÜRKEM, son olarak “yok olmak istemiyoruz” başlığıyla sektörün ortak arzlarının yer aldığı kısa filmle gündeme geldi. Türkiye’de kreatif sanayilerin çok güç zamanlardan geçtiği belirtilen filmde, sektörün 1.5 yıldır fiilen kapalı olduğu ve tedbir alınmazsa karşılaması olanaksız yaralar açılacağı belirtildi. Hürriyet’in suallerini yanıtlayan Meclis Başkanı Ata Kavame de, “Acil bir yol haritası belirlenmesini istiyoruz. Hayallerimiz var ancak bir de hakikatler var.

Pandemi var. Farkında değilsiniz ama ülkemizde kreatif sanayilerin özellikle hizmet tarafında yer alan bazı kolları yüzde 70-75 oranında küçüldü. Gerçekten yok olma seviyesinde. Artık zaman kaybetmeye tahammülü kalmayan bu sanayilerin aboneleri olarak, işlerimizin yüzde 75’inin reelleştiği yaz sezonunu 2. kere kaybetme lüksümüz yok. Teknik olarak kapatılmayan ancak sakoğa çıkma yasakları sebebiyle fiilen kapanan bir sanayiyiz” ifadelerini kullandı.

Kavame, bu güç günleri aştıktan sonra ise sektörün ve Türkiye’nin önünde büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Daha iyi yol alabilmek için bize bir platform gerekiyordu. Bu meclis bize bu fırsatı verdi. Türkiye’nin geleceği bu alandan geçiyor. Hatırlayın, dijital bir reyin firmasının satışı günlerce konuşuluyor. Gençlerimiz reyin alanında da iddialı, sanatsal imallerde de. Bizim de zati hayalimiz, hayal eden bir nesli var etmek. İddiamız büyük, bir ülkenin çehresini değiştirmek istiyoruz. Dünyada isminden kreatif sanayilerde misal verilen ülke olmak istiyoruz. Türkiye köklü tarihi ile, genç popülasyonu, kıtaların arasında Avrupa ve Doğu arasında etkilendiği yaşam biçimi ve kültürü ile bizim sektörlerimiz için hakikat bir cennet. Yıldızları hayal ediyoruz ama bulutlara bedelsek mutluyuz.

Hayal faktörün balakadan bile daha bedelli olduğunu anlatmamız gerekiyor. Türkiye’nin gereksinimi kreatif beyinleri arttırmaktır. Her alanda bunu desteklemeli, onlara tertemiz bir vizyon sunmalıyız. Kreatif sektörlerin yatırımı beyindir. Genç parlak beyin. Türkiye bu anlamda dünyanın en bereketli madenine sahip. Gençlerine. Pırıl pırıl beyinlerine sahip. Bu potansiyeli daha çok ortaya çıkartmalıyız. Kreatif beyinler için özel ders programları, tarama buluşmaları tertip etmeliyiz. Bu mevzuda teşvikler çoğaldırmalıyız.”

GENİŞ ALANI TEMSİL EDİYOR

TOBB Türkem, moda tasarımcıları, grafik tasarımcıları, endüstriyel tasarımcılar, dijital reyin üreticileri, müzik sanayisi paydaşları, sinema sektörü paydaşları, tiyatrocular, sahne sanatları çalışanları, plastik sanatçıları gibi geniş bir alanı temsil ediyor. Birçok ünlü adı bünyesinde bulunan TOBB Türkem’in aboneleri arasında Tims & B Prodüksiyon Timur Savcı, Ay Üretim Kerem Çatay, İstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi, Mahşer-i Cümbüş Tiyatro Topluluğu, İKSV, Mesam, Mor ve Ötesi, Netflix de bulunuyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara