Satış patlaması oldu! Büyük talep var... Ama kullanan yok

Satış patlaması oldu! Büyük talep var... Ama kullanan yok

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs pandemisi alışkanlıkları da değiştirdi. Özellikle bisiklete arz her geçen gün çoğalıyor. Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, "Pandemide…

COVID-19 salgını hayata, alışveriş yapma, boş zamanlarımızı geçirme ve hareket etme biçimimizi değiştirdi. Bir Hayli kentteki kısıtlamalar, motorlu trafikte eksilmeye ve kalabalık toplu taşıma vasıtalarından sakınmak için yürümeyi veya bisiklete binmeyi seçim eden insanlarda çoğalışa neden oldu.

"ARZ BAYAĞI SEVİYEDE"

Virüsün ilk yılı gidişat bu biçimde olsa da şu an arzların durduğunu belirten Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, "Benim görüşüm arz bayağı seviyede devam ediyor. Burada farklı gidişat var. Haftasonu yasaklar ve havaların makûs gitmesi bisiklet arzını etkiledi. Bu surattan da geçtiğimiz yıl gelişen arz bu yıl aynı tesirde devam etmiyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye'deki çocuk bisikletleri dışındaki bisikletin yurtdışından gelen parçalarla üretildiğini belirten Suyabatmaz, Avrupa'da bisiklet kullanımı mevzusunda çok büyük bir arzın yaşandığını ve Asya'daki yapım sürecinin sekteye uğramasının da Türkiye'deki bisiklet yapım sürecini etkilediğini belirtti. Suyabatmaz, "Bu seneki imalatlar erkenden satıldı. Avrupa'da yüzde 43'lük satış patlaması oldu. Türkiye'den de mülk aldılar. Şu anda aynı şey yaşanıyor dış piyasada büyük arz var. Ancak bizde de tekerrür harekete geçecektir" dedi.

Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, bisiklet kullanımında bulunan şahıs rakamını tespit faktörün olası olmadığını belirtirken, "2 ileride yer alan markete otomobille gittiğinizde ceza olasılığı var ancak bisikletle yok. Bunun farkına varırsa cemiyet, arz çoğalacak" dedi.

"YASAK GÜNLERİ KULLANIM ÖZGÜR OLSUN"

Bisiklet yollarıyla alakalı yeni atılımlardan bahseden Suyabatmaz, "Şu anda en azından yeni büyüyen alanlara bisiklet yollarını yapmak gerekiyor. Turizm emelli yollar yapılıyor. Şehir içi tasarılamalar var" dedi.

Suyabatmaz, yürüttükleri kampanyadan bahsetti ve "Yasak günlerinde bisiklet kullanımı özgür vazgeçilsin" dedi. Suyabatmaz, "Önümüzdeki bisikletli 2 metre uzakta, arkamızdaki de öyle. Zati yan yana bütün anlamıyla kullanmıyoruz. 4-5 metre gidip spor yapalım diyoruz. Mola yasak olsun ama kapanma günleri bisiklete binmek özgür olsun istiyoruz" açıklamasında bulundu.

"ARZ VAR AMA KULLANIM YOK"

Bisikletliler Meclisi Başkanı Murat Pekeser bisikletlilerin yaşadıkları güçlüklerden bahsetti. Pekeser, "Bisiklet kullanımının çoğaldırılması için eğitimden başlamamız gerekli. Kaideleriyle beraber çok iyi anlatmamız gerekli. Kullanımla alakalı trafikte vasıta sürücüleri trafik yasasında belirtildiği gibi bisikletlinin vasıta olduğunu kabul etmeli. Sağ şeridi paylaşması gerekir. Çok büyük meseleler yaşıyoruz. Vasıta sürücüleri bizi görmüyor. vasıta sürücüsü 1-5 metre kaidesini ihlal etmemeli. Kullananların da alması gereken temkinler ve kaideler var natürel. Kask ve eldiven takması gibi... Görünür olmak için gündüz gece görünür renkte giysiler gitmeli, dönüşlerde kesinlikle sinyal vermeleri ve ışıklarda değişik vasıta sürüleri gibi durmaları gerekir" dedi.

Pekeser, bisiklet satışlarıyla alakalı "Reelinde geçen yıla bakarsak büyük satış yapıldı. Ancak bu kullanıma ve yollara yansımadı. Bunun nedeni trafikteki fobiler olabilir. Aynı zamanda yasaklar da etkiledi. Şimdi İstanbul genelinde 11 bin vasıta sürücüsüne kendimizi anlatmak için yollarda olacağız 11 noktada haklarımızı anlatacağımız bir kampanya tertip ediyoruz" açıklamasında bulundu.

DÜNYA İKİNCİSİ KONYA

Bisiklet arzı Türkiye'de çoğalış yaşarken, bisiklet yolu mevzusunda da dünyayla yarışır bir gidişat mevzubahisi. Bu şehirlerden biri de Konya. 550 km ufalanmış bisiklet yolu olan Konya, New York'tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehri konumunda.

AVRUPA'DA DA GİDİŞAT AYNI

Birleşmiş Milletler raporuna göre şehirler kısıtlamaları rahatlatmaya başladıkça özellikle İngiltere ve Almanya'daki bazı mağazalar arzı karşılamak için çaba ederken, bisiklet ve e-bisiklet alımlarında apaçık bir çoğalış oldu. Bununla beraber, COVID-19 sonrası iyileşmede daha sürdürülebilir ve faydalı mobiliteye nasıl geçebileceği yine değerlendiriliyor.

Brüksel, bisiklet altyapısını iyileştirmek için yarım milyon Euro'luk bir bütçeyi onayladı ve bisikletler için ek 6 bin park yeri ve 40 kilometrelik yeni bisiklet yolları sunmak harekete geçti. Roma'da ve Milano'da da gidişat aynı. Yaz süresince, bisikletlilere ve yayalara daha iyi hizmet verebilmek için 35 kilometreklik yolu dönüştürmeyi tasarlıyorlar. Paris'te de yeni bisiklet yolları oluşturulurken, İngiltere virüs sonrası için de harekete geçti.

İSTANBUL'DAKİ EN NAMLI BİSİKLET ROTALARI

Caddebostan Sahili Bisiklet Parkuru
Kadıköy-Pendik Sahili
Rumeli Feneri-Kilyos Sahili
Ortaköy-Yeniköy Sahili
Haliç-Balat Sahili Bisiklet Parkuru
Bakırköy-Zeytinburnu Sahili
Sirkeci-Bakırköy Sahili
Florya-Yeşilköy Sahili Bisiklet Parkuru
Beşiktaş-Sarıyer Sahili
Sarayburnu-Yeşilyurt Sahili
Polonezköy
Adalar
Belgrad Ormanı
Aydos Ormanı
Koru ve Kasırlar

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara