Savcı, babasını öldüren Mert’e neden az ceza verdiğini açıkladı: Böyle baba olmaz

Savcı, babasını öldüren Mert’e neden az ceza verdiğini açıkladı: Böyle baba olmaz

Annesine şiddet uygulayan, tehdit eden, kendisini ve ağabeyini nüfusuna kaydettirmeyen babası Cemal Sezgin’i, silahla vurarak öldüren Mert Kaymaz hakkında savcı, 24 yıl yerine 18 yıl hapis istedi.…

İSTANBUL Bahçelievler’de evli ve bir çocuğu olan Mert Kaymaz (19), 13 Ekim 2020’de, babası Cemal Sezgin’in (43) kendisine küfür etmesi üzerine silahını çekip bir el ateş etti. Başından vurulan Cemal Sezgin can verdi, Mert Kaymaz gözaltına alındı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksu’nun hazırladığı iddianamede, cinayetin ardındaki dram vardı. İddianameye göre Cemal Sezgin hemen hemen tüm hayatı süresince suç işlemiş. Cemal Sezgin, beraber yaşadıkları günden itibaren Songül Çapan’a yoğun olarak şiddet uygulamış, çekiçle dişlerini kırmıştı. Küçükken uyguladığı şiddet sebebiyle erkek çocuğu Mert’in gözünde görme kaybı oluştu. Cemal Sezgin, iki erkek çocuğunu da nüfusuna kaydettirmedi. Cemal Sezgin uzun yıllar cezaevinde yattıktan sonra 2015’te tahliye olunca Songül Çapan çocuklara “Buradan kaçalım” önerininde bulundu. Ancak çocuklar kabul etmedi. Cemal Sezgin’in tehditleri artınca Mert Kaymaz da annesinin yanına taşındı.

Savcı, babasını öldüren Mert’e neden az ceza verdiğini izah etti: Böyle baba olmaz

TÜYLER ÜRPERTEN TEHDİT

Songül Çapan korkudan evinin dört bir yanına güvenlik kamerası yerleştirdi. Cemal Sezgin, erkek çocuğu Mert Kaymaz’a önceden verdiği silahını geri istedi. “Dükkâna gelmezsen seni, anneni, karını, kız kardeşini, küçük kızını Silivri’ye kaçırıp ağaca bağlar, tecavüz ederim, sonra eziyet yapar, videosunu çeker sana atarım” diye tehditte bulundu. Mert Kaymaz anahtarları ve silahı teslim etmek üzere babasının işyerine gitti. Karşılaştıkları anda küfür etmesi üzerine Cemal Sezgin’i silahla başından vurdu.

Mert Kaymaz ile ilgili ‘haksız tahrik altında isteyerek öldürme’ suçundan 18 sene mapus cezası isteyen savcı, ‘üst soydan (anne-baba) birini öldürme’ suçundan ceza istenmemiş olmasını şöyle izah etti: “Maktulün kuşkuluyu kendi nüfusuna kayıt ettirmediği gibi doğduğu günden olay tarihine kadar parasal ve içsel hiçbir şekilde babalık görevini ifa etmediği, maktulü kuşkulunun babası olarak kabul faktörün ‘hukuken ve vicdanen’ olanağı olmadığı kanınına varılmıştır.”

Türk Ceza Yasayı’nda ‘üst soydan bir kişiyi haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçunun karşılığı 24 yıla kadar hapis cezası.

Savcı, babasını öldüren Mert’e neden az ceza verdiğini izah etti: Böyle baba olmaz