Savunma Sanayii Başkanı Demir açıkladı: Tank motoru testleri başladı

Savunma Sanayii Başkanı Demir açıkladı: Tank motoru testleri başladı

Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber'de yaptıı açıklamada, "Tank motoru şu anda testte çalışıyor. Bu motorlar hakikatinde normal teknolojiye sabrediyor. Ancak geleceğin

Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber'de ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Korunma sanayiinde pandemi sürecini "durmak yok, yola devam" sloganı çerçevesinde,  temkinleri maksimum miktarda alarak geçirmeye çalıştıklarını ve projelerde pek aksama olmadığını belirten İsmail Demir, "Natürel mücbir koşullarla çalışma koşulları, mesafe vesaire mevzularla alakalı belli ihtiyatlar alındı. Bu azıcık yavaşlamaya neden oldu ama mesai artırarak, vardiyaları değiştirerek filan bunu bence göğüsledik ve gördüğünüz gibi projelerimizde de durmadan teslimatlarımızı yapıyoruz. Projemiz devam ediyor. Daha çok yolumuz var. Koşmamız gerekiyor. Yapacak çok işimiz var, yaptıklarımızın daha iyisini yapmak üzere devamlı olarak geleceğe bakmak gidişatındayız. Çok iyi yaptık demektense bundan daha iyisi yapacağız demek daha işimize geliyor." dedi.

"ÇOK EHEMMİYETLİ MAHSULLER SAHAYA VERMEYE BAŞLADIK"

"Marifetler ehemmiyetli, muhtelif alanlar var. Mesela ülkemizin 3 yıl evvel kendi ulusal ve yerli imali bir hava korunma sistemi yoktu." diyen Demir, "Hava korunma sistemi deyince S400'ler filan gelecek akla ama hep söylediğimiz gibi hava korunma kademeli sistem. Bizim son yarıyıllarda devreye alınan Sungur, Hisar-A+, Hisar-O+'larla birlikte ki Hisar-A ve O'lara biz artı dedik. Zira ilk başta arz edilen becerilerin ötesinde marifetler ilave ederek verdik. Başka Bir Deyişle genelde bir yetenek belirlenir onu yakalatmaya çalışırsınız. Biz onun ötesine geçerek teslimatları yaptık. Atmaca'nın karadan karaya olanını devreye almak üzereyiz, torpido çalışmalarına devam ediyoruz. Elektronik harp son zamanlarda özellikle harekat alanının çok ehemmiyetli bir unsuru. Muhtelif karıştırmalar, ona karşı alınacak ihtiyatlar ki İHA'larımızın dahi harekâtlarında bugün çok ehemmiyetli bir rol oynuyor. Elektronik harpte çok ehemmiyetli mahsuller sahaya vermeye başladık. Natürel denizcilik sektöründe yeniden sistemler var." açıklamasında bulundu.

: İlginize Sürükleyebilir Son emrini verdi! Bunu Taliban dahi beklemiyorduAmaç rehine pazarlığı mı? Günlerdir orada mahsur kaldılar!Lafları tepki sürüklemişti! CHP'den Tanju Özcan kararı

"YIKIM EFORLARI VE MESAFELERİ AŞIRILAŞMAYA BAŞLADI"

İnsansız sistemler deninde yalnızca İHA'lardan bahsetmediklerini ifade eden Demir, "İnsansız sistemler diyoruz ki buna kara ve deniz vasıtaları da dahil. O alanda muhtelif prototipler geliştirilmesine devam ediliyor. Bunların bir kısmı sınama evresinde, bir kısmı stoka girmek üzere. Bir de bazı mahsullerimizi değiştiriyoruz. Şimşek diye bir hedef dronumuz vardı. Onu bir farklılıkla seyir füzesi haline getirdik.

İHA ve SİHA’larımızdaki cephanenin hem erimini artırdık hem de çeşitlendirdik. Hem yıkım eforları aşırılaştı hem mesafeleri aşırılaşmaya başladı.

Sahadan aldığımız geri bildirimlerle yaptığımız pratik çözümler var. Kurşun yolu, el bombası kolisi, mayın dedektörü, EYP’ye karşı ihtiyatlar gibi bir dizi alan var." dedi.

TANK MOTORU TEST AŞAMASINDA

Tank motorunun şu anda testte çalıştıını belirten Demir, "Motorlar mevzusunda bir seferberliğimiz var ama bir parantez açarak şunu söyleyeyim. Bu motorlar hakikatinde normal teknolojiye sabrediyor. Ancak geleceğin teknolojileri başka motorlara işaret ediyor. Bu alanın da boş kalmaması gerekiyor. Bu motorlar devre dışı kaldığında teknolojiler değiştiğinde bunun hazırlığının da yapıldığını belirtmek isterim.

SİHA’ları kullandık ama hasımlarımız SİHA’larımızın beceriyi ile alakalı belli bir doneye sahip oldular. Burada durursak tutuluruz. Daha iyi SİHA’yı nasıl yaparız bunun peşindeyiz. Burada duramazsınız. Kesinlikle yeni teknolojilere kafa yormanız gerekli. Harekat civarında durdurulamaz bağlantıyı kesilemez olmanız gerekli.

Ulusal muharip uçağı ve insansız jet savaş uşaçığımızı ve uzaya çıkacak roketi coşkuyla bekliyorum." açıklamasında bulundu.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın