Satırlı katile indirimin nedeni: “Canım” mesajı

Satırlı katile indirimin nedeni: “Canım” mesajı

İstinaf Duruşmasi, eski kocasının satırlı saldırısı sonucu yaşamını kaybeden Ayşe Tuba Arslan cinayetine ait verdiği kararın gerekçesini açıkladı. Bahaneli karaRda, HTS kayıtları ve mesajların…

Eskişehir’de yaşayan Ayşe Tuba Arslan, eski eşi Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu 2019 senesinde yaşamını kaybetmişti. Cinayetle alakalı olarak açılan davada, Eskişehir 3. Ağır Ceza Duruşmasi, sanık Özalpay’a “tasarlayarak, canavarca hisle veya işkence sürükleterek, kaliteli kasderi öldürme suçundan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar vermişti. Duruşma, sanık hakkında haksız tahrik ve iyi hal indirimi de yapmamıştı.

CEZASI 24 YILA İNDİRİLDİ

Sanık Özalapay, karar için istinaf başvurusunda bulundu. Ankara Bölge Adliye Duruşmasi 2. Ceza Dairesi de 25 Haziran tarihinde sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldırdı. İstinaf duruşmasi katil kocanın haksız tahrik altında suçu işlediği değerlendirmesi yaparak, haksız tahrik indirimi uyguladı ve 24 sene hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. İstinaf Duruşmasi verdiği kararının gerekçesini bitirdi.

: İlginize Sürükleyebilir Hakkari'de silahlı saldırı! Şehir Emniyet Müdür Yardımcısı şehit oldu İçişleri Komiseri açıkladı... 'Türkiye'ye geri itmek...'Bakan Sreyli duyurdu! Ağustos ayından itibaren e-Devlet'deri müracaat etilebilecek

TAHRİKİN TESİRSİ İLE CİNAYETİ TASARLADI

Bahaneli kararda, sanığın cinayeti tasarladığı belirtilerek, “Somut vakada sanığın, kandırıldığını öğrenmesiyle boşanma davasının devam ettiği süreçte maktulü öldürme kararı aldığı, bu kararında sebat gösterdiği, boşanma davasının sona ermesinden kısa bir süre sonra, maktulün sadakat mükellefliğine ters tavırlarının yarattığı tahrikin tesirsi altında bu kararı yerine getirmek için hadise günü birliktesine aldığı satırla maktulü öldürdüğü saptanmakla tasarlamanın sübuta erdiği kanısına varılmıştır” denildi. Kararda, maktulde pek çok sayıda öldürücü kalitede kesici yara oluşturulmasının tek başına suçun canavarca hisle ya da işkence sürükleterek işlendiğini kabule yeterli bulunmadığı belirtildi.

SANIK DOĞRU SÖYLÜYOR

İstinaf Duruşmasi yaptığı tahrik indirimine ait olarak da, HTS kayıtları ve mesajların incelemesinde Ayşe Tuba Arslan’ın S.E isimli erkekle konutluluk sürecini de kapsar biçimde çok sayıda karşılıklı arama ve mesajların bulunduğunun tespit edildiği belirtilerek, “S. E, isimli erkek şahısla bu denli yoğun irtibat kurması ve bu bağlantıların bir kısmının makul olmayan gece geç saatlerde yapıldığının tespit edilmesi, S.E. isimli bireyin yollamış olduğu mesajda aralarındaki samimiyeti gösterir biçimde maktule ‘canım’ diye hitap etmesi de sanığın savunmalarını doğrular kalitededir” değerlendirmesi yapıldı.

İLK HAKSIZ HAREKETİ REELLEŞTİRDİ

Kararda, konutluluk birliğinin hukuken sona ermesine kadar sanığa karşı sadakat mükellefliği olan Ayşe Tuba Arslan’ın bu mükellefliğe ters bir biçimde değişik erkeklerle kandırma biçimindeki süreklilik gösteren ve zamana dağılan tutumları ile ilk haksız hareketi hakikatleştirdiği savunularak, “Bu biçimde hadiselerin başlangıcına sebep olduğu, kandırılma olgusunu öğrenmesi üzerine sanığın maktule müteveccih tehdit, hakaret ve yaralama suçlarıyla alakalı mahkumiyetle sonuçlanan dosyalara mevzu eylemlerini hakikatleştirdiğinin saptanması karşısında tahrikte tesir-tepki dengesi korunduğunda sanık hakkında haksız tahrik sebebiyle Türk Ceza Kanunu’nin 29.maddesi gereğince asgari hadden indirim yapılmasına karar verildi” denildi.

KANLI EŞYALARIN İMHASINA

İstinaf duruşmasi, ayrıca Ayşe Tuba Arslan’a ait kanlı süet mont, pantolunun, krem renkli kesik kazak ile kan olduğu değerlendirilen kırmızı kir olan havlu ile kan kirsi bulunan lacivert renkli kot pantolonun da imhasına karar verildi. Duruşma, Ayşe Tuba Arslan’ın vefatına yol açan satır ve bir adet bıçağın da el konulmasına hükmetti. Dosyaya ait son kararı Yargıtay verecek.
Ayşe Tuba Arslan, 23 defa eski kocası hakkında şikayette bulunurken, çantasında “Ben can verince mi takviye edeceksiniz?” yazılı arzuhal çıkmıştı.