Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındı

Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındı

Ukrayna savaşının başladığı günlerde Rus televizyonunda 'Savaşa hayır' pankartı açan gazeteci Marina Ovsyannikova Rusya'da vatana hıyanetle yargılanmış, daha sonra ise ülkeden dağılmak zorunda kalmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş dünya çapında büyük bir tepkiye neden olurken, Rusya’da da bir hayli birey savaşı protesto etmiş, bu cins eylemlere katılanlar ise büyük cezalarla karşılaşmıştı.

Rusya hükümetine ait Kanal 1 televizyonunda 8 yıldır editör olarak çalışan Marina Ovsyannikova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin henüz başında kanalın canlı yayın sırasında yaşanan savaşı Protesto etmişti.

Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındıBu resim savaşın ilk günlerine damgasını vurmuş, tüm dünya günlerce Ovsyannikova'yı konuşmuştu

TAM DÜNYA ONU KONUŞTU

Hadisenin ardından nezaretine alınacağını bildiği halde bu eylemi reelleştiren Ovsyannikova sosyal medya hesabından vakaya ait görüntülü açıklamada bulunmuş ve mesajında, "Ukrayna’da şu an yaşananlar bir kabahat ve Rusya saldırgan bir ülke. Bu kabahatten yalnızca 1 birey mesul ve bu birey Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Benim annem Ukraynalı, babam Rus. Onlar hiçbir zaman düşman olmadılar. Boynumdaki kolye Rus ve Ukrayna sancaklarının renklerinde savaşın bir an evvel durması gerektiğini ve kardeş milletlerin bir arada yaşayabileceğini simgeliyor. Ne yazık ki, son senelerde Kremlin propagandası yaparak Kanal 1’de çalışıyorum ve şimdi bundan çok utanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Ovsyannikova, canlı TV protestosunu tertip ettiği mart ayında bir gecede beynelmilel nama kavuştu. Yayını kesintiye uğratan resimleri dünyayı gezdi.

Gazeteci, kısa zamanlığına nezaretine alındı ​​ve ardından para cezasıyla hür vazgeçildi, ancak bir dizi beynelmilel gözlemci protestosuna methederken, Rusya'nın muhalefeti tarafından dahi yaptığı eylem tenkit etildi.

Bazı eleştirmenler Ovsyannikova’nın Pervy Kanal isimli bir kanal için senelerce çalıştığını ve bunun Kremlin yanlısı ve sözcüsü bir kanal olduğunu andırdırdı.

Protestosunu takip eden aylarda Ovsyannikova, yurt dışına gitti ve Alman Die Welt gazetesinde kısa bir süre çalıştı.

Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındıKarşı gazeteci nezaretine alındığı anları Facebook hesabından paylaştı

ÇOCUKLARININ VELAYET DAVASI İÇİN GELDİ

Marina Ovsyannikova, temmuz ayı başlarında, çocuklarının velayeti mevzusundaki bir ihtilafı çözmek için Rusya'ya döndüğünü duyurmuştu.

44 yaşındaki Ovsyannikova, dün Rusya’da bir kere daha nezaretine alınarak hapsedildi ancak kısa bir süre sonra hür vazgeçildi.

Yakın etrafı, gazetecinin Telegram hesabına sevk edilen bir iletide “Marina nezaretine alındı. Nerede olduğuna dair bir bilgi yok." Laflarını kullandı.

İletiye göre bisiklet sürerken durdurulduktan sonra iki polis memuru tarafından beyaz bir minibüse götürüldü.

Ovsyannikova, yaşananların ardından Facebook sayfasında kendisinin ve iki köpeğinin görüntülerini yayınladı ve şu satırları yazdı:

"Köpeklerle yürüyüşe çıktım, kapının dışına çıktım, üniformalı insanlar bana yanaştı. Moskova bölgesinde, Krasnoselsky’de bir polis karakolundayım.”Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındıOvsyannikova hür vazgeçildikten sonra, köpeğiyle beraber pzo verdiği bir resim daha paylaştı

ÜÇ SAAT SONRA HÜR VAZGEÇİLDİ

Üç saat sonra Ovsyannikova hür vazgeçildiğini söyledi: "Konuttayım. Her şey yolunda. Ancak bundan sonra her dışarı çıktığımda yanımda pasaportum ve bavulum olması gerektiğini artık bilmiş bulunmaktayım.”

Avukatı Dmitri Zakhvatov da Ria-Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada "Bunun şu ya da bu biçimde onun protesto eylemiyle irtibatlı olduğunu zannediyorum" diyerek Ovsyannikova’nın hapsedildiğini doğruladı.

Mart ayında, Channel One televizyonunda editör olan Ovsyannikova, elinde İngilizce "Savaş yok" yazan bir posterle amiral gemisi Vremya Time akşam haber programının setine girdi.Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındıOvsyannikova, savaş ve Putin karşıtı paylaşımlara devam ediyor

EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR

Ovsyannikova cuma günü de Telegram'da kendisini Kremlin'in yakınında gösteren ve çocukların vefatlarını gündeme getiren ve Putin'i “katil” olarak ayıplayan bir protesto pankartı taşıyan resimlerini yayınlamıştı.

Rusya’da bu cins açıklamalar, özellikle de Ukrayna işgali başladığından beri, ağır mapus cezaları gerektirebilecek kabahatler haline geldi. Bu eylemler ordu hakkında “yanlış bilgi” yayınlamak ve orduyu “aşağılamak” bahaneleriyle bireyler hakkında cezai kovuşturma açılmasına neden oluyor.

Rus televizyon kanalında canlı yayın sırasında "savaşa hayır" pankartı açıldıdaha fazla video içinRus televizyon kanalında canlı yayın sırasında "savaşa hayır" pankartı açıldı