Saraya krikolu kurtarma

Saraya krikolu kurtarma

Eyyubiler tarafından 1329 senesinde yapılan Hasankeyf’in simgeyi Ufak Saray, Veysel Eroğlu Barajı’ndan etkilenmemesi için 3 aylık bir çalışmayla 6 metre yükseltildi.

BİR HAYLİ uygarlığa konut sahipliği yapan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Güneydoğu Anadolu Projesi en ehemmiyetli projelerinden, Dicle Nehri üzerinde Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin imalinin ardından su altında kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce Hasankeyf’teki eserlerin taşınması ve korunmasına müteveccih çalışmalar kapsamında Dicle Vadisi ve Şahap Vadisi’nin birleştiği noktada yer alan, 1329 senesinde Eyyubiler yarıyılında yaptırılan Ufak Saray, sudan etkilenmemesi için 3 aylık çalışmayla 6 metre yükseltildi.

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, “Ufak Saray, Hasankeyf kalesinin simge eserlerinden biridir. Eyyubi yarıyılında kurulların kabulünün yapıldığı bir yerdi. Cumhurbaşkanımızın direktifiyle kalenin yalıtım çalışması ile beraber saray yükseltilmiş oldu. Hasankeyf Kalesi, turizm açısından cazip bir hale geldi” dedi.
Saraya krikolu kurtarma
76 KRİKO KULLANILDI

Devlet Su İşleri 16’ncı Bölge Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, Ufak Saray’ın 76 kriko dayanağıyla yükseltildiği bildirilerek, “Sarayın dördüncü kademe kaldırma harekâtı zaferle reelleştirilmiştir. Böylece eser, ilk haline göre 6 metre yükseltilmiş oldu. Son kademenin kaldırılmasının ardından, eserin altına beton imalatı yapılacak. Saray, 76 kriko ile 6 metre hududuna yükseltildi. Tarihi yapı, dört safhada bitirilmiş oldu. Kapalı alanı 216 metrekareye sahip, 3 penceresi ve aslan kabartmasının üzerinde bulunduğu Ufak Saray’daki çalışmaların bitirilmesiyle, tarihi kale yine siluetine kavuşacak” denildi.

Hasankeyf’te inşa edilen Veysel Eroğlu Barajı sebebiyle tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce tek tek sökülerek, yeni mesken ünitesine taşınmıştı.