'Şehevi' davasında karar... Ceza yağdı

'Şehevi' davasında karar... Ceza yağdı

Mahallî duruşma yollarını kestikleri bayanların kıyafetlerini yırtıp, göğüslerini sıkan maznunların eylemini “şehevi kalite taşımadığı” mazeretiyle cinsel atak saymadı. Yargıtay, “maznunlar…

Dava dosyasına göre, 22 Temmuz 2012’de Ahmet A., kız dostları G.A., S.K. , G.K. ile Gençlik Parkı’nda eğlendikten sonra, konutlarına yürümeye başladı. Grubun önü, Dış Kapı mevkiinde, kendilerini polis olarak tanıtan Soner A., Emrah C. ve Yener G. tarafından kesildi. Ahmet A., kimlik göstermelerini isteyince, münakaşa çıktı. Kadınlar uzaklaşmak isteyince de Emrah C., dostu Soner A.’ya, “Bunları köprünün altına götürün” dedi.

SIKARAK, TIRNAKLARINI GEÇİRDİ

Soner A., kızları saçlarından çekerek götürmeye çalıştı. Kızlar dayanınca, yaşı minik S.K.’nın kıyafetini yakasından tutarak alta çekti. Etraftakilerin müdahalesiyle vaka sona erdi. Mağdurlar daha sonra polise giderek, şikâyetçi oldu.

16 yaşındaki S.K. ifadesinde, “Üzerimdeki kıyafeti yaka kısmından yakalayıp alta doğru sürüklediğinde, göğüslerim ortaya çıktı ve göğüslerimi sıkarak tırnaklarını geçirdi” dedi. Mağdur kızlardan G.K da “Ben bir taraftan kardeşimi yakalayıp, bir taraftan da Soner ile gayret ediyordum, sonrasına kardeşime vazgeçti, benim belimi yakaladı ve kendisine doğru çekti, benim de göğüslerimi sıktı, bedenimi kendi bedenine yapıştırdı” biçiminde hadiseyi anlattı.

CİNSEL SALDIRI YOK DEDİ

Üç maznun hakkında “cinsel atak”, “kolay yaralama”, “tehdit” ve “bireyi hürriyetinden yoksun vazgeçme” yargılamasıyla Ankara 4’şöhretçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Yapılan suçlamanın ardından maznunlardan Yener G.’nin beraatına karar veren duruşma, değişik iki maznuna, “bireyi hürriyetinden yoksun vazgeçme” kabahatinden 7’şer sene mapus verirken, maznunların cinsel istismar ve cinsel atak kabahati işlemediklerine karar verdi.

CİNSEL TUTKULARINI TATMİN AMACI YOK

Kararda cinsel atak kabahatinin oluşabilmesi için eylemin “cinsel tutkuların tatmin emelinin” bulunması gerektiğini korunularak, “Sanıkların mağdure ve müştekinin bedeni üzerinde reelleştirdikleri tutumların cinsel tutkularını tatmin emeline müteveccih olmadığını, değişik ifade ile asıllaştırılan bu hareketlerin nesnel olarak şehevi kalite taşımadığı anlaşılmıştır” denildi.

YARGITAY BOZDU

Müştekilerin avukatı Salih Şahin, karar için temyiz müracaatında bulundu. Yargıtay 14. Ceza Dairesi maznunların, 16 yaşındaki S.K’ya müteveccih “sarkıntılık seviyesini aşacak biçimde cinsel istismarda bulunduğunu” tespitinde bulunarak, iki maznunun “çocuğun cinsel istismar kabahatinden” mahkumiyetlerine karar verilmesi gerektiğine hükmederek, mahallî duruşma kararını bozdu.

20’ŞER SENE

Bozma kararının arkasında dava dosyası tekerrür mahallî duruşmaya geldi. 18 Mart tarihinde görülen mahkemede maznun Soner A., son laf olarak “Hakınıza sığınıyorum, takdir duruşmanındır” dedi. Başka bir kabahatten tutuklu bulunan değişik maznun Emrah C. ise beraatını arz etti. Savunmalarının ardından duruşma kararını açıkladı. Her iki maznuna, “bireyi hürriyetin yoksun kılma” kabahatinden iyi hal indirimi uygulayarak, 5’er sene ve “çocuğa karşı cinsel istismar” kabahatinden de aynı biçimde iyi hal indirimi uyguladı, 15’er sene mapus cezası verdi. Böylece her iki kabahatten maznunlara toplamda 20’şer sene mapus cezasına hükmedildi.

9 SENE SONRA TUTUKLANMA KARARI

Duruşma, kabahatin nitelik ve mahiyeti ile hükmolunan ceza ölçüyü korunarak, maznunlar hakkında hükmen hapsetmeye karar verdi. Müşteki avukatı Saliha Şahin kararla alakalı olarak, “Sanıklar hakkında 9 sene sonra hapsetme kararı verilmesi, geç de olsa pozitif bir adım. Ancak verilen cezalarda iyi hal indirimi uygulanması, kabul edilebilir değildir. Bu güzergahıyla karara itiraz edeceğiz” dedi.