Sazlıdere Barajı'ndaki endişelendiren görüntüye açıklama

Sazlıdere Barajı'ndaki endişelendiren görüntüye açıklama

İstanbul'un su kaynaklarından Sazlıdere Barajı'ndaki renk başkalaşımıyla alakalı yapılan tahlilin neticesini açıklayan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, İçsu Kaynakları ve Yönetimi Anabilim

İstanbul'da su kaynaklarından Sazlıdere Barajı'nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı. Suyun üzerine ayrı bir tabaka oluşturan katmanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı görüldü. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi'nden takım da Sazlıdere Barajı'ndan misal alarak analiz yaptı.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi İçsu Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı Prof. Dr. Meriç Albay yaptığı açıklamada, "İstanbul Sazlıdere Barajı'nda örnekleme yaptık. Barajın minik bir bölgesinde yoğun biçimde siyanobakteri çoğalışı olduğunu gözlemledik. Su seviyesinin düşmeye başladığı yaz ve güz aylarında ulus sıhhati bakımından baraj ve göllerin dikkatle izlenmesi büyük ehemmiyet taşıyor" ifadelerini kullandı.

Sazlıdere Barajındaki endişelendiren görüntüye açıklama

SİYANOBAKTERİ NEDİR?

Siyanobakteri, hava sıcaklıkları ve sudaki azot ile fosfor çoğalışı sebebiyle oluşan nebatsal plankton cinsidir. Uzmanlar, siyanobakterilerin fazla artmaları sıklığı giderek artan ve tüm su kaynaklarını tehdit eden ehemmiyetli bir mesele olduğuna da dikkat topluyor.

İSKİ: NATÜREL SÜREÇ

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Sazlıdere Barajı'nda alana gelen renk metamorfozu natürel bir süreç olup, suyun soğukkanlılaşması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Mavi ve yeşil renkteki alglerin oluşturduğu bu vaziyetin vasati 10 gün içerisinde ortadan kalkması ve suyun klasik haline dönmesi beklenmektedir. Öte yandan alglerin alana geldiği kısım, barajın su alma yapısından uzak ve alglerin ölçüyü de azdır. İSKİ'nin İstanbul'a 365 gün 24 saat sürekli ve içilebilir nitelikte su sağladığını anımsatarak saygın İstanbullulara ehemmiyetle duyururuz."