Sanayici uyardı: Saç ekici değil kaynakçı arıyoruz

Sanayici uyardı: Saç ekici değil kaynakçı arıyoruz

Organize Sanayi Bölgesi’lerde kurulan eğitim merkezlerinde en fazla seçim edilen kısım hoşluk ve saç bakımı hizmeti olunca sanayiciler başkaldırı etti: “Biz saç ekici, hoşluk uzmanı istemiyoruz; cerrah,

Türkiye’nin en ehemmiyetli meselelerinin başında gelen işsizliğe çözüm bulmak ve sanayinin ara personel meselesini çözmek üzere Organize Sanayi Bölgeleri Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulan merkezlerde en fazla seçim edilen kısım hoşluk ve saç bakımı hizmeti oldu. 100 talebeden 21’i hoşluk ve saç bakım uzmanı olmak için kurs açılmasını isterken sanayiciler, lüzumları olan personellerin yetiştirilmesi için ihtarda bulundu.

5 BİN LİRA ÜCRET VERİYORUZ

Sanayicinin eşleşme kasveti yaşadığına dikkat toplayan OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, şunları söyledi: “Verilen eğitimle sanayinin gereksinimi örtüşmüyor. Onlar hoşluk uzmanı yetiştirirken Adana sanayicisi tekstil ve giyim imalinde çalıştıracak teknik personel bulamıyor. OSTİM, İvedik sanayisi kaynakçı, makine cerrahı, forklift cerrahı arıyor. Yalnızca bizim bölgede şu anda 5 bin lira ücretle bin tane kaynakçı aranıyor ama yok.

Gözden Kaçmasınİstanbula kar yağışı uyarısı Meteorolojiden yeni hava durumu raporu... İstanbulda karın görüleceği günler belli olduİstanbul'a kar yağışı ihtarı! Meteoroloji'den yeni hava vaziyeti raporu... İstanbul'da karın görüleceği günler muhakkak olduHaberi Görüntüle

GEÇİMLİ TASARILAMA KOŞUL

Sanayinin reelleri ile geçimli bir eğitim tasarılaması koşul. Biz hoşluk uzmanlığı ve saç ekimi kısımlarının Organize Sanayi Bölgesi içlerinde açılmasına karşıyız. Organize Sanayi Bölgesi’lerde kasvetini sürüklediğimiz, ara personellerin, tekniker, teknisyen, makine ressamı, kaynakçı, cerrahların yetişmesini istiyoruz. Merkezi yönet, Organize Sanayi Bölgesi idareleri ve Ulusal Eğitim’in ortak hareket etmesi, iyi bir tasarılama yapılması gerekiyor. Kısaca 12 Eylül evveli daha önceki iş liselerinin yine işlevsel hale gelmesini istiyoruz.”

EN ÇOK SEÇİM BU KISIMLARA

Ekinci’nin verdiği bilgilere göre, 78 şehirde toplam 308 organize sanayi bölgesinde 33’ü resmi 39’u özel olmak üzere toplam 72 Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 56 bin 334 birey eğitim alıyor. 10 bin 820 birey mesleksel eğitim merkezlerinde öğrenim görüyor. Bu merkezlerde en fazla seçilen iş alanlarının başında yüzde 21 ile hoşluk ve saç bakım hizmetleri geliyor. Bunu motorlu taşıtlar, elektrik-elektronik teknolojisi izliyor.

Gözden KaçmasınKanlı abidelerKanlı abidelerHaberi Görüntüle