Seçim sürecinde söz vermişti: Biden'dan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat!

Seçim sürecinde söz vermişti: Biden'dan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör ataklarıyla alakalı evrakların ulusa açılması için direktif verdi. Biden, 11 Eylül'de hayatını kaybeden Amerika Birleşik Devletlerilinin

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör ataklarıyla alakalı Federal Soruşturma Ofisinin FBI soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar saklı olan evrakların ulusa açılmasını öngören başkanlık kararnamesine imzalaydı.

Daha evvel ataklarda hayatını kaybedenlerin yakınları, Biden’a mektup kalitesinde basın açıklaması yaparak ‘evrakların saklılığı kaldırılmazsa 11 Eylül'de yapılacak anma programlarına gelmemesini istediklerini’ belirtmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, imza attığı kararname ile Adalet Bakanlığı ve değişik alakalı federal müesseselere 11 Eylül ataklarıyla alakalı evrakların açıklanması için çalışma başlatma yönergeyi verdi.

Seçim sürecinde söz vermişti: Bidendan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat

Tercih sürecinde ulusa bu güzergahta saydamlık lafı verdiğini anımsatan Biden, 11 Eylül 2001'deki terör hücumlarının 20. sene dönümünde bu lafını yerine getirdiğini belirtti.

Biden, FBI'ın 11 Eylül ataklarıyla alakalı yapmış olduğu soruşturmaları kapsayan ve bugüne dek saklı olan evrakların 6 ay içinde kamuoyuna açılması istikametinde direktif verdiğini kaydetti.

Seçim sürecinde söz vermişti: Bidendan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat

Amerikan kamuoyunda Biden'ın 11 Eylül kurbanlarına müteveccih rastgele bir adım atmadığı bahanesiyle son yarıyılda tenkitler yükseliyordu.

Amerika Birleşik Devletlerinde 11 Eylül 2001'deki terör hamlelerinde 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir değişik uçak, başşehir Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü ve takribî 3 bin birey hücumlar neticeyi hayatını kaybetmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son durum...İçişleri Bakanlığı'ndan surat surata eğitim açıklaması!