Seçimlerde 14 Mayıs planı

Seçimlerde 14 Mayıs planı

Hükümette erken tercih yerine, erkene alınmış tercih konuşuluyor. 2023 seneyi 18 Haziran tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel tercihlerin 14 Mayıs’a alınması tartışılıyor. İşte kulislerde konuşulanlar...

POLİTİK kulislerde, bir zamandan beri genel tercihlerin öne alınmasına ait teklifler konuşuluyor. AK Parti idaresinde bu düşüncesi dile getirenlerin fikirlerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da ilettiği ve bunun tüm istikametleriyle değerlendirilmesine karar verildiği bilindi. Çok rakamda etmenin ele alınarak 2023 Haziran tercihlerinin aynı senenin mayıs ayına çekilmesi düşüncesi oluştu. Bu mevzuda henüz kesin karar verilmezken, bu alternatifin ağırlık kazandığı öne sürülüyor.

İMTİHANLAR VE YAZ TATİLİ: Tartışılan tasarıya göre, 18 Haziran 2023 tarihindeki tercihler 5 hafta öne çekilecek. Bunun başlıca sebebinin haziran ayının başından sonuna kadar aralıklarla devam eden imtihanlar olduğu belirtiliyor. Bu imtihanların aileler ve gençler için ehemmiyetli olması sebebiyle kasvet yaşanacağı öne sürülüyor.

İKİNCİ TUR DA DEĞİŞECEK: Değişik bir neden olarak ise Cumhurbaşkanlığı tercihinin ikinci turu gösteriliyor. Sıradan takvime göre 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı tercihi yapılırsa ve neticeler sebebiyle ikinci tura kalırsa, bu tur iki hafta sonra 2 Temmuz pazar günü yapılacak. Temmuz ayının tatile gidilen ve taşrada da üreticinin tarlada yoğun olduğu yarıyıl olması sebebiyle seçim edilmediği belirtiliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki seçmenin memleketlerine gideceği değerlendirilmesi yapılıyor. Tercihler için Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonra, kışın negatif psikolojisinin atılmış olacağı bir tarih olarak mayıs ayının tartışıldığı dile getiriliyor.