Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor! Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur'a satılıyor

Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor! Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur'a satılıyor

Sarıcakaya ilçesinde yetiştirilen kuşkonmazlar, ülkede bir hayli şehre sevk edilirken Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur gibi ülkelere de ihraç ediliyor.

Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde 300 dönüm arazide yetiştirilen kuşkonmaz, bayanlardan oluşan hasat takımı tarafından bir araya gelerek yurt içi ve dışı pazarına sunuluyor. Sakarya Nehri'nin geçtiği 200 yükseltili Sarıcakaya ilçesi mikro klima özelliği ve uygun toprak yapısıyla bir hayli mahsulün bereketli biçimde yetişmesine imkân sağlıyor.

Değişik endemik cinslerin bulunduğu ilçede 300 dönüm arazide kuşkonmaz yetiştiriciliği yapılıyor. Toprağın hazırlanmasının ardından 3 sene burada bekleyen kuşkonmaz, daha sonra uzun seneler mahsul veriyor. İlçede senelik vasati 200-250 ton kuşkonmaz yetiştiriliyor. Nisan ayında hasadına başlanan kuşkonmaz tarladan bayanlardan oluşan takım tarafına bir araya geliyor. Kuşkonmaz yetiştiren işletmenin yapımdan mesul ziraat mühendisi Gökhan Karatepe, Anadolu Ajansı muhabirine, 2011 senesinden beri Sarıcakaya'da kuşkonmaz yetiştirdiklerini söyledi.

Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor Romanya, Almanya, İtalya ve Singapura satılıyor

İlk senelerde 50 dönüm olan yapım sahalarını zamanla genişlettiklerini anlatan Karatepe, şunları kaydoldu:
"Tarlaların dönümünde takribî 2 bin 800 fide bulunuyor. Yüksek ve nitelikli rekolte için özel çeşitler yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz kuşkonmazın büyük çoğunluğunu iç pazara sunuyoruz. Senelik hasadın yüzde 30'unu da ihraç ediyoruz. Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. İlçede kuşkonmaz imalini artırmak için arazimizi genişletiyoruz."

"BAYANLARDAN OLUŞAN TAKIMIMIZ, HASAT MEVZUSUNDA DENEYİMLİ"

Karatepe, hasadın 3 ay devam edeceğini aktararak, "Hasat takımımız bayanlardan oluşuyor. Dikkat isteyen bir süreç. Kuşkonmaz sürgününü keserken hemen yanındaki sürgünlere hasar verilmemesi gerekiyor. Zorlu hava koşulları da olsa hasadın yapılması gerekiyor. Bayanlardan oluşan takımımız, hasat mevzusunda deneyimli." diye konuştu.

Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor Romanya, Almanya, İtalya ve Singapura satılıyor

Kuşkonmaz hasadı için Şanlıurfa'dan ilçeye gelen Havva Dağ ise bazen yağmurlu havalarda dahi hasat yaptıklarını bildirdi. Yetişen kuşkonmazın tarlada kalmaması gerektiğine değinen Dağ, "Hasat sırasında olgunlaşan kuşkonmazın yanındaki sürgüne hasar vermemeye itina gösteriyoruz. Her bir sürgünün boyunu ölçüp kesiyoruz. Kuşkonmaz hasadı zevkli ve hoş bir iş." dedi.

Hasat takımında yer alan Rukiye Sarıbatur da sabah erken saatlerde başlayan hasatta dikkatin ehemmiyetli olduğunun altını çizdi. Hasat ettikleri kuşkonmazları marketlerde ya da yemek programlarında gördüğünde güzeline gittiğini anlatan Sarıbatur, "Daha sonra kızlarla toplanıp nasıl hasat ettiğimizi konuşuyoruz. Hasat, bayan için güç değil." ifadelerini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara