Şangay'da yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler!

Şangay'da yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler!

Sıkı bir koronavirüs karantinası altında olan Çin'in Şangay kentinde polisler tarafından çekilerek karantinaya götürülen bir kadının görüntüleri internette viral hale geldi. Kadının yanındaki çocuğu

Koronavirüs olaylarındaki çoğalış nedeniyle uzun vakittir karantinada olan Çin'in finans merkezi Şanghay'dan akılalmaz görüntüler gelmeye devam ediyor. 

BİNASINDA HADİSE ÇIKANLAR KARANTİNA MERKEZİNE GÖTÜRÜLÜYOR

Yetkililerin bina etraflarına sürüklediği bariyeler artta konutlarına sıkışıp kalan binlerce kent durgunu başlarına daha makûs bir şey gelemeyeceğini düşünüyordu ancak hükümetin aldığı yeni karar çok daha büyük bir panik dalgasına neden oldu.

Şangayda yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler
Bomboş Şangay caddelerinden bir görüntü

Şangay şehir yetkililerinin karantina kaidelerini çok daha katı hale getirmesinden sonra yaşadığı binada pozitif hadise çıkan herkes karantina kuruluşuna götürülme tehlikeyi taşıyor. Daha evvel oturduğu apartmanda veya katta pozitif hadise çıkanlar yakın temaslı olarak kabul ediliyor ve karantinaya zorlanıyordu.

HİDDET DALGASI GELİŞİYOR...

Çin, çoğu kesimin ihtimalsiz olarak gördüğü 'Sıfır-Kovid' siyasetinde ısrar ederken yerel millet arasındaki hiddet dalgası giderek gelişiyor. Çin sosyal medyasında neredeyse her gün gözyaşları içerisinde karantina merkezlerine götürülen insanların görüntüleri yer alıyor. Bu görüntülerin sonuncusu yalnızca ülke değil dünya çapında yankı uyandırdı.

Şangayda yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler
ANNESİNİ KURTARMAK İÇİN UĞRAŞTI AMA OLMADI

Şangay caddelerinde çekilen bir videoda çığlıklar atan bir kadının çocuğunun yanında riskli madde elbiseyi giymiş polisler tarafından çekildiği görülüyor.

Annesine yapılanlar karşısında gözyaşlarına boğulan ufak çocuk dakikalarca polislere karşı gayret ediyor ancak  netice yeniden de değişmiyor.

İŞ BULAMAYINCA 1 AY SÜRESİNCE TELEFON KULÜBESİNDE YAŞADI

Çin'in aldığı bunaltıcı karantina kararları yalnızca insanların psikolojilerini değil aynı zamanda ekonomiyi de etkiliyor. Karantinalar sonrası şehrin durma noktasına gelmesiyle beraber bir hayli insan, besin veya barınma için ödeme yapacak iş bulamıyor.

Şangayda yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler
Şangay'da iş bulmakta zorlanan 50 yaşındaki bir kadının bir ay süresince köpeği ile birlikte telefon kulübesinde yaşadığı ortaya çıktı.

Çin sosyal medya platformu WeChat'e düşen görüntülerde kadın yaşadığı telefon kulübesinin etrafına çamaşır asarken ve köpeği ile oynarken görülüyor.
Şangayda yaşamak imkansız hale geldi... Akılalmaz görüntüler
Mevzubahisi görüntüler internette büyük alaka gördü ve viral hale geldi. Yetkililer her ne kadar kadını yaşadığı yerden çıkarsa da görüntüler Şangay'da yaşamanın ne kadar güç hale geldiğini bir defa daha ortaya koydu.