Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak

Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, satılamayan kurbanlık hayvanların üreticilerden kilosu 42 liradan alınacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları Et ve Süt Müessesesinin ESK alacağını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, yazılı açıklamasında, kurbanlıklarını satamayan üreticilere sunulacak ihtimale ait bilgi vererek, şunları kaydoldu:

"Kurban Bayramı sebebiyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de Et ve Süt Müesseseyi tarafından satın alınacak. Bu sene de kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, arz etmeleri halinde, Et ve Süt Müessesemiz eliyle biz alacağız."

KURBANLIK ETLERİN KG FİYATI

Üreticilerin en yakın ESK kombinalarına müracaat etebileceklerini belirten Pakdemirli, "Et ve Süt Müessesemiz bu sene, birinci nitelik büyükbaş kurbanlıkların et kgını 42 liradan, ikinci nitelik kesimlik kurbanlıkların et kgını 40 liradan satın alacak. Küçükbaş hayvanlarda ise birinci nitelik toklu kurbanlıkların et kgını 42 liradan, ikinci nitelik koyunların et kgını 38 liradan satın alacak." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, alım maliyetleriyle alakalı öteki ayrıntıların bugün ESK tarafından duyurulacağını bildirerek, üreticilerin, kesime getirecekleri elde kalan kurbanlık hayvanları için tarım şehir müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen baytar doktorlar tarafından verilen sevk dokümanlarını takdim etmeleri gerektiğine işaret etti.