Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukrayna'daki savaş suçlarından yargılanacak!

Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukrayna'daki savaş suçlarından yargılanacak!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta en taze gündem NATO ve Finlandiya arasındaki yakınlaşmaya Kremlin’den verilen yanıt. Cephedeki çatışmalar da bir yandan sürüyor ve Ukrayna Rusya’yı savaş kabahati

Kiev'deki bir duruşma, Vladimir Putin'in Ukrayna'nın işgali emrini vermesinden bu yana ilk savaş kabahati davasını görmeye başladı.

21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shysimarin 62 yaşındaki Ukraynalı bir sivili öldürmekle yargılanıyor.

Savaşta bir dönüm noktası olan suçlamada, bir Rus askeri 62 yaşındaki bir sivili öldürmekle yargılanacak ve dava tüm dünya tarafından merakla takip ediliyor.

Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukraynadaki savaş suçlarından yargılanacak Savaş kabahati işlediği için suçlanan 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shysimarin

Ukrayna başsavcısı tarafından kaydolunan Rusya’ya ait savaş kabahatlerinin rakamı 11 bini aşmış vaziyette. UNICEF'in bildirdiğine göre, savaşta yalnızca nisan ayında en az 100 çocuk öldürülmüştü.

SİLAHSIZ BİR SİVİLİ ÖLDÜRDÜ

Kiev bölge duruşmasına çıkacak olan maznun, şu anda Ukrayna'da tutuklu bulunan Kantemirovskaya tank tümeninin 21 yaşındaki komutanı Vadim Shysimarin.

Bir çavuş olan Shysimarin'in 28 Şubat'ta Chupakhivka köyünde bir sivili öldürdüğü sırada Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Sumy bölgesinde savaştığı iddia ediliyor.

Rus askeri Shysimarin, askeri vasıta kafilesinin Ukrayna eforlarının atağına uğramasının ardından sivil bir taşıta ateş etmekle yargılanıyor. Daha sonra, Ukraynalı savaşçılardan kaçmaya çalışırken öteki dört askerle beraber otomobili kullananın da o olduğu öğreniliyor.

Savcılara göre Shysimarin, ‘Ukraynalı askerlere ihbar etmesin diye bir sivili öldürmesi’ buyrulduktan sonra bisiklete binen ve telefonuyla konuşan silahsız adamı vurarak öldürdü.

Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukraynadaki savaş suçlarından yargılanacak Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova

Kabahatin, kurbanın evinden ‘düzinelerce metre’ ötede işlendiği ve AK-74 tüfeği kullanılarak işlendiği söyleniyor.

Dava bu hafta bir ceza duruşmasında açıldı. Ukrayna'nın başsavcısı Iryna Venediktova, salı günü Kiev'deki bürosundan yaptığı açıklamada “O burada [Ukrayna'da], elimizde” demişti.

Savcılıktan bir lafçı ise davayla alakalı olarak şunları söyledi:

“SBU'nun [Ukrayna gizli servisleri] savcıları ve müfettişleri, onun savaş kanunlarını ve ananelerini isteyerek cinayet işleyerek ihlal ettiğine dair yeterli ispat topladı. Maznun bu eylemleri için 10 ila 15 sene mapus veya müebbet mapusla karşı karşıyadır.”

BİR DAVA DA YOLDA

Tecavüz ve cinayetle yargılanan bir Rus askeri olan Mihail Romanov'un gıyabında suçlanması da dahil olmak üzere iki davanın birkaç gün içinde duruşmada görülmesi olası. Romanov da mart ayında Kiev yakınlarındaki Brovarsky bölgesindeki bir köyde bir konuta güçle girmek, bir adamı öldürmek ve ardından karısına kezlerce tecavüz ederek “onu ve reşit olmayan çocuğunu şiddet ve silahlarla tehdit etmekle” yargılanıyor.

Mahkeme, Kiev için bir başka propaganda galibiyeti ve Finlandiya'nın NATO azalığına müracaat etme tasarıyı ve onu İsveç'in izleyeceği temennisi ile Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artıran bir başka diplomatik hamle.Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukraynadaki savaş suçlarından yargılanacakUkrayna'da işlenen bir hayli savaş kabahati enkazların kaldırılmasından sonra ortaya çıkarıldı

SAVAŞTA SON GİDİŞAT

Bazı korunma yetkililerine göre, Rus güçleri Ukrayna'nın kuzey ve doğusunda ilerlemeye çalışırken, son günlerde Yılan Adası etrafında yine başlayan çatışmalar, Batı Karadeniz kıyılarının hakimiyeti için bir savaşa dönüşebilir.

Ukrayna güçlerinin Rus birliklerini ikinci en büyük şehir olan Harkov etrafındaki bölgeden çıkardığı bildiriliyor. Ukrayna'nın Harkov'un takribî 40 kilometre doğusunda, Siverskiy Donets deresinin kıyılarına kadar uzanan bölgeyi hakimiyet ettiği haber kaynakları tarafından doğrulandı.

Bölgesel yetkililer, Poltava etrafında devam eden füze ataklarının ve Harkov yakınlarındaki Dergach'ta iki bireyin vefatına neden olan bombardımanın devam ettiğini bildirdi. Rusya ordusu dün Donetsk ve Kharkiv'i vurduğunu, 170'den fazla bireyin can verdiğini ve Ukrayna insansız uçaklarını ve roketlerini tahrip ettiğini söyledi.

ZELENSKİ’DEN SERT LAFLAR

Ukrayna lideri Zelensky dün millete hitaben yaptığı konuşmada, Rus güçlerinin ülkedeki 101 sağlık kurumu da dahil olmak üzere 570 sağlık kuruluşunu tahrip ettiğini söyledi ve "Ne için? Bu absürtlük. Kabalıktır." laflarını kullandı.

Savaşta bir ilk: Bir Rus askeri Ukraynadaki savaş suçlarından yargılanacak Azovstal'daki Ukraynalı askerlerden biri... Çoğu Ukraynalı savaşçı ve gönüllü çatışmalarda ağır yaralar aldı

Chernihiv'in kuzeydoğu bölgesinde dün Novgorod-Siversky'deki bir mektebe tertip edilen hamlede üç bireyin can verdiğini ve 12 bireyin de yaralandığı açıklandı.

Ukrayna başbakan destekçisi Iryna Vereshchuk da Mariupol'daki Azovstal çelik fabrikalarından ağır yaralı 38 askerin tahliyesi mevzusunda "güç görüşmelerin" sürdüğünü söyledi. Vereshchuk  "Tahliye harekâtı için bir yol haritası çevresinde yeni bir mülakat turuna başladık. Ve ağır yaralılardan başlayacağız” dedi.