Sarıkamış şehitleri anılıyor... Bakan Akar'dan flaş sözler

Sarıkamış şehitleri anılıyor... Bakan Akar'dan flaş sözler

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Sarıkamış Harekatı'nın 107'nci sene dönümü sebebiyle yapılan merasimde konuşuyor. Hudut hattındaki adi atakta 3 askerin şehit olmasıyla alakalı da konuşan Bakan Akar,

Bakan Akar, konuşmasında şunları söyledi:

Harekâtımız devam ediyor. Bu rakamın çoğalacağını değerlendiriyoruz. Nereye kaçalarsa kaçsınlar adileri bulacağız. Bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanlarını yerde vazgeçmedik, bundan sonra da vazgeçmeyeceğiz.

Gözden KaçmasınMSB duyurdu: Şehitlerin kanı yerde kalmadı ÖldürüldülerMSB duyurdu: Şehitlerin kanı yerde kalmadı! ÖldürüldülerHaberi Görüntüle

Şehitlerimize Allah'tan rahmet dileyerek laflarıma başlamak istiyorum.

Mehmethamın bir yüzyıl evvel burada ağır kış koşullarına karşın ulusal ve manevi duygularla şehadet mevkisine erişmeleri belleklerimizde derin izler vazgeçmiştir.

Şanlı tarihimiz süresince kutsal vatan toprağımızın her karışını mübarek kanıyla sulayan Mehmethamın fedakarlığı da vatana adanmışlık olarak tarihe geçmiştir.

'Şehitler Can Vermez' inancıyla ve bu inancı özümseyen aziz ulusumuz şehit olan on binlerce vatan evladımızın kahramanlık ve fedakarlıklarını jenerasyonlar boyu saygıyla anımsayacaktır.

Gözden KaçmasınBakan Akardan Sarıkamış mesajıBakan Akar'dan 'Sarıkamış' mesajıHaberi Görüntüle

Türk Silahlı Güçlerimizin kahraman personeli de Sarıkamış'taki gibi atalarımızdan aldığı esinle, her türlü tehdit ve riske karşı yurt içi ve hudut dışında azim ve kararlılıkla çaba etmektedir.

PKK ve onun bölmez bir parçası olan YPG'ye kim destek verirse versin, en son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar çaba etmekte kararlıyız.

Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde tesir alanı genişleyen Türkiye, bugün beynelmilel ilişkilerde özne haline gelmiş, bölgesinde ve dünyada aktif bir efora erişmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri De dünyanın rakamlı ordularından biri haline gelmiştir.

BAKAN KASAPOĞLU: ŞANLI BİR DESTAN, HÜÜZNLÜ BİR AĞIT

Merasimde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ise "Sarıkamış, şanlı bir destan, üzüntülü bir matemdir" dedi.

Bakan Kasapoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Aziz vatan için şahadete yürüyen tüm şehitlerimizi büyük bir saygıyla, minnetle ve rahmetle yadediyorum. Tüm vatan sathı şehitlerimizin kanlarıyla yazdıkları bir kahramanlık anıtıdır. Ecdadımız büyük cesareti ile halk olma şuurunu bize kutlu bir emanet olarak vazgeçmiştir. Sarıkamış’ın öyküsü hem şanlı bir destan hem de üzüntülü bir matemdir. 107 sene Sarıkamış’tan geçen yol Asya bozkırların günümüze uzanan bin senelik hikayedir. Çanakkale’de zafer kazanan kahramanlar ile Sarıkamış’ta can verenler aynı ruhu taşıyan değişik bedenlerdir. Bizler bin senelik cesaretle, ferasetle, vefayla bir olarak, birlikte olarak yürümeye devam ediyoruz. Yolumuz lider ülke idealinden geçiyor. Yolumuz ecdadını anmak için yola düşen gençlerin kalbinden, enerjisinden, zekâsından geçiyor. Gençlerimiz yalnız bu coğrafya için değil sahip oldukları adalet kavrayışıyla tüm insanlık için büyük bir umudu temsil ediyor. Sarıkamış’ta son soluğunu verenlerin emeği 1923’te kurulan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ile meyvesini vermiştir. Şehit kanları ile sulanan bu fidan aradan geçen surat senede koskoca bir çınara dönüşmüştür. O çınar bugün arkadaşa güven düşmana fobi vermektedir. O çınarı hep beraber daha da geliştireceğiz, daha da kuvvetlendireceğiz.

Ecdadımızın canları pahasına gözettiği sancağı olimpiyatlarda şerefle dalgalandıran sporcularımızı kuvvetlendirmeye, onların zaferlerini daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Onların her biri ile iftahar ediyoruz. Bu memleketin tam çocukları ile tam gençleri ile onur dinliyoruz. Ülke olarak gençlerin hem üreten hem de bu kutlu emaneti yarınlara daha güçlü taşıma kavrayışı ile yetişmeleri bizim için en büyük öncelik. Başımız dik, alnımız sarih halkımızın emrinde dosdoğru çalışmaya, bu aziz ulusa hizmetkar olmaya devam edeceğiz. Sarıkamış’ın aziz ve kahraman evlatları emin olsun ki onların emanetleri emin ellerdedir. Şehitlerimizi şahadetlerinin 107. senesinde rahmetle ve minnetle anıyorum. Sizleri saygı ile sevgi ile selamlıyorum."