Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6'ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruz

Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6'ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruz

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz vefatının 6'ncı senesinde Çağlayan'daki İstanbul Hak Sarayı'nda anıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Bunlara yaptığımız her işlemde, senin ve Şehitlerimizin,…

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın terör örgütü DHKP-C abonelerince adliyedeki odasında rehin alındıktan sonra silahla öldürülmesinin üzerinden 6 sene geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şehit Savcı Kiraz için sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Bakan Soylu'nun açıklaması şu biçimde:

Bunlara yaptığımız her işlemde, senin ve Şehitlerimizin, öksüz kalan evlatların intikamını alıyoruz... DHKP-C denilen terör örgütünün kökünü kurutuyoruz. Şehit Savcım Mehmet Selim Kiraz, ruhun şâd olsun...Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruzAK PARTİ LAFÇISI ÇELİK: MEKANI CENNET OLSUN

AK Parti Lafçısı Ömer Çelik, 'Vazifeyi başında şehit edilen savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun.' açıklamasında bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi BAŞKANI ŞENTOP, SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ'I ŞEHADETİNİN 6. YILINDA ANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, makam odasında vazifeyi başında şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehadetinin 6. senesinde yemini.

Şentop, Twitter'daki anma iletisinde, "Bundan 6 sene evvel teröristler tarafından makamında pespayece şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rahmetle yad ediyorum. Vazgeçtiği gururlu servet, bu ülkenin çocuklarına her daim yol gösterici olacaktır. Mekanı cennet olsun." ifadesini kullandı.

ŞEHİT SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ VEFATININ 6'NCI YILINDA ADLİYEDE ANILDI

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, şehit edilişinin 6'ncı yıldönümü dolayısıyla Çağlayan'daki İstanbul Hak Sarayı'nda anma programı tertip edildi. Atrium alanında tertip edilen merasime şehidin babası Hakkı Kiraz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Hak Komiteyi Başkanı Okan Albayrak, başsavcı vekilleri, dominantlar, savcılar, adliye çalışanları, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı Gönül Yıldız ve avukatlar katıldı.

"VAZİFEYE BAŞLAR BAŞLAMAZ ODASINI ZİYARET ETTİK"

Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından merasimde konuşma yapan Başsavcı Şaban Yılmaz, "Öyle bir iş icra ediyoruz ki dominant-savcı cübbesinin ateşten bir gömlek olduğunu her an sezebiliyoruz. Mesullüğü ağır, yükü büyük. Savcı Mehmet Selim Kiraz da her zaman gurur dinleyeceğimiz işimizin en gururlu üyelerinden biriydi. Biz burada her an onun hatıralarıyla yaşıyoruz. Vazifeye başlar başlamaz savcımızın şehit edildiği odasını ziyaret ettik. Koltuğu, çalışma masası, ajandası, çok hoşlandığı 56 numaralı forması. Odadaki her bir parça eşyası onun anısını bugüne taşıyordu" dedi.Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruz"İŞİNE, DOSYALARINA İSTEKLE BAĞLIYDI"

Başsavcı Yılmaz, "Mehmet Selim Kardeşimiz 6 sene evvel bugün, alçak hamleye maksat olmasaydı, Erzincan-Çayırlı'da 1998'de vazifeye başladığı günden beri nerdeyse çeyrek yüzyıllık mesleksel deneyimi ile aramızda olacaktı. Selim savcımız 2015 seneyi Mart ayının son günü evinden çıkıp adliyeye geldi. İşine, dosyalarına istekle bağlıydı" diye konuştu. Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ilkokul 5. sınıfta terziye takviye ettiğini anlatan Başsavcı Yılmaz, aynı zamanda hattat olduğunu da belirterek "Mehmet Selim, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden sınıf dostumdu. Aynı sınıfta beraber okuduk. Daha sonra hâkim - savcı adayı olarak Eğitim Merkezinde de hukukumuz, arkadaşlığımız devam etti. Çalışkan, zaferli, disiplinli bir talebeydi, her doğrultusuyla hepimize misal bir dosttu. Anısının önünde hürmet ve saygıyla eğiliyor, böylesi değerli bir evladı yetiştiren anne ve babasının ellerinden öpüyoruz" diye konuştu.Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruzHAK BAKANI TELGRAF GÖNDERDİ

Programda Hak Bakanı Abdulhamit Gül'şan şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için yolladığı telgraf okundu. Telgrafta, "Altı sene evvel bugün, ulusumuzun çok değerli bir evladı, hak teşkilatımızın çok kıymetli bir üyeyi olan Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı, menfur bir terör hamlesinde kaybetmenin acısını hali hazırda vicdanımızda derinden seziyoruz. Merhum Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz, vazifesini her zaman hakkıyla yerine getirmiş, hukuku, hakı canı pahasına korunmuştur. Ona mermi sıkan teröristler, gerçeğinde ülkemizin ayrılmaz tamlığını ve demokratik hukuk devletimizin dağılmaz parçası olan yargıyı hedeflemiştir. Haksizliği ve hukuksuzluğu hâkim kılmak isteyenlere karşı tıpkı Mehmet Selim Kiraz savcımız gibi canımız pahasına da olsa çabamızdan asla taviz vermeyeceğiz" ifadeleri yer aldı. Törenin ardından şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın makam odasına gidilerek masasına karanfiller vazgeçildi.Şehit Savcı Kiraz ölümünün 6ncı yılında adliyede anıldı... Bakan Soylu: Senin ve şehitlerimizin intikamını alıyoruz